Увоз-Извоз-Прашајте

Mandar_80

е сеуште без репутација
Член од
3 август 2009
Мислења
217
Поени од реакции
11
Темата ја отварам и можете да прашувате за се во врска со увозвот и извозот.

Правилно толкување за постоечките закони при спроведување на постапките.

Значи секаква помош во врска со оваа проблематика.

Поздрав.
 
Член од
7 октомври 2009
Мислења
122
Поени од реакции
12
Zdravo do gospodinot Mandar...

Pozdrav do Mandar bas me interesirase gledam si pisal deka si profesor po pravo pa mi trebase pravna konsultacija se nadevam ke imas vreme vikendov da me primis kaj tebe vo kacelarija.
Znam deka si prezafaten mi kazaa luge na koi mnogu si im pomognal pa me preporacaa kaj tebe deka za taa struka si se razbiral mnogu i si im svrsil golema rabota.
Pozdrav i pisi mi ili jas ke te pobaram vo kancelarija pa ke i zakazam na sekretarkata,pa vidi koga ke imas vreme da me primis.
Odnapred ti se zablagodaruvam.:helou::helou::helou::helou::helou::helou:
 

Mandar_80

е сеуште без репутација
Член од
3 август 2009
Мислења
217
Поени од реакции
11
Pisi za sto ti trebam inaku ne sum profesor tuku doktor po pravo :nesum:,pa posle kaj mene vo kancelarija ako ima potreba.
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
дали некој знае на
pr;некој од македонија извезува вино.и каде тој ке го продава странство.
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
што се бе тие Румунки?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
дали некој знае на
pr;некој од македонија извезува вино.и каде тој ке го продава странство.
На пример, ќе си побараш по земјите во кои би сакал да извезуваш какви се пазарните услови, ќе си разгледаш каде би можел да го пласираш виното, услови за увоз што треба да ги исполниш итн.
Прашањево ти е премногу апстрактно поставено. Сакаш да ти наведе некој конкретна земја за извоз, сакаш да прашаш во кои продавници би се продавало или...?
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
На пример, ќе си побараш по земјите во кои би сакал да извезуваш какви се пазарните услови, ќе си разгледаш каде би можел да го пласираш виното, услови за увоз што треба да ги исполниш итн.
Прашањево ти е премногу апстрактно поставено. Сакаш да ти наведе некој конкретна земја за извоз, сакаш да прашаш во кои продавници би се продавало или...?
а каде ке најда пазарните услови,во земјиве.

--- надополнето ---

каде можа да ги вида.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Темата ја отварам и можете да прашувате за се во врска со увозвот и извозот.

Правилно толкување за постоечките закони при спроведување на постапките.

Значи секаква помош во врска со оваа проблематика.

Поздрав.
Лелееееее колку интерес имаме во државава за оваа област!, Па чудете се вие зошто земјата ни е баш во таа состојба каква што е!

Поздрав Г-не до Вас.
Јас сум без воопшто никакво искуство за international trading но многу би сакал да научам и да почнам во таа сфера. Па дали би сакале да ми дадете препораки за материјали за учење од таа област или искуства, Да ми кажете за проблеми од пракса на кои импортерите/експортерите наишле, тактики, дупки во зак.. хехе, и сл. Конкретно ме интересира увоз од Р.Кина на компоненти за производ од пластика и метал, во Македонија само да ги склопувам и потоа да се извезуваат за Германија а и на други пазари понатаму доколку успеам да направам договори со некои фирми.
Знаеме дека стравот од незнаењето не запира да напредуваме но со овие закониве толку се искомплицирани што стравот станува основан, за некој документ кој немаш појма дека требало да го имаш можеш да пропаднеш начисто, да остане робата во некој царински терминал или да биде конфискувана и слично. Па затоа ми е потребно да знам кои документи се потребни и за каде и кој ги издава истите, која документација треба да ја дадам на шоферот на камионот за да нема проблеми на границата кај Гевгелија при увозот како и на границата со Србија при транспортирање на робата за ЕУ.
Поздрав!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.397
Дали е легално да се увезе детектор за метал?
Некои правила/лимити/посебни услови за ова?
 
A

andrea85

Гостин
дали некој знае на
pr;некој од македонија извезува вино.и каде тој ке го продава странство.
ех за да извезиш вино, треба да имаш фирма, потекло на виното, производство според пропишаните сертификациони тела во Еу, па има мн земји си го штитат сопственото производство со некои квоти и тако даље.... није лако.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Еве мала помош за сите кои планираат извоз
http://www.biznet.hr/vodic/prirucnik o izvoznicima.pdf
Алал да ти е бато за книжулево! Одма го ставаме фри на веб сајт.
--- надополнето: 8 мај 2013 во 01:13 ---
Дали е легално да се увезе детектор за метал?
Некои правила/лимити/посебни услови за ова?
Колку јас што знам во мк користење на детектор за злато да бараш по планини и долини хехе е... КРИВИЧНО ДЕЛО брату и затвор тие идиотите можи да те стават. убо информирај се пред да одиш во потрага по нешто такво. Ако се снајдиш гледај да не те види никој впланина, таму ќе ти дојдат полицајците или попат ќе те сардисаат и ќе те чекаат.. Знам дека доста луѓе тие детектори ги чуваат таму по планини по викендици, никако во кола со тебе да го носиш по пат. Исто како оружје без дозвола да носиш. Тоа ти е мк.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.397
Колку јас што знам во мк користење на детектор за злато да бараш по планини и долини хехе е... КРИВИЧНО ДЕЛО брату и затвор тие идиотите можи да те стават. убо информирај се пред да одиш во потрага по нешто такво. Ако се снајдиш гледај да не те види никој впланина, таму ќе ти дојдат полицајците или попат ќе те сардисаат...
Чекај сега малку... Ти зборуваш за злоупотреби и ограбување на археолошки наоѓалишта и слично. Или зборуваш дека не е легално ни аматерско хоби каде се надеваш дека ќе најдеш злато/сребро/ватевер па одиш на купување на земјата и легална експлоатација (а уствари повеќе се сведува на планинарење)?

Мене ме интересира дали правни регулации и евентуални проблеми за легален увоз на детектор на метал. Нормално, за легална употреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom