Увезените работници ќе работат за 200 евра, домашните заминуваат за плати од 1.000 евра

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.297
Поени од реакции
4.632
Македонија кубури со кадар. Годишно недостасуваат 10.000 работници. Најмногу во градежништвото и туризмот. Токму од градежниот сектор за една година си заминале над 12.600 лица, објави Синдикатот. Ја напуштаат државата за подобри услови и подобра плата, вели вицепремиерот Битиќи. Затоа сега ќе бараме работници од странство.

- Бегаат за повисоки просечни плати. Кај нас 550 евра е просечна плата каде што одат да работат е 1.100 евра, а земјите од каде што најверојатно ќе доаѓаат, просечната плата е 200 евра, тоа е природен циклус на движење, изјави Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања.

Проблем со работната сила имаат и странските компании кои работат во земјава. Затоа најголем дел од нив преку дуалното образование се трудат да ги обезбедат потребните квалификации. За ваквата состојба германскиот амбасадор смета дека и државата треба да преземе одговорност, но и да ги намали бирократските процедури.

- Во однос на постапките тука секој оној кој води бизнис сака сите тие постапки да бидат брзи и ефикасни и онаа земја која тоа ќе го понуди ќе ги привлече инвеститорите. Се надевам дека земјава ќе ги забрза сите постапки, изјави Ото Граг, амбасадор на Германија во земјава.

И додека земјава ќе бара да увезе работници од Истокот, пред се од Бангладеш и Пакистан, дел од Македонците ги пакуваат куферите за Германија, Хрватска и Англија. Германија ги олесни прецедурите за виза а престој и наредниот период планира да вработи 50 илјади работници од Балканот. Исто толкава бројка недостасува и во Англија, а во Хрватска се бараат над 10 илјади. Во моментов во земјава има околу 112,000 невработени, но 65% од нив се со основно или без завршено средно образование.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.550
А зошто да ги преплаќаат од Бангладеш со цели 200 евра? Нели е подобро да наполнат еден контејнер со работна сила од Сиера Леоне, Чад, Нигер, ЦАР, за 50-60 евра месечно? На 10.000 работници, по 150 евра заштеда месечно, тоа се милион и пол евра месечно.

Нели звучи супер?

Крвта да им ја ебам јас ненаситна, и ова малце парче земја што остана ќе го дозаебат....
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
883
Поени од реакции
2.547
Курле ќе дојди да им работи = извинете на изразот...
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ubavo kaza covekot ke dojdat od zemji kade prosecnata e 200e, znaci nema koj da dojde

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.430
Поени од реакции
6.120
Абе тие можи ќе се нафатат да работат за 200 еур, ама дали ќе живеат овде со 200 еур, е тоа е друго прашање. :pos: Има да плукаат и да бегаат по првиот месец. Па уште ако дојде момент да им треба здравствена заштита, ќе се свестат уште толку каде дошле.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.297
Поени од реакции
4.632
Кој и од каде ќе дојде и ќе работи за 200 евра на кој дроги се овие ?
Всушност ова е оргиналниот наслов од Сител сајтот. Но ако го прочиташ текстот никаде не пишува дека ќе работат за 200 евра но. Ако се следи логиката тие ќе работат за 550 евра просек. Според закон минимална плата е 350 евра и никој неможе да работи за поефтино. Така најмалку за 350 а во просек за 550 така е логиката но ова не го пишува некаде. Зошто ставиле ваков наслов не знам.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.430
Поени од реакции
6.120
Всушност ова е оргиналниот наслов од Сител сајтот. Но ако го прочиташ текстот никаде не пишува дека ќе работат за 200 евра но. Ако се следи логиката тие ќе работат за 550 евра просек. Според закон минимална плата е 350 евра и никој неможе да работи за поефтино. Така најмалку за 350 а во просек за 550 така е логиката но ова не го пишува некаде. Зошто ставиле ваков наслов не знам.
Затоа што веројатно фирмите би плаќале по 200 еур, а државата ќе доплаќа до минималец. За возврат, политичарите ќе си имаат финансиери за кампањи за избори ;) И волкот сит, и овците на број.
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
69
Поени од реакции
65
во кој филм е влезен тој битиќи или како му беше името. ке дојде некој од држава кај шо зема 200 евра за да работи за 300 евра? ма немој да ме јебеш бре. нашата држава е на дното и упорно копа надолу
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.393
Поени од реакции
4.313
Детски муабети. Во време на интернет никој не е глуп да дојде во вукојебина(не е навреда реалност е), а и да дојде нема да остане. Луѓето од поодамна си одат, а парите им се споредна мотивација.

Несигурност, нестабилност, неправда, немаштија.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
10.402
Поени од реакции
29.977
Пакистанци и работа хХАХАХАХАХАХАХАХАХХаххххахахааааааааа па уште и на скеле во јули на 47 степени.

:pos::pos::pos::pos:

Се надевам и им посакувам на сите шо работат во градежниот сектор шо побрзо да се снајдат со работни позиции во Германија, Швацарија итн ... Редно е да пропадне таа мафија, да даде Господ сами да си ги крпат тоа хартиените станчиња.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.806
Поени од реакции
5.817
Миљон имигранти се протераа низ државава!
Гинеа по пруги, во сообраќајќи, од замрзнувања, од умор, од очај..
Афганистанци, сиријци, Бангладеш и Индија…

Нозе искршија само усвет да фанат оттука!

И овие сега легално ќе ги носеле за 200€ :ROFLMAO:
Па тие самите 200€ ќе им дадат само уџуммда фанат оттука..
 
Член од
10 март 2022
Мислења
96
Поени од реакции
86
Зашто и тие луѓе од бангладеш кога веќе мигрираат би мигрирале тука. Не се и тие идиоти. Евентуално да даваат пасоши на ситен криминален олош и да не принудат и нас да мигрираме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom