Убиство во самоодбрана, казниво или не?

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Абе глуп си или глумиш дека си глуп?
Ти кажав во кој член е определено и дефинирано условен отпуст или условна казна-исти кур ти е. Ако не отвори да прочиташ јас не сум ти крив.

Патем, ти најде условен затвор за да ме тераш да ти дефинирам?

Се што сакав да кажам ти го сервирав на тацна, ако не можеш да се послужиш слободно запиши се пак на правен, тоа сигурно ке ти помогне.

Од мене толку. Одјавна шпица.
Ако не постои условен затвот, уште помалку постои условна казна!
 
T

templar55

Гостин
Во САД ако затекнеш провалник у твоја куќа се дур не ти излезе од двор можеш комотно мозокот да му го разнесеш..
САД па САД, слушнале нешто на филмови и можеш демек одма да му разнесеш глава. НЕ е така. Во САД ако со провалникот си ЛИЦЕ ВО ЛИЦЕ можеш да пукаш во него и ке бидеш ослободен. Ако пукаш во грб ке легаш како и за секое друго убиство, можеби за ова со малку олеснителни околности. Не гледајте Шварценегер што прави, филм е тоа.
BTW го оправдувам човекот поради кого е отворена темата, требал главата да му ја откорне... кој имал случки со крадци ке ме сфати.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
САД па САД, слушнале нешто на филмови и можеш демек одма да му разнесеш глава. НЕ е така. Во САД ако со провалникот си ЛИЦЕ ВО ЛИЦЕ можеш да пукаш во него и ке бидеш ослободен. Ако пукаш во грб ке легаш како и за секое друго убиство, можеби за ова со малку олеснителни околности. Не гледајте Шварценегер што прави, филм е тоа.
BTW го оправдувам човекот поради кого е отворена темата, требал главата да му ја откорне... кој имал случки со крадци ке ме сфати.
Не заврт зашиј,или само да се истакнеш нешо ти беше фората.Можеш да го убиеш и точка.Грб ако бил свртен :facepalm:
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Во тој момент се дејствува автоматски одбранбено и нападно ти немаш време ниту да размислуваш дали ќе го убиеш ,повредиш или дали ќе те судат и затвор останати работи , го нема она америчкото кај нас ако ти влезе дома да го праиш чорба ,затоа на дедо Љубе од село Којково му стегнаа 3 кривични пријави за тоа што ја бранел жената .
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
:facepalm:
Правници, судии и адвокати? - Сите овие се служат со закон, правнички речник и така го толкуваат правото. Најди и кажи во кој закон е спомнет УСЛОВЕН факинг ЗАТВОР. Правник си да му се невиди, штом толку ја тупиш дај докажи. Остај лаиците што зборат. Пола Македонија сВаќа пишува место сФаќа и не мора да значи дека сВаќа е точно.

Дефинирај ми Условен затвор штом толку ти е омилен..
Јас не знам што не е јасно, во членовите фино лепо објаснето е што е што и што би било кога би било, цел КЗМ го пролистав и освен Условен отпуст (што е исто со условна казна) ништо слично немаше, а камоли условен затвор. :pos:

По ЕКТС и ти дипломира?
Условен отпуст и условна осуда не е исто (освен апстиненција од вршење нови казнени дела), прочитај си поубаво.

А и не е условна казна, него условна осуда, бидејќи тоа не е казна, него алтернативна мерка, пошироко санкција.


Не знам дали имаш студирано право, али ако е позитивен одговорот, дефинитивно ништо немаш научено.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Во секој случај огнено оружје бара добро ракување т.е не морате да пукате кон витални делови, Карлицата е добра за онеспособување, нозете посебно ако не е пиштол туку ловна има да го наполниш сачми и за крај штета што луѓево не си купуваат Електрични пиштоли кои имаат до 15 метри домет и четири истрели, е среди го, па еби му мајката и тоа само и ако само е вооружен и доаѓа со намера да те убие тебе или член на твоето потесно семејство, ако веќе си решил да го убиеш стори го тоа, ако не јави се кај МВР и они има да го оштетат бајаги да и 10 бањи не му помогнат да се опорави, зборам ако сеуште има од тие добрите полицајци кои тепаат брутално за дела од ваков тип и навистина подобро овие да ги тепаат отколку неколку 18 годишници поради џоинт, ај по некој шамар за џоинт доволно е.

Инаку за кражба не вреди да убиеш човек бидејќи нема закана по живот дури и да е вооружен, само неутрализирај го или оштети го со огнено оружје и остави на МВР.

Убиство според мене мора да се одговара, исклучок е кога службено лице овластено направи убиство како случајот со полицаецот од гостивар кој повеќе е казнет оти е праведен и оти "нашиве" им се лижат на ДУИ и орките отколку според правда, бидејќи искусен здрав прав полицаец не вади пиштол без да има доволно добра причина за тоа а нити го употребува и според мене треба да продолжи со работа ако не во гостивар прекоманда во друг град или во АР на пример има решенија на крај ќе го пратиме да обезбедува амбасада во Лондон или Берлин и крај..
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Надоместок за повредениот крадец

Правниот систем во Калифорнија е многу чуден. Карл Труман, 19 годишен крадец, добил 74.000 долари оштета кога неговиот сосед ја прегазил неговата рака со Хонда Акорд. Имено Труман не забележил дека неговиот сосед е зад воланот, бидејќи бил зафатен крадејќи ги неговите раткапни.

Крадецот фатен во стапица

Теренс Диксон од Бристол, Пенсилванија, по завршувањето на кражбата од еден дом се обидел да излезе низ гаражата на истата куќа. За негова несреќа, автоматската врата била расипана, па така Диксон, останал заглавен. За уште поголема несреќа се заглавила и вратата која водела внатре во куќата. Бидејќи сопствениците биле на одмор, Диксон останал во гаражата цели 8 дена, преживувајќи со кутии Пепси сокови и кучешка храна. Кога конечно излегол, Диксон ги тужел сопствениците за нанесени ментални страдања. Диксон го добил случајот и си заминал со 500.000 долари.

Скоро во сите постови споредувате како било во САД и не знам каде...еве какви чуда има таму! Епа ако се водите според САД значи ли тоа дека треба да почниме да крадиме сите ?Мош па и ќе ни се исплати и да не фатат.
Иначе убиството во самоодбрана според мене не би требало да е казниво затоа што го штитиш она што е твое и никој нема право да ти го земи.Во врска со случајот во Србија ја напраја големата затоа што човекот кој го избодил крадецот имал веќе некое си досие во полиција па сега држ-недај да му се суди според досиеата а не тоа што тој си го штител својот дом.Јас ја оправдувам неговата постапка затоа што во такви моменти не помислуваш на последиците и мислам дека не треба да се суди.Како шо кажа некој погоре кој си имал работа со крадец знае како е.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ако не постои условен затвот, уште помалку постои условна казна!
Јас само за едно сум максимално сигурен поврзано со зборот условно.
Кај донесување пресуда без одржување на главен претрес во обвинителниот предлог постои можност да се изјави предлог за изрекување на следниве мерки:
1.парична казна во висина од 10 до 100 глоби
2.условна осуда со утврдена казна затвор до три месеца или парична казна
3.забрана за управување со моторно возило до две години
4.конфискација на имот и имотна корист прибавена со кривично дело и одземање на пресуди.

:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
http://usatoday30.usatoday.com/news/opinion/2005-01-30-tort-reform_x.htm?loc=interstitialskip)

знаев ѕа одговорност ако оставиш неисправен автомпбил на јавно место па крадецот со него направи сообраќајка, за одговорност ако твојата неисправна ел.инсталација ја запали не само твојата куќа туку и комшиската ... но ова со радкапните и гаражната врата е многу дискутабилно.. е сега гаражната врата ако е под гаранција може парите ќе ги дава фирмата што ја продала или ќе одговара фирмата што ја одржува куќата ?? Но како да види возачот кој седи на волан ако некој легне за да му ги краде радкапните ??... а од друга страна во таа иста Калифорнија како се однесува полицијата спрема имигрантите или крадците во супер маркети ??? нешто тука во нивниот правен систем многу смрдиии !!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да но доколку тој немал огнено оружје...а ти си го пукал....
Пак во КПД.
А може тој се залетал со секира а ти си го сопрел со пиштол. Дури и ти да си се бранел со секира пак си крив бидејќи не си го совладал туку си го убил.
Може и со голи раце да го убиеш на пример удар во грклан а тој да те нападнал со пиштол.... пак си крив, си применил несразмерна сила.
Глуп е законот, треба само добри врски и многу пари па да се судиш 20 години и така да одиш во затвор на пензија :)
А што ако едната рака ми е скршена т.е не способна за ништо а во другата имам пиштол ? според логиката што ја кажуваш или ОВОЈ ЗАКОН што прв пат го слушам треба да го фрлам пиштолот и да му кажем АЈДЕ УБИ МЕ... не знам друже стварно што да ти кажем :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
А што ако едната рака ми е скршена т.е не способна за ништо а во другата имам пиштол ? според логиката што ја кажуваш или ОВОЈ ЗАКОН што прв пат го слушам треба да го фрлам пиштолот и да му кажем АЈДЕ УБИ МЕ... не знам друже стварно што да ти кажем :)
Може ќе добиеш година помалце од стандард казна, ќе има предвид судијата.
Како и да е, за убиство се лежи, од 4 години па нагоре.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Може ќе добиеш година помалце од стандард казна, ќе има предвид судијата.
Како и да е, за убиство се лежи, од 4 години па нагоре.
Кога подобро ќе разберем поарно да го убием судијата па барем да лежим стварно за убиство него овој што ме напаѓа,ем ти се заканува да ги го земе животот ем не смееш да го убиеш... ти се плукнам у законот..
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Луѓе јас незнам што филмови си праите,па зар некој што е во животна опасност ќе размислува дали и колку ќе лежи?Ако имам пиштол,нож што било при рака и гледам дека мојот живот и животот на моите блиски е во голема опасност,ич отиде Џока курбан,го ебав ко млада невеста,само да останам ја и моите блиски живи.После ќе го лежам едно 5,а со добро понашање може и 2.5 и условна,ехеее,само да се преживее.И затвор е за луѓе бре луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom