Убиство во самоодбрана, казниво или не?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
... но, мојот пост се однесуваше само на ЕДЕН член на тој што го цитирав да му објаснам дека не се е случило туку така случајно, несакајки или било како бидејки не беше информиран што и како било. Ако уште нешто не ти е јасно пиши ќе ти нацртам
5 пати го избодел со нож не верувам да не сакал да го убие.
И кој момент сега е спорен во фактот дека некого можеш да го избодеш во одбрана, но тоа не значи дека сакаш и да го убиеш. Тоа не значи ни дека во таа ситуација воопшто анализираш и резонираш на нормален начин. Дома ти влегува напаѓач и те напаѓа.
Нема тука размислување за ништо друго освен за преживувањето и за тоа дека ако ти паднеш, следно за убивање ќе бидат жена ти и децата. Немаш време да размислуваш за било што друго освен потребата да се одбраниш себе си и фамилијата.

Ама ај што да се допишуваме, др’ж тефтерот.



 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас прочитав пред некоја година мислам дека беше во Битола (не ме држете за збор) дека некој дома затекнал крадец/крадци и го/ги врзал и викнал полиција. После одговарал за лишување од слобода.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас прочитав пред некоја година мислам дека беше во Битола (не ме држете за збор) дека некој дома затекнал крадец/крадци и го/ги врзал и викнал полиција. После одговарал за лишување од слобода.
касно се придружувам на темава, али еве тебе прво да ти реплицирам, па после и на други.
ДА, се одговара за тоа. да биде трагедијата поголема, дури и лицата кои обезбедуваат лица и објекти немаа (сега е веќе сменето) право да задржат некого ако врши криминално дело. ГЛУПОСТ невидена, само ќе му кажеш/посочиш дека НЕ ТРЕБА тоа да го прави и ќе го замолиш да си отиде. е калакурница е законот.
а сега да не барам на кого се' би му реплицирал, но еве пример, личен. некој претходно спомна дека ако е предмет (значи кражба) тогаш немаш право да го тепаш. а ако ти е животот тогаш ДА. срање! моите работи се НЕ битни? купени со мои пари, заработени на .... јас си знам колку тешко/лесно. МОЕ Е!!! а тој што решил да ми влегува во мојот простор, тој СВЕСНО го прави тоа. а и е НЕ свесно, кој К.. бара кај мене.
ми обиваат кола, (ова е веќе случката) внатре начекувам 2 како го вадат ЦД плејерот. во тој мом НЕ знам дека се двајца. јас приметувам еден! и збеснувам, викам да излезе за да му го ебам мамичето. излага, јас за врат, и со клучеви во друга рака тргнувам да мавам. кога тоа од другата врата уште еден пациент. и тоа со штрафцигер во рака. пуштање првиот, кој за 2 сек мислам дека истрча 200м, го фаќам другиот и тука настанува комплетен хаос. тој тргнува да ме боде, ја го средувам, паѓа на земја и тогаш го виде господ во бели пижами.
правините проблеми посе тоа ми беа, зошто има скршени прсти, ребра, ........ но да не беше тој фамозен штрафцигер, сигурно ќе си имав големи проблеми.
а пак, од тогаш, во делот каде живеам, се прошири глас “не се закачајте со него, побудала е од најбидалата“ ......... од страв сега бегаат на друга страна од улицата. до зграда и не ни помислуваат да се приближат (нормално оние кои си ја имаат мувата на капата).
е сега, како паралаела со УСА, ја би да се има таков закон, каде што секој кој непокането ќе ти се појави на твој имот, да имаш право да му го кркнеш куршумот и ич око да не ти трепне. нема тука дали бил залутан, дали изгледал опасно или не, ..... ако постои оваков закон, секој ќе се пази, плаши кај иде и нема да има проблеми.
човеков во белград, мора да се ослободи, туѓинец му влегол во негов имот. за мене е сосема доволно ова.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Бре, бре, се душебрижници овде, сега ги чекам и оние аљбанците од темата за дедо Љубе што ги бранеа разбојниците дека можеби немале пари за леб па морале така да крадат и тој не требало да го убие едниот... :facepalm:
А најсмешно е тврдењето дека лаптопот не бил вреден за да го олесниш светот за еден крадец, демек во тој момент ти си мислиш "Абе ајде нека го земе лаптопот, и така е стар АМД, ќе си купам понов Интел" :rolleyes:
Ни треба закон баш како во САД, ако ти влезе разбојник дома да можеш главата да му ја разнесеш.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
И да најбитно! Јас сум студент кој учи право, т.е мисли дека учи и уште не прднал во вирче, така да повеќе сум теоретичар, отколку практичар, бидејќи тоа се учи нели преку работа :D Зато не замерувајте ако има отстапки законот со реалноста. Цел живот е отстапки па за ова.....
Само напред со правото синко, имаш поддршка од мене(y) . Ама кога ќе станеш голем правник запамти дека задачата на правото и на законите е да го заштитат друштвото од вакви поединци. Ако тие не може да го направат тоа тогаш пак должност им е да му овозможат на друштвото самото да се заштити.
--- надополнето: 28 мај 2013 во 19:30 ---
Добро бе, 5 убиства на година имаме in general, кој тебе ти влегол да те убие или киднапира? Ептен филмови.
Ти влегол дома со една шнола за коса, и сега ти имаш право да му ги распостелиш органите во трпезарија?
Само дека си под некоја недефинирана опасност не треба да се смета делото, ако го извршиш, убиство во самоодбрана.
Сигурно циганов нема да те убие, а макар те нападне тоа е дека бил во неизлезна ситуација, и те нападнал, за да побегне.
Треба да се цени повеќе животот, а според законите, очигледно се.
Во земјава немаме потреба од америчкиве закони, затоа што во пакет треба да имаме и америчките напади и случаеви.

Инаку, јас сум изненаден, 10 од 10 од овде биле природно родени убијци, и тоа зборуваат како од искуство, колку адреналин, како би реагирале, све тоа.
Пиштоли муабетот е врв...
Оправдувам ако пример улична тепачка те нападне некој со нож. Посегнува по животот, свесно, и тоа како примарна цел.
Тоа е вредно за убиство, во самоодбрана. Лаптопот кој е цел на кражбата не е вредно да го олесниш светот со еден крадец помалку.
Оправдувал ти или не, човековите права на лоповот му важат додека не ми го премине прагот на вратата. После тоа кој ги ебе и нив и него.
И не знам што им се подсмеваш на луѓево, нити се „природни убијци„ нити со искуство,само луѓе што се спремни да си го бранат своето, кој колку може и колку знае. А ти што ќе правиш со твоето си е твоја работа.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Нужна одбрана
Член 9 КЗ
(1) Не е кривично дело она дело што е сторено во нужна одбрана.
(2) Нужна е онаа одбрана што е неопходно потребна сторителот да одбие од
себе или од друг, истовремен противправен напад.
(3) Сторителот кој ги пречекорил границите на нужната одбрана може да се
казни поблаго, а ако пречекорувањето го сторил поради силна раздразнетост или уплав
предизвикан со нападот, може и да се ослободи од казна.
* Oва е со полна важност освен ако не е случајот Јаким Трифуновски.
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Сличен случај лани во мај месец во Русија. Четворица разбојници влегуваат во неговиот дом , ги тепаат жена му и децата , со пиштол се закануваат по животот на најмалото (12 месеци). Човекот успева да најде кујнски нож и во одбрана на своето семејство убива тројца од нив. Подоцна е осуден на 2 години затвор под обвинени "Надминување на дозволената сила при самоодбрана". Fuck logic?!

извор http://www.entrynews.com/article/67970.html
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Конкретен случај од кај мене.
Уствари два се.
Во моја близина живее еден дедо може има 85 години и една вечер му влезе крадец дома со нож,и сега дедево му го фати ножот,ама цигото го истргна и му ја исече раката.Стариот ја зема пушката и почна да пука по него,ама за среќа(или жал?) не го погоди.Пукаша по секого кој ќе влезеше у дворот,ама не погоди никого.Кој е крив,дали циганот што сакал да краде или стариот што пукаше по него?
Случај два.
Комшија мој имаше бремена жена дома,и влегол некој дома да краде нешто.И дечкото зрипа,не го ни тепаше ни ништо,само во подрум го врза со јаже и викна полиција,па после и двајцата заедно лежеа притвор во шутка.Кај е тука правдината?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
За жал правдата е едно правото е друго

Колку и да си во право мораш да бидиш и од законите добро поткован да знаеш во која ситуација што и колку треба да кажеш.
Можеби ќе влезе некој само за да украде нешто, можеби во моментот ќе се преплашам и ќе реагирам како да има бубашваба в кујна по секоја цена да ја згазам. После како ќе докажам дека физички ме нападнал? Ако чекам да ме нападне дали ќе можам да го згазам? Веројатно не. Нападот е најдобра одбрана. Битно е ако недај Боже дојде до тоа после настанот прво да се смисли што ќе се каже после да се бара полиција, зошто ако им кажеш се исплашив и го убив тие ќе постапат по службена должност.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
А што ако сторителот не се воздржува од правење на ново кривично дело? Повторно нема да има затвор? Очигледно дека малку си ги помешал работите. И законот воопшто не е глуп, само треба човек да знае да го толкува.
Помислив дека стварно сум ги помешал ама ти си бил грешка.
Ти тврдам дека УСЛОВЕН ЗАТВОР нема! Има условна казна или во КЗМ познато како Условен отпуст и за него нема казна затвор. Не знам зошто со главата во ѕид одиш.

Отвори Кривичен Законик па ке се увериш.

А за прашањето: Што ако не се воздржува од правење ново кривично дело? Повторно нема да има затвор?

Ке ти одговорам со 3 прашања.

1. Зошто да нема затвор ако не се воздржува?
2. Си слушнал за отповикување (во случајов на условен отпуст)?
3. Си слушнал за стек (не пилешки!!) на кривични дела?

Да ти ја упростам работата. Види ги само членовите 36, 37 и 44 од КЗМ, ке ти стане јасно за што зборам и како се решава проблем со 3 потези ако некој не се воздржува од правење ново кривично дело додека трае рокот за условен отпуст.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Море кретену прашањето што ти го поставив не бараше одговор! Самиот одговор е во него.
А за стек на кривични дела повтори си малку, очигледно е дека немаш абер
И кој е одговорот што е во него?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Побарај во подфорумот образование
Ако ти знаеш што пишуваш и што сакаш да кажеш во врска со проблемот за твојот УСЛОВЕН ЗАТВОР јас уште еднаш ке си го исечам.
Ај шетај.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Претпоставувам дека си детенце, уште недоделкано (иако си почнал со сечење). Отвори google и напиши „условен затвор“ па ќе видиш дали тој израз се користи помеѓу правниците, судиите, адвокатите, новинарите и обичниот свет. И пази кога ќе го сечеш, можда немат да ти пораснит повеќе.
:facepalm:
Правници, судии и адвокати? - Сите овие се служат со закон, правнички речник и така го толкуваат правото. Најди и кажи во кој закон е спомнет УСЛОВЕН факинг ЗАТВОР. Правник си да му се невиди, штом толку ја тупиш дај докажи. Остај лаиците што зборат. Пола Македонија сВаќа пишува место сФаќа и не мора да значи дека сВаќа е точно.

Дефинирај ми Условен затвор штом толку ти е омилен..
Јас не знам што не е јасно, во членовите фино лепо објаснето е што е што и што би било кога би било, цел КЗМ го пролистав и освен Условен отпуст (што е исто со условна казна) ништо слично немаше, а камоли условен затвор. :pos:

По ЕКТС и ти дипломира?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
:facepalm:
Правници, судии и адвокати? - Сите овие се служат со закон, правнички речник и така го толкуваат правото. Најди и кажи во кој закон е спомнет УСЛОВЕН факинг ЗАТВОР. Правник си да му се невиди, штом толку ја тупиш дај докажи. Остај лаиците што зборат. Пола Македонија сВаќа пишува место сФаќа и не мора да значи дека сВаќа е точно.

Дефинирај ми Условен затвор штом толку ти е омилен..
Јас не знам што не е јасно, во членовите фино лепо објаснето е што е што и што би било кога би било, цел КЗМ го пролистав и освен Условен отпуст (што е исто со условна казна) ништо слично немаше, а камоли условен затвор. :pos:

По ЕКТС и ти дипломира?
Ај сега најди ти во КЗ кај пишува условна казна? Плус ти реков дека условен затвор се вика во практиката кога се мисли на УСЛОВНА ОСУДА СО КОЈА Е УТВРДЕНА КАЗНА ЗАТВОР. Дали еден правник ќе се збуни кога ќе го слушне изразот условен затвор? А споредбата сфати-свати ќе ти држеше сместо ако место каЗна имав напишано каСна.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ај сега најди ти во КЗ кај пишува условна казна? Плус ти реков дека условен затвор се вика во практиката кога се мисли на УСЛОВНА ОСУДА СО КОЈА Е УТВРДЕНА КАЗНА ЗАТВОР. Дали еден правник ќе се збуни кога ќе го слушне изразот условен затвор? А споредбата сфати-свати ќе ти држеше сместо ако место каЗна имав напишано каСна.
Абе глуп си или глумиш дека си глуп?
Ти кажав во кој член е определено и дефинирано условен отпуст или условна казна-исти кур ти е. Ако не отвори да прочиташ јас не сум ти крив.

Патем, ти најде условен затвор за да ме тераш да ти дефинирам?

Се што сакав да кажам ти го сервирав на тацна, ако не можеш да се послужиш слободно запиши се пак на правен, тоа сигурно ке ти помогне.

Од мене толку. Одјавна шпица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom