Убавината на празниците!

Дали се радувате на празниците кои се во тек?

  • Да!

    Гласови: 43 71,7%
  • Не!

    Гласови: 4 6,7%
  • Сеедно ми е!

    Гласови: 13 21,7%

  • Вкупно гласачи
    60
  • Гласањето е завршено на .

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ги обожавам празниците. Ги обожавам заради топлината што ја носат, заради поголемата сплотеност, заради хармонијата.

Ги обожавам и Бадник и Божиќ, потоа и Велигден. И сите останати празници. Едноставно убаво се осеќам.
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Ги сакам празниците... Сите се расположено, насмеани, излезени на купување или седат по кафичите... Убаво ми е :pipi:
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
да да многу убави празници се овие...можам да речам и најубавите...сите се весели насмеани...па навечер се берат сите..музики веселби...тоа го нема секој ден...сабајле ми беше...не знам како да ви кажам..немаше никој дома и ко дојдоа децата нели со коледарските песни се потсетив ко бев помал и ко одевме од сабајле од врата на врата и пеевме...и ми беше убо некако...значи ги сакам овие празници....
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
328
Поени од реакции
5
Убаво се чувствувам за време на празниците супер е.Највеке го сакам Бадник и Божик оти цела фамилија се собираме и посебно ако има снег ја доловува атмосферата.:helou:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Ги обожавам, има некаква позитивна енергија кога се во тек празнициве...:pipi:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
многу ги сакам празнициве, те опкружуваат најблиските, најчесто си во круг на луѓе кои најмногу ги сакаш, луѓево забораваат на маките и се трудат да бидат колку толку расположени и секогаш за време на празнициве има одлични собиранки и забави
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Се радувам највеќе кога се врти лепчето со паричка. Тогаш сме сите собрани на семејна трпеза што во текот на цела година се случува само 5 пати (и тоа се` на празници).
Се чувствувам потполо, посигурно, поисполнето со љубов...:pipi:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
мене ми е сеедно... незнам зошто, но некако не сум многу по традициите(коледари,паричка) ова и она...
ама нешто што ми се допаѓа е тоа што сме заедно цела фамилија, вечераме, се смееме... кој знае кога пак ке се собереме сите така заедно...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Јас ќе бидам негативецот и ќе кажам дека ги мразам. Неможам да ја поднесам онаа „еуфорија“ оние очекувања за среќна вечер , и да наоѓам примедба на најситната ствар и тоа да ми смета. Премногу очекувања има за празниците , кој секако не се остваруваат до целост и само некој ќе цвили „Местено е за паричката“ и сл.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас ги обожавам сите поголеми празници кои ги слават поголема маса народ. Покрај тоа што се шанса за гледање и поминување време со најблиските, ми го топли срцето и фактот што толку многу луѓе во ист момент исто прават. А тоа истото е убаво ... дали собирање за ручек или вечера, дали договарање за некакво прославување, дали заеднички патувања и излегувања, дали масовно шетање по бутици - сеедно. Важно се чувствува и на улица некаква топлина и некаква сплотеност, што ме прави да се смеам и ако шетам сама.
Посебно го обожавам Велигден, затоа што тој најмасовно се прославува секаде. Божиќ би требало да е исто толку голем празник, но ја нема истата еуфорија и сега. А за Велигден ... неописливо прекрасно чувство ми е спремањето пред празникот, ноќта помината во црква, па после тоа вечерата кај мама и тато, па другиот ден шетањето по кафиња со саканите, па вапцаните јајца наредните неколку денови итн ... ах, едвај чекам да дојде и да си прославиме уште еден Велигден :vozbud:
 
C

cige

Гостин
Кога бев мал многу се радував, а сега се трудам ама некако од година на година еуфоријата е се помала:toe:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Порано повеќе се противев на калапење, и пропишани однесувања за време на празници. Денес минимално ги задоволувам желбите, пред се на семејството, сфатив дека војувањето со нив е грев (не религизоен, туку духовен и морален :)), додека во други околини се уште калапењето го одбивам како некогаш. :)))
 
V

[vladimir]

Гостин
Ги сакам празниците имаме убава традиција и обичаи за бадник, божик, велигден, василица...само мака е толку јадење ко топка станав :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom