УЛЕБ Еврокуп 2013/14

Член од
14 март 2010
Мислења
16.842
Поени од реакции
15.992

Второто по ранг натпреварување во Европа, денеска ќе го има својот почеток, ден пред почетокот на Евролигата, екипите во Еврокупот ќе ги стартуваат натпреварите.
Оваа година кај нас ова натпреварување ќе привлече големо внимание, бидејќи во него ќе учествува МЗТ Скопје, екипа која доби вајлд карта од УЛЕБ, а за таа карта се избори преку одличните игри во АБА лигата, каде екипите од Јадранот гледаат шанса за излез во Европа.

Натпреварувањето од оваа сезона ќе биде малце изменето, па наместо 32 екипи, оваа година тие ќе се 42, поделени во 8 групи од по 6 екипи.
А тие групи се поделени во две дивизии, Источна и Западна, нешто налик на НБА.
Најдобрите три екипи од секоја група (24 севкупно), и 8 екипи од Евролигата, екипи кои нема да се пласираат во Топ 16 фазата, ќе ја сочинуваат Last 32 фазата во ова натпреварување, а ќе се поделени исто така во 8 групи, од по 4 екипи. Од тука најдобрите две екипи од сите осум групи ќе ги склопат паревите за 1/8 финалето. 1/8 финалните натпревари ќе се играат по системот дома/гости. И се така до финалето, кое е закажано за 1ви и 7ми мај 2014. Победникот во ова натпреварување наредната сезона ќе игра директно во Евролигата.


За нас најбитни ќе се настапите на МЗТ Скопје, па за тоа само нивниот распоред ќе го вметнам во овој воведен пост. За другите ќе оставам линк, каде ќе може да ги видите и останатите групи и натпревари.

ВЕФ Рига - МЗТ Скопје, 15.10
МЗТ Скопје - Макаби Хаифа Базан, 22.10
Банвит - МЗТ Скопје, 30.10
МЗТ Скопје - Калев Талин, 4/5.11
Уникс Казан - МЗТ Скопје, 12/13.11
МЗТ Скопје - ВЕФ Рига, 19/20.11
Макаби Хаифа Базан - МЗТ Скопје, 26/27.11
МЗТ Скопје - Банвит, 3/4.12
Калев Талин - МЗТ Скопје, 10/11.12
МЗТ Скопје - Уникс Казан, 17/18.12

Ексклузивно, натпреварите на МЗТ во ова натпреварување ќе ги пренесува МРТ. Почнувајќи од денеска, во 18 часот, каде е закажан првиот натпревар на „Металците“.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Првиот меч на МЗТ за жал загубен. 80 - 71.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Играа добро МЗТ , не е лошо за деби на Европската сцена. Нека продолжат вака, па и ако треба нека ги загубат сите натпревари.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Денес супер играа први 3/4,а во последна 1/4 мал пад и се одлепија рига:)
Следна утакмица со наша подршка да се радуваме на првата победа на МЗТ во Еврокупот:D
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Мислам дека ни Др. Фил не ги оправа МЗТ .. втора по ред кај шо се топат у второ полувреме .. прво со Цибона , сеа со Банвит. 32 поена у 4/4 примат само еј !!
 
B

Blade Torch

Гостин
Има ли врска кој на која позиција ќе се пласира од 1во до 3то место за понатаму ? Следни нокаут фаза или новоформирани групи ?
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.062
Поени од реакции
7.839
Има ли врска кој на која позиција ќе се пласира од 1во до 3то место за понатаму ? Следни нокаут фаза или новоформирани групи ?
8 нови групи по 4 екипи, овие што поминаа од еврокупот плус некои што испаднаа од евро лигата.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.842
Поени од реакции
15.992
Поставен нов рекорд на посетеност, на кои организатор е УЛЕБ, во Бео Арена имаше 24.232 гледачи.
Чарлс Џенкинс јунакот на Звезда:cuc: .. во продолжение совладан Будивелник. И пласман во полуфинале.

 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.155
Поени од реакции
6.363
свака част за успехот, рекордот итн.,
али играта беше катастрофална :facepalm:, мора да се поправи! ми скинаа живци, упм.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Она не може да се опише со зборови... Мора да се доживее. Против Кубан на почетокот имаше 19.000 и беше неверојатно, а со 5 ипол плус можам да замислам...

П:С: Не е битна играта во вакви моменти, а битно е што и со ваква игра поминавме против доста јак тим.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Требаше да изборат продужетци за да им појде шутот, здравјето ми го скратија...во продолжение Џенкинс мајку ги еба :))))
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.155
Поени од реакции
6.363
Sta je pevao Djenka sinoc? - Belo oko mene sve je belo, 24 hiljada bilo je veselo ! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom