УЈП врши економски терор во Охрид

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А зошто не се почне од Тетово и Гостивар?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Од една страна ги сфаќам и угостителите. Секоја година буквално кога ќе пркне сезона, дали за продолжениот викенд за Велигден или за 1ви Мај, обавезно Охрид врие од инспекции. Не дека не можат да поминат инспекциите пред/после празниците. Кој затајува данок и не ги пријавува вработените тоа го прави и на 1ви мај и на 5ти мај. Ствара многу грда слика и за градот, и за локалите општо. И ја забавува работата, динга во кафичот ти врие од луѓе, тие ја чешлаат касата. Ама нели фиромското кај нас, да се покаже дека нешто се работи во најголемите гужви. Немаше други денови да се асфалтираат главните улици низ градот, мораше баш викендов за 1ви Мај.

Од друга страна се сложувам и дека има максимално искористување на работната сила за време на сезона, затоа и сите мака мачат да најдат персонал. Можам и со име да ги набројам кафичите на кои налето персоналот им работи од 5-5, тоа се 12 саати за дневница од 400-500. Ни пријавени ни ништо.

А не ви е скапо макијатото на кеј од 80-90, ама скапо е покрај езеро за истата цена или пониска? :) Ова никогаш не сум можела да со сфатам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Ova se rešava na principielni osnovi. Mozebi nekoj ke me napadne....no politikata na niski kazni ne e dobra. Treba kaznite da se drakonski.....no mnogu retki ili voopsto da gi nema poradi tie pričini

Poentata na kaznuvanjeto ne e tebe da ti e lesno da ja platis kaznata....tuku da te faća nesonica i strav od kazna(Avstralija na primer)

Krajnata cel e poradi strav od kazni....ni gazdite da go krsat zakonot...ni inspektorite da odat čest vo kontroli

No na kraj ova nemoži da uspee...bidejki politicarite sekogaš ke sakaat da gi zloupotrebat visokite kazni
 
И

Име И Презиме

Гостин
Познатите угостителски објекти во Македонија се секогаш подложени на рекет.Некои газди се директно (фамилијарно)поврзани со власт (локална или извршна).Се промени власта мора да се променат и газдите или да легнат на брашното и да си платат (џаболебарина ).Ова е само заплашување што цената ке ја платат туристите.Без разлика дали станува збор за Охрид,Скопје или Кукуречани со некои цени претеруваат.Убаво некој пиша, сакаат со еден локал да живеат луксузно генерации.
За жал или за срека ако почнат во Охрид да вложуваат така наречени странци инвеститори, цени ке ни бидат прифатливи...
Пре би на некој охриганец да оставам пари отколку на некој циган дојден во охрид како инвеститор.Сеуште има луге што не го ценат своето, со 200 еу ке поминеш 1недела во Охрид како чоек скромно, нека идат по Мрчки за семки нема да им стигнат.Едно кафе колку чини или една пица.....
Со памет Охригани, не ве мрзиме како туристи кога идеме.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678
Познатите угостителски објекти во Македонија се секогаш подложени на рекет.Некои газди се директно (фамилијарно)поврзани со власт (локална или извршна).Се промени власта мора да се променат и газдите или да легнат на брашното и да си платат (џаболебарина ).Ова е само заплашување што цената ке ја платат туристите.Без разлика дали станува збор за Охрид,Скопје или Кукуречани со некои цени претеруваат.Убаво некој пиша, сакаат со еден локал да живеат луксузно генерации.
За жал или за срека ако почнат во Охрид да вложуваат така наречени странци инвеститори, цени ке ни бидат прифатливи...
Пре би на некој охриганец да оставам пари отколку на некој циган дојден во охрид како инвеститор.Сеуште има луге што не го ценат своето, со 200 еу ке поминеш 1недела во Охрид како чоек скромно, нека идат по Мрчки за семки нема да им стигнат.Едно кафе колку чини или една пица.....
Со памет Охригани, не ве мрзиме како туристи кога идеме.
Охриѓани немаат врска со вистинскиот туризам во Охрид, немаат дарба за туризам... Ако забележуваш, секој поасолен хотел, ресторан, плажа.... е на Скопјани, Битолчани.... а Охриѓаните таму се само како персонал. Охриѓани имаат само соби, второкласни кафани и кафичи во кои ако влезеш треба да си срекен што само парично те одрале, оти ако случајно пробаш да шмекаш некоја Охриѓанка сигурно го јадиш ќотекот а може и глава да загубиш... некако како да застанале некаде во времето....
 
И

Име И Презиме

Гостин
Охриѓани немаат врска со вистинскиот туризам во Охрид, немаат дарба за туризам... Ако забележуваш, секој поасолен хотел, ресторан, плажа.... е на Скопјани, Битолчани.... а Охриѓаните таму се само како персонал. Охриѓани имаат само соби, второкласни кафани и кафичи во кои ако влезеш треба да си срекен што само парично те одрале, оти ако случајно пробаш да шмекаш некоја Охриѓанка сигурно го јадиш ќотекот а може и глава да загубиш... некако како да застанале некаде во времето....
Извини ама не е баш така.Се согласувам за тоа дека реиздаваат шанкови да не ги именувам.И во Скопје има газди од секаде, па сепак ги сметаме за Скопски газди (на локали).Полека генерациски се уништуваат амебите во охрид што само сакаат да цицаат.Големи плачковци се тамошните газди, ем им иска, ем им стиска е работава.
Да не ја претвараме темава за добри и лоши работи на охрид, но и мене како турист ми пречи некој битолчанец газда што во градиште шајка нова нема ставено у локалот со години а служи храна, или пак лежалки од времето на тито (чадор не барај, луксуз е тоа!)....
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Охриѓани немаат врска со вистинскиот туризам во Охрид, немаат дарба за туризам... Ако забележуваш, секој поасолен хотел, ресторан, плажа.... е на Скопјани, Битолчани.... а Охриѓаните таму се само како персонал. Охриѓани имаат само соби, второкласни кафани и кафичи во кои ако влезеш треба да си срекен што само парично те одрале, оти ако случајно пробаш да шмекаш некоја Охриѓанка сигурно го јадиш ќотекот а може и глава да загубиш... некако како да застанале некаде во времето....
затоа ќе си шмекаш србинки :P а Охриѓанки ако ги начекаш по прилеп, битола или нормално во скопје. :D

Мајтапот на страна, секоја година е исто. Со секоја власт е исто и тоа нема да се смени бидејки ова парче земја е на Балкан, не се наоѓа во Скандинавија горе.

Угостителите плаќаат арач и кај локална власт и кај разно разни батиња за да му чуваат локали ;) и на сметка на тоа секогаш стапот го кркаат вработените кои работаат дупли смени, осигурани на пола работно време или воопшто неосигурани и секако ние како туристи и посетители каде во поедини локали за да испиеш добро пиво ќе си сркниш со тоа и 150 денари од новчаник.
И како после таму некое гревче кое работи од 4 поручек до 4 сабајле да дојди и со тебе да биди љубезен како гостин, нормално преку кур му е и него. И така се во круг.

Охрид се' уште е прескап за македонски стандард, ајде да се нудеа некои не знам какви услови и да биди скап, крај краева туристички центар е... ама за некоја будала што на плажа шибнала шанк и од едно лето сака да стани милионер ти треба да се спружиш на сред Охрид како да летуваш во Будва или на Санторини.
Е да го ебам не бидува.

УЈП и сите други инспекции (пазарна и ред др.) треба во оваа држава да профункционираат еднаш засекогаш и како што кажа Ѓоко погоре да казнуваат т.е. затвараат локали и бизниси (е до толку високи да се казните), за утре на некое шанкуре кое сака да се збогати во едно лето да не му ни текни на нешто такво, камоли да се сети да не издава фискални или да има вработени кои не му се осигурани.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.962
Поени од реакции
3.678
Извини ама не е баш така.Се согласувам за тоа дека реиздаваат шанкови да не ги именувам.И во Скопје има газди од секаде, па сепак ги сметаме за Скопски газди (на локали).Полека генерациски се уништуваат амебите во охрид што само сакаат да цицаат.Големи плачковци се тамошните газди, ем им иска, ем им стиска е работава.
Да не ја претвараме темава за добри и лоши работи на охрид, но и мене како турист ми пречи некој битолчанец газда што во градиште шајка нова нема ставено у локалот со години а служи храна, или пак лежалки од времето на тито (чадор не барај, луксуз е тоа!)....
Муабетот ми беше дека ако погледнеш, хотелите од калибарот на Метропол, Белви, Горица, Силекс, Гранит..... и секој друг поголем и поубав хотел кој работи преку цела година а не само преку лето, се сопственост на фирми и луѓе од Скопје и другите градови, нема Охриѓани.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Муабетот ми беше дека ако погледнеш, хотелите од калибарот на Метропол, Белви, Горица, Силекс, Гранит..... и секој друг поголем и поубав хотел кој работи преку цела година а не само преку лето, се сопственост на фирми и луѓе од Скопје и другите градови, нема Охриѓани.
Инекс хотелот е во сопственост на Охриѓани. Покрај Метропол, Белви и Гранит се изградени толку полуксузни и понови хотели во сопственост на охриѓани што мислам коментаров дека одма ти паѓа во вода. Куба Либре, Чун, Ликвид, Тино, сите поелитни кафичи/кафани се во сопственост на охриѓани.
Битолчани ги држеа шанковите Градиште до пред некоја година, па сега ти види.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Инекс хотелот е во сопственост на Охриѓани. Покрај Метропол, Белви и Гранит се изградени толку полуксузни и понови хотели во сопственост на охриѓани што мислам коментаров дека одма ти паѓа во вода. Куба Либре, Чун, Ликвид, Тино, сите поелитни кафичи/кафани се во сопственост на охриѓани.
Битолчани ги држеа шанковите Градиште до пред некоја година, па сега ти види.
На Охриѓанец е, точно. На мој другар сестра му ќе се жени со синот на газдата на хотелот. 27 годишен е тој.

Али вистина е дека повеќето добри хотели, плажи, ресторани се на Скопјани, ш.иптари од Грчец и Сарај, Битолчани и Англичани.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Ova se rešava na principielni osnovi. Mozebi nekoj ke me napadne....no politikata na niski kazni ne e dobra. Treba kaznite da se drakonski.....no mnogu retki ili voopsto da gi nema poradi tie pričini

Poentata na kaznuvanjeto ne e tebe da ti e lesno da ja platis kaznata....tuku da te faća nesonica i strav od kazna(Avstralija na primer)

Krajnata cel e poradi strav od kazni....ni gazdite da go krsat zakonot...ni inspektorite da odat čest vo kontroli

No na kraj ova nemoži da uspee...bidejki politicarite sekogaš ke sakaat da gi zloupotrebat visokite kazni
Австралија има такви луксузи. И има голем стандарт. А во Мкд казните се астрономски за обичните приватнаци. Државата самата себеси создава проблеми против државните економски интереси внатре во земјата. Пишат големи огромни казни и автоматски треба да се затвори фирмата и да ги отпушти вработените. А со тоа автоматски дополнително се создава уште повеќе невработеност. И што е најглупо ? Казните се исти без разлика дали станува збор за хотел или за мини маркет. Инспекциите се главен проблем што никој не сака да инвестира во Мкд.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom