Т-мобиле заинтересиран да инвестира во Македонија

Член од
27 јануари 2005
Мислења
17
Поени од реакции
0
Претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски денеска во Скопје се сретна со членот на Бордот на директори и директор за странски инвестиции на Т-Мобиле интернешенел Мајкл Гунтер.

Повод за разговорите, како што соопштува Кабиенетот на премиерот, е заинтересираноста на Т-Мобиле за влез во телекомуникацискиот сектор во Република Македонија преку ребрендирањето на Мобимак.

Директорот за странски инвестиции на Т-Мобиле, на средбата со премиерото Бучковски рекол дека врз основа на позитивните сигнали за бизнис климата компанијата планира да инвестира во Република Македонија.

На средбата се разговарало за воспоставување на стратешко партнерство на Т-Мобиле интернешенал со Мобимак.

"Влезот на Т-Мобиле ќе значи подобрување на услугите на корисниците преку нови пакети на услуги, а со тоа истовремено се испраќа јасна порака до останатите заинтересирани еминентни странски инвеститори", истакнал премиерот Бучковски.

Тој го поздравил интересот на Т-Мобиле за инвестирање во телекомуникацискиот систем, што според него е потврда за подобрување на бизнис климата во Република Македонија на што интензивно работи Владата.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ќе летаат директорчињата од фотељите ако се ребрендираат, тоа е сигурно. Све што је лепо има крај...:)
 
Член од
27 јануари 2005
Мислења
17
Поени од реакции
0
99% е сигурно дека ќе инвестираат така да по се изгледа ќе летаат директорчиња :lol:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Инвестирањето в Макдонија од Т-мобиле е в ред, се додека не забегаат нашите политичари во барањето провизии, рушвети и слично, на метка на наиот народ, вработените. Сите досегашни дилови на владата, нашите диктатори, завршуваа со лоши односи кон вработните, отпуштања, дури и кога се работи за прекупување и менување на brand-name без менување на постоечката, управна гарнитура. Се ми сечини дека се ова беше и е одамна догворен дил на некој наш со посредниците (таканарешени брокри) за добра hefty провизија, на сметка на работникот.
Сепак, ако е се како што се пласира (минус 75%) во јавнота, тогаш можеме да се наеваме дека навистина управниот кадар ќе лета, неработниците ќе се казнат или набркаат а оние кои заслужуваат ќе се наградат како што треба. Не знам, треба да се почека. Во оваа држава, иако јас сум оптимист, гледам со резерва на нештатат кои ми се пласираат во јавноста како клучни, стратешки, итни и неопходни....
Да почекаме и да видиме.

Јас не знам, а вие??
Вие како милувате!
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
odlicno ... redno e da se zgolemi i kaj nas megusebnata konkurencija na operatorite so cel da se namalat cenite ...

kolku e toa izvodlivo ke vidime...
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Се знае ли колку корисници им избегаа од тие огин цени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom