Туѓо мислење - голем товар и опсесија

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Зависи за што разговараме и за каква ситуација се работи. Секое мислење вреди да се разгледа и да се изгради став врз тоа мислење
Најмногу зависи со кого разговараш,дали имаш доверба во таа особа.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Туѓи мислења? Цареви сме кога ги даваме, мразиме кога ги добиваме. Има лица кои очекуваат и прифаќаат туѓо мислење, пошто кој ќе ти мисли сега на тоа, а за други таков интелектуален ангажман сепак е преголем предизвик, па секоја помош е добредојдена.
Од една страна пречи, затоа што туѓото мислење може да биде дрско, безобразно наметнување, па и омаловажување на страната која и не прашала. Од друга, и добронамерниот совет (а колку сите нас не бива да средуваме и оправаме туѓи животи и грешки, да анализираме, да теоретизираме и едноставно е тажно што така и толку добро не можеме да се грижиме за себе) е даден од друга перспектива и оттаму се' изгледа поинаку, полесно и поедноставно, додека оној кој го добива „мислењето“ просто се гуши од идиотизмот и го јаде туѓ срам поради нечија глупост. Од трета, на некои луѓе просто им треба добар вербален шамар за да се освестат, кој можеби ќе им помогне (а можеби и не) да се извлечат од таму каде што пропаднале.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
A од кај знаеш дека туѓото мислење е исправно и вистинскиот пат за тебе,а твоето не е?Единствено го слушам мислењето на моите блиски љуѓе.
Aбе некојпат и мислењето на најблиските не значи дека е исправно...
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.229
Поени од реакции
1.983
Како викаат америте "Туѓото мислење е како говно сите го имаат", истиов проблем го имам но добро е што го препознаваш, тоа е прв чекор и најбитен за решавање на проблемот, со време вежбај да гледаш се со резерва и од дистанца, и да не ти е гајле кој што мисли
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
895
Поени од реакции
458
Не ме интересира туѓото мислење. Сконцентрирај се на твоето и не му ја секирај за другите.

Имај свое јас, јебига.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Секој што изјавува дека не го интересира туѓото мислење, лаже. Можеби не дозволува да му влијае ама е претенциоано да се изјави дека не го интересира.
И јас можеби ќе се изјаснам дека не ме интересира ама таму некаде во малиот мозок ќе го процесирам и ќе ми се мота како информација... Обично во главата си мотам аргументи „за“ и „против“ во врска со информацијата. Ова секако најмногу зависи од самиот извор.
Она што секогаш ме „фасцинирало“ е со каква леснотија луѓево осудуваат и етикетираат. Мнозинството е угушено во сопствената досада и „богатиот“ друштвен живот им се сведува на снифање по facebook.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Секој што изјавува дека не го интересира туѓото мислење, лаже. Можеби не дозволува да му влијае ама е претенциоано да се изјави дека не го интересира.
И јас можеби ќе се изјаснам дека не ме интересира ама таму некаде во малиот мозок ќе го процесирам и ќе ми се мота како информација... Обично во главата си мотам аргументи „за“ и „против“ во врска со информацијата. Ова секако најмногу зависи од самиот извор.
Она што секогаш ме „фасцинирало“ е со каква леснотија луѓево осудуваат и етикетираат. Мнозинството е угушено во сопствената досада и „богатиот“ друштвен живот им се сведува на снифање по facebook.
toa e karakteristika na opstestvoto, socijalna norma ili nekoj slicen termin imase.

site znaeme za pijani angliski/britanski turisti/tinejdzeri. imav eden gostin od irska, i bas go pravevme muabetot,
vo tinejdzerski godini ako ne odis na nekoj fancy ostrov na odmor, da se pijancis do gubenje svest, nesto ne e ok so tebe.

kaj nas, za zal, kako i mnogu drugi raboti e pre-ekstremno, mada znam individualci koi do nekoe nivo uspevaat
da se trgnat od toa. moe mislenje e deka ova e mnogu poizrazeno kaj lugje koi nemaat nesto interesno/predizvikuvacko vo svojot zivot,
pa naogjaat nekoja zanimacija/uteha vo ova.

vo Svedska sum, pocetok na 3ta godina, tuka e isto ekstremno, ama vo druga nasoka - na nezamaranje.
kako doagjaat obleceni za na rabota, jas taka ne bi odel na niva da rabotam. ama nekako poleka poleka,
gi sogleduvam i prifakjam prednostite na vakov sistem, sekoj si ja gleda negovata rabota, i generalno tolku
e zafaten/ispolnet so toa, so nema vreme da mu go pravi esapot na drugite.

moze toa e eden faktor so opstestvoto e pofunkcionalno. moj stav e deka moze da se ottrgneme od toa,
zavisno od okolinata.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Секој што изјавува дека не го интересира туѓото мислење, лаже. Можеби не дозволува да му влијае ама е претенциоано да се изјави дека не го интересира.
И јас можеби ќе се изјаснам дека не ме интересира ама таму некаде во малиот мозок ќе го процесирам и ќе ми се мота како информација... Обично во главата си мотам аргументи „за“ и „против“ во врска со информацијата. Ова секако најмногу зависи од самиот извор.
Она што секогаш ме „фасцинирало“ е со каква леснотија луѓево осудуваат и етикетираат. Мнозинството е угушено во сопствената досада и „богатиот“ друштвен живот им се сведува на снифање по facebook.
Проблемот се јавува кога ќе чуе и некој трет, тука веќе ти ја разбранува сликата која се обидуваш да ја оставиш во надворешниот свет. Ако не си алертен ќе те погоди можеби и резултатот ќе биде во уште поголемо јачање и оклопување. Голема грешка е што родителите не ги учат децата на резистентност кон ова, и самобендисаноста се сматра како лоша особина што е во голема мера погрешно. Основна форма на љубов што човек треба да ја поседува треба да биде кон самиот себе.

Ја еве ретко осудувам и етикетирам некого, дури и да ме нападнал вербално. Некако пичкарски го сфаќам се ова, пре би му скршил раце и нозе отколку да пробам со овие срања.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Проблемот се јавува кога ќе чуе и некој трет, тука веќе ти ја разбранува сликата која се обидуваш да ја оставиш во надворешниот свет. Ако не си алертен ќе те погоди можеби и резултатот ќе биде во уште поголемо јачање и оклопување. Голема грешка е што родителите не ги учат децата на резистентност кон ова, и самобендисаноста се сматра како лоша особина што е во голема мера погрешно. Основна форма на љубов што човек треба да ја поседува треба да биде кон самиот себе.

Ја еве ретко осудувам и етикетирам некого, дури и да ме нападнал вербално. Некако пичкарски го сфаќам се ова, пре би му скршил раце и нозе отколку да пробам со овие срања.
Веројатно е и до самиот карактер...Јас ако не сакам некого толку не можам да го сокријам ставот што нема потреба од било каква изјава. Во секој сопствен микросвет имаш луѓе кои почитуваш и група на останати.
Мислењето на тие од првата група го примам сериозно, сите останати не ги перцепирам.
Тие истите од првата група и доколку слушнат чудесно „мислење“ ме познаваат доволно добро за да можат да направат филтер.
Основниот проблем е да дојдеш до стадиум со изграден круг на доверба околу себе.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Веројатно е и до самиот карактер...Јас ако не сакам некого толку не можам да го сокријам ставот што нема потреба од било каква изјава. Во секој сопствен микросвет имаш луѓе кои почитуваш и група на останати.
Мислењето на тие од првата група го примам сериозно, сите останати не ги перцепирам.
Тие истите од првата група и доколку слушнат чудесно „мислење“ ме познаваат доволно добро за да можат да направат филтер.
Основниот проблем е да дојдеш до стадиум со изграден круг на доверба околу себе.
Кај жените е малку другачие, у некои средини потребно е туѓото мислење односно слика за тебе :D
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Кај жените е малку другачие, у некои средини потребно е туѓото мислење односно слика за тебе :D
Така е, ама стои и фактот дека самодоверба и став се голем процент од привлечноста..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... јас мислам дека туѓото мислење навистина е оптовар и опсесија доколку е непознат изворот, затоа што најчесто се мисли на негативно туѓо мислење, но кога ќе се дознае изворот, односно кој тоа јавно го искажува негативното мислење, а како личност, карактер не вреди, веќе тоа туѓо мислење не преставува товар, туку напротив се претвора во хумор или сожалување односот кон тоа туѓо мислење!
... затоа е многу важно да се знае од кого е тоа туѓо мислење, доколку е ОК карактерна личност, тогаш многу полесно може да се поправи и од наша страна за да се ублажи тоа туѓо мислење, кое најчесто е негативно затоа ни е и товар!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom