Туѓата среќа во вашите очи?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Пријатели,

Седејќи вака размислувам колку енергија и време одвојуваме во животот наш, за другите да ги направиме среќни. Анализирам колку ресурси трошиме за луѓето кои ги сакаме и почитуваме да бидат среќни, весели и насмеани. Секојдневно преку различни постапки на еден или друг начин го разубавуваме животот на поблиските и подалечните пријатели.

Убеден сум дека секој човек сака да гледа весели, среќни и насмеани ликови околу себе. Секој од нас сака да ужива во позитивната атмосфера со пријателите, партнерот, семејството.

Е сега, некој знае да возврати за тоа, но некој не...но, нејсе! Еден мој пријател на ова ќе рече: „и да не знаат да вратат, еден ден кога - тогаш сигурно ќе сфатат!„

Прашањето ми е: како ја доживувате туѓата среќа во вашите очи? се радуваме ли на туѓите успеси и победи? колкав дел од себе вложувате за среќата на вашите поблиски и подалечни пријатели? вреди ли сопствената енергија да ја вложуваме за други?
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Секогаш се радувам на туѓата среќа и успех ако се постигнати со труд и чесност и ако се заслужени. Тоа не значи дека им посакувам несреќа на тие што успеваат со „врски“, крадење или малверзации, туку едноставно верувам дека таквата „среќа“ порано или покасно ќе ги „изеде“. Мојата животна филозофија е - ако можеш да помогнеш, помогни, ако не - не одмагај.
Дали вреди да вложуваме енергија за други? ДА - сето тоа порано или покасно се позлатува. (y)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Искрено,не сум љубоморен на никој.
Ако некој е среќен,и јас сум среќен.
Ако јас не сум среќен,а некој друг е,мило ми е за него :)
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Кога некој друг е среќен и ја сум среќен поради тоа, без разлика што успехот е негов. Тоа е мое мислење, мислам дека не треба да им завидуваме на другите туку да бидеме секогаш покрај нив заедно со нивните успеси и падови.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Се радувам на туѓа среќа, било да е нешто чесно постигнато или обратно.Сепак помило ми е обратното и ме нервира кога некој ќе ми рече види го оној грош немаше сега полн е ко брод.Епа мадина имал човекот и го поштовам тоа и не сум суеверен ич.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
642
Поени од реакции
1.743
Од среќен и богат никогаш не губиш!
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Јас многу често, можеби и премногу, сум од оние, колку се среќни луѓето околу мене
толку сум и јас.
Секако дека вреди да се вложи дел од себе за да направите некој близок, па и не мора толку близок, да биде посреќен. Тоа мене ми причинува особено задоволство. Многу ме исполнува тоа да видам насмевка на нечие лице само поради некој мал гест. Со малку вложување енергија и љубов, можеме некого да усреќиме многу.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Зависи за кои луѓе станува збор. Ја у суштина имам многу пријатели ама малкумина сакам, мал е бројот на луѓе кои од срце ги сакам. Е, за тие што искрено ги сакам се радувам кога се среќни и мило ми е ,ем драго. За другите ми е сеедно.

Правам се да ги усреќам ама имам еден поинаков пристап па затоа на многумина им се чини дека сум груба и арогантно и бесчуствителна, што не е точно, ама добро, не ми е важно зашто на крајот успева, па што сакаат нека мислат за мене.

Ама од друга страна пак, се согласувам и со она што го пиша NightGirl:

Кога јас не сум среќна ме нервира некој друг да е среќен. Кога јас сум среќна сакам сите да се среќни.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Нека дава господ на сите, на најверојатно еден ден и јас ќе дојдам на ред.
Не сум љубоморен на оние што се среќни повеќе од мене напротив мило ми е за нив
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Srecata me raduva pa bilo da e i tuga. Nesreca ne posakuvam nikomu.
Vo prv plan sakam decata da se srecni za da bidam i jas srecen.
No ne e bas taka.Od pricina sto tie ne rabotat a imat deca,skolski i
bebe od 2 meseci.E sega e se na mene i za mojte i za nivnite.
Od cucla do patika i kniga.A sekogas nemozam da dadam i pruzam
kolku treba go osecam toa. I ete ja (ne)srecata vo mojte i nivnite oci.
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Камо сите околу мене да се среќни, сакам кога се среќни...тогаш луѓето шират позитивна енергија а тоа се осеќа во воздухот и на сите ни е убаво:)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Сакам да бидат среќни as in a state of mind. Со најсаканите мои коегзистирам во односи токму за да се усреќуваме и уништуваме меѓусебно постојано! Секојдневие.
Вреди и ја чини инспирацијата за се останато.

И кога треба нешто екстра да се направи, сакам да помогнам, да дадам, да исполнам, ма but ofcourse дека вложувам колку и да треба од себе за таа виша цел. Особено сум чувствителна на туѓиот труд да оствари свој потенцијал, да дофати сон или идеал, да стане; и на туѓата потреба да закопа мрша.
Дури и ако тоа е нешто кое кај мене предизвикува негативност/одвратност/болка која ја потиснувам за нивна моментална среќа, искрено ќе пробам да сварам али очекувано е по извесно време да баталам и да им го повратам муабетов во лице.
Знаат дека имам новонастанати проблеми со желудник, и пак се ќе биде среќно.

А за сиот останат свет, кога сум јас среќна и тие смеат да бидат среќни.
Кога јас не сум оптимално расположена, треба да бидат мизерни.
Девијациите се строго казнети.
:pipi:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Мислам дека реченицата , да му умре козата на комшијата , и фактот што се согласуваме дека истата е вистинита , кажува дека многу не се радуваме на туѓата среќа.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Мислам дека реченицата , да му умре козата на комшијата , и фактот што се согласуваме дека истата е вистинита , кажува дека многу не се радуваме на туѓата среќа.
Во поново време викаат да умре комшијата а јас да ја земам козата.

Али знаеш како е, кој на друг гроб копа сам у него паѓа, така да не вреди да се биде љубоморен, нема никаква добивка од сето тоа само губиток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom