Туторијал за ретуширање

Член од
24 мај 2007
Мислења
5.124
Поени од реакции
35
Ја посматрам темава, тоа што го интересира пеј0т0, и мене ме интересира. :)

Чекам ... (=
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Епа еве вака нешто али појаки да се црната и белата на сметка на сивата............(не се ложам на Капоне али знам деа од него има вакви сликиsd)
Пејо тоа у глобала не е фотошоп тоа е чиста фотографија:) Црно бели портрети сликани без блиц со одредена светлина зависно од каде сакаш да паѓа светлината. За во фотошоп може да се среди ама ќе биде малце по advanced:) мешање леери со градиенти и опацити маски....ај после 2 саатот ќе ти дообјаснам
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Земете четка (некоја мала...) со Црна боја и бојте ги деловите кои сакате да не се блурирани. Очи, позадина, прамени на коса, усни....
Е ова баш не ми излегува како што треба :icon_neut
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А упатство за поправање? :pop:
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
ZA Maca_MK
Mace, nema lek za zamatena slika, ako sakas od ostra slika da ja zamatis, moze, ama od zamatena da mapravis ostra, nikako, ako bese taka kje nemase "Image Stabillization" na objektivite, kje nemase ISO vrednosti za poosetlivost na senzorot/filmot...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Е ова баш не ми излегува како што треба :icon_neut
6. Го селектирате горниот (блурираниот Layer) и кликнувате add-layer mask.


Ова го направи? посебно болдираното. Ако не го имаш направено, ќе боиш во црно...
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Оф Топик : Како се менувааt боите на очите ? :D
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Gi selektiras samo ocite i odi vo "Hue/Saturation" i tamu igraj si malku so "HUE" i kje dobies druga boja za ocite :salut:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Имам едно програмче за ретуширање се вика PhotoInstrument
ако сака некој да му го дадам некако го побара:wink:
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Уште малку да го надополнам овој туториал на Точкест

малку поинаков распоред на работите за подобар ефект
  1. Пробајте да поиграте малку со контурата на фацата, да добие поправилен облик. (Transformation... останатото е ваше)
  2. Некст = healing brush или spot healing brush tool (со ова ги средувате сите неправилни црти, сенки...
  3. После следува Layers > Duplicate Layer
  4. Па Filter>Blur>Gaussian Blur (10 до 20 може, но зависи од големината на сликата)
  5. Сега менувате Opticity на Layerot (околу 50%)
  6. Го селектирате горниот (блурираниот Layer) и кликнувате add-layer mask.
  7. Земете четка (некоја мала...) со Црна боја и бојте ги деловите кои сакате да не се блурирани. Очи, позадина, прамени на коса, усни....

Јас работам слично само разлика е кога ќе направан дупликат на лајерот наместо со маска и цетка бришам со гума само што одбирам вредност 0 за тврдина (храднес), се добива истото. Инаку оваа техника ми е најдобра и до сега што сум средувал невести најдобри резултати сум имал. Слики немам тука на овој лап топ кога ќе префрлам ќе ставам некои примери
 

Kajgana Shop

На врв Bottom