Туторијал за ретуширање

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Туторијали за средување на фотографии

Значи на сите ни е познато дека во фото студиата ширум Скопје- за низ Македонија не знам зашто се немам сликано натаму, стана тренд да се „средуваат„ сликите во холивуд стил т.е. да се извештачуваат. Сваќам чистење на слики ама сите тие плус плагини за правење пластични лица за мене се чиста глупост.

Ова се случува претежно кај матурантите за нивните таблоа и алманаси, каде што нивните лица се толку нашминкани да не речам претерано холивудски стил што губат од убавата форма. Разбирливо е до некаде ама и не чистењето на лицата од евентуални бубулички, црнки несакани израстоци, АМА СТАВАЊЕ ШМИНКА МЕНУВАЊЕ БОЈА НА ОЧИ НА КОСА тоа е претерано. Добро тоа ќе помине алманасите ќе ни фатат прашина 2-3 прста ќе си играме икс точка на нив, ама што ќе правиме со фотките што ги сликаме а на нив имаме некои гадни работи по лицата а сме се сликале со некоја за нас драга личност, или ете сликата е влезена во срце ама тој мал детал ја огрдува сликата?

Еве вака ќе почнам со најлесниот фоторитач/ритуш на слики. Како софтвер за „чистење„ го користам Photoshop CS2 ама и другите Photoshopи се добри. Одбирате слика тука ќе ја стаам намалена а пожелно би било да работите на поголеми слики за да можете подетално да ги обработите. Еве на пример слика од мојата матурска и ко за секоја поубава пригода мене ми излага некој монструм на моето лице, овој пат беше на вратот ама што е тоа е. Зумирате блиску до местото и одбирате Clone Stam Tool (S) и со притискање на TAB од тастатурата одбирате едно чисто место кое ја има истата боја со место кое ќе го чистите најчесто околу тоа место се одбира, и едноставно го покривате местото и доколку ви се познаваат некои различни делови од бојата препорачливо би било да искористите и Smudge Tool за да малце покриете(замачкате). Следен туторијал ќе биде исто за лицето ама за оној холивуд стил:)

Еве ја сликата, пред и после. Но овој туторијал е за помали површини (ситници) и само тоа е обработено
ПРЕД
kajgana.jpg
ПОТОА
kajgana1.jpg
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
eee super so si se potrudil, jas sega ke napravam eden salam tutorijal kako da napravite od gubre nesto ;)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
ОК ова е наједноставното туторијалче ама е мнооогу корисно:) вака значи ја одбирате сликата и правите во местото за Layers Duplicate Layer. Од полето за филтри одбирате Filter>Blur>Gaussian Blur и одбирате бројка накај 16 а може и повеќе помалку тоа е одкако ќе го видите финишот на фотографијата. Потоа го одбирате дупликатот на леерот кој е инаку целиот замачкан и одбирате Mode->Overaly толку:) едноставно а ги прави фотографиите од
ова
DSC089371.jpg

ова
DSC08937 copy1.jpg

 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ова првово супер е а и сакам да надополнам за Охрид. Оти сега сум полуматурант гледав сликата како ја чистеше...Ја зеде ко почна со она Гаусијан Блур партал ме напрај ( и на сите ги напрај)...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Martin$ напиша:
Ова првово супер е а и сакам да надополнам за Охрид. Оти сега сум полуматурант гледав сликата како ја чистеше...Ја зеде ко почна со она Гаусијан Блур партал ме напрај ( и на сите ги напрај)...
Си видел многу малце, тие во фотостудиата имаат филтри кои ги користат ептен идиотски се на тебе праи скоз малце корекции после тоа уклучува филтерот и те праи џам:) знам имам искуства со фотостудиа т.е. ќе почнам да работам ооод понеделник
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
точкест напиша:
Си видел многу малце, тие во фотостудиата имаат филтри кои ги користат ептен идиотски се на тебе праи скоз малце корекции после тоа уклучува филтерот и те праи џам:) знам имам искуства со фотостудиа т.е. ќе почнам да работам ооод понеделник
Abe sedev dо него..само то ставаше (и други корекции ама праеше:)) Ама не и е ништо на сликата од многу Гаусијан, оти и јас сум ноФ во оФа? :)
Патем...Гуд лАк вит јор нова работа:vozbud:

А, а а и заборајв да спомнам...Абе се живо смена од мене ама пустиот една бемка ми остај :place::smeshko:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
А чек што не ти е јасно со гаусина блур? Едноставно зголеми го ако треба на повеќе од 16 и моуд оверели, наједноставно, или пробај со друга слика. И на крај краева туторијалов е онака почетнички ништо битно.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ми беше зборот дека со Гаусијан ќе ја зафркни сликата. Ама значи дека немора да значи :) ако употребува и 20 Гаусијан сликата да е размачкана? ахем нау ај гет ит
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Само дупликејтот се размачкува и затоа се одбира моуд ОВЕРЕЛИ
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Тенкс ќе ми притреба баш овОа :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
ОК ова е наједноставното туторијалче ама е мнооогу корисно:) вака значи ја одбирате сликата и правите во местото за Layers Duplicate Layer. Од полето за филтри одбирате Filter>Blur>Gaussian Blur и одбирате бројка накај 16 а може и повеќе помалку тоа е одкако ќе го видите финишот на фотографијата. Потоа го одбирате дупликатот на леерот кој е инаку целиот замачкан и одбирате Mode->Overaly толку:) едноставно а ги прави фотографиите од
Уште малку да го надополнам овој туториал на Точкест

малку поинаков распоред на работите за подобар ефект
  1. Пробајте да поиграте малку со контурата на фацата, да добие поправилен облик. (Transformation... останатото е ваше)
  2. Некст = healing brush или spot healing brush tool (со ова ги средувате сите неправилни црти, сенки...
  3. После следува Layers > Duplicate Layer
  4. Па Filter>Blur>Gaussian Blur (10 до 20 може, но зависи од големината на сликата)
  5. Сега менувате Opticity на Layerot (околу 50%)
  6. Го селектирате горниот (блурираниот Layer) и кликнувате add-layer mask.
  7. Земете четка (некоја мала...) со Црна боја и бојте ги деловите кои сакате да не се блурирани. Очи, позадина, прамени на коса, усни....
Резултатите се феноменални...

Од


Во


Пробајте и останатите да видиме вашите дела....
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.670
Убаво корисни овие фориве погоре чат пат ми пали по некоја али има време ке научам по нешто ваљда sd
Него ај кога ке можете и имате време кажете како се прави онака црно бела слика ко со сенки, и ве молам што по детално објаснување ко почетник што стварно поима си нема :bil:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Може еден пример да оставиш:) зашто вака од зборење не ми доаѓа при глава каква слика е тоа
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.670
Епа еве вака нешто али појаки да се црната и белата на сметка на сивата............(не се ложам на Капоне али знам деа од него има вакви сликиsd)
 

Attachments

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
таман се спремав негде да барам курс за фотошоп,ама ми помогна темава.фалааа:lollipop:
едит:како да исчистам заматена слика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom