Туторијал за протести...

M

Mussolini

Гостин
Пред се, за тие шо прв пат се среќаваат со поимот: протест ти е значи искажување на општествено незадоволство на мирен или радикален. Имајки предвид дека мирните протести и демонстрации, никој од власта против која се протестира на крај к*р никој нема да ги стават а уште помалку пак, преку тие протести и манифестации ке се намали општото незадоволството. Значи единствен начин да покажеш дека сакаш стварно нешто да се смени па дури и да не се смени, барем да те запомнат и се сетат некојпат оти си сакал нешто да се смени ти се радикалните демонстрации. Таков пример на радикална демонстација имааме шанса да видеме у Рим. Тука до душа имаше и пацифисти ама они не поминаа мн убаво... Значи да појаснам уште на почеткот: југот на Италија не е ништо поразлично од Македонија па дури и самиот Балкан. Секој политичар гледа да си наполне џебот. А дали и како ке е за народот, ич уво нејќе да му чуе. Не за џабе северот е полн со "јужњаци" а.к.а. на италјански, "террони". Немам ништо против нив, туку напротив, ги сакам исто како шо ги сакам и македонците. Дури им се восхитувам за тоа како имат јајца да се дигнат на такви протести. Значи, сега ке поминам на практичниот дел од "туторијалот"... Значи ова е тазе и свеж материјал од пред 2 дена... епа екипо, повелејте и видејте шо за мене е протест.... Питам се дали некојпат ке се направи протест од овој калибар кај нас у Македонија...




П.С. Ак треба да сменете локација на темата, сменејте ја без мн попување и тролање од страна на обичните кајгана корисници како мене...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
По што се разликува темава од останатите 3-4 теми за OccupyWallstreet протестите?
 
M

Mussolini

Гостин
По што се разликува темава од останатите 3-4 теми за OccupyWallstreet протестите?
не сум ги видел другите теми за окупрај го вол стрит ама тука ставам на контраст мирни (мада од мирни тука нема да видеш ни М) и радикални протести и демонцстрации. да сакаах можаах и други видеа од радикални демонстации да ставам ама не... јас саках да ставам нешто шо е посвежо. тука никаде не спомнувам мотив и баш затоа сакам темата да остане отворена...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Браво за темава! Се утепавме протестирајќи против полициска бруталност на МИРЕН НАЧИН, и се виде што добивме. Во Македонија никад нема да има вакви протести, бар не додека јас бидам жив од неколку прични.
а) Немаме муда.
б)Никогаш нема да бидеме единствени и да се сложиме за една работа.
Немало до сега никакви промени со мирно протестирање.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
б)Никогаш нема да бидеме единствени и да се сложиме за една работа.
Па и во Италија и во САД не ги поддржуваат сите протестите. Значи си останува само а, како сериозен проблем на нашиов народ.:)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Па и во Италија и во САД не ги поддржуваат сите протестите. Значи си останува само а, како сериозен проблем на нашиов народ.:)
Во САД не ги подржуваат сите 300 000 000 жители, ние 2.000.000(-500.000) не можеме да сложиме :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Во САД не ги подржуваат сите 300 000 000 жители, ние 2.000.000(-500.000) не можеме да сложиме :)
Добро, ама сепак, секој човек со свои гледања. Многу поголем проблем е намањето на муда од единственоста. Во Грција мали анархистички групи од студенти направија хаос во државата. Не се сите Грци анархисти.

ПС. Не се 500.000, тука грешиш.:)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Да а за што да протестираш во Македонија....или само колку да се скрши и уништи некој споменик заради туѓ кејф???

п.с Треба да имаш осмислен концепт,по која основа и кои се барањата од твојот протест.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Да а за што да протестираш во Македонија....или само колку да се скрши и уништи некој споменик заради туѓ кејф???

п.с Треба да имаш осмислен концепт,по која основа и кои се барањата од твојот протест.
А кој е тој протест што немал осмислен концепт и немал свои барања ?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
А кој е тој протест што немал осмислен концепт и немал свои барања ?
Епа еве гледам некој сака да прави штрајкови...а за што...кои се барањата,и за чии интереси ќе опфаќаат???

Или само дајте да се протестира....да има тензии??

п.с Ти изгледа уште си некое дете од 16-17 години....па здравје коа ќе пораснеш ќе сфатиш дека протестите се најмоќното оружје на странските служби....за менување на влади кои не им одговараат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Епа еве гледам некој сака да прави штрајкови...а за што...кои се барањата,и за чии интереси ќе опфаќаат???

Или само дајте да се протестира....да има тензии??

п.с Ти изгледа уште си некое дете од 16-17 години....па здравје коа ќе пораснеш ќе сфатиш дека протестите се најмоќното оружје на странските служби....за менување на влади кои не им одговараат.
19 следен месец. Но тоа е не битно, и да сум 14 не може секогаш тоа да биде изговор у стил со тебе ќе се замарам. Немало протест во кој не се знаеле барања, тои ми беше муабетот.

п.с. Штрајк и протест не е исто.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
19 следен месец. Но тоа е не битно, и да сум 14 не може секогаш тоа да биде изговор у стил со тебе ќе се замарам. Немало протест во кој не се знаеле барања, тои ми беше муабетот.

п.с. Штрајк и протест не е исто.
Пробај преведи си како тоа не е исто.:pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Пробај преведи си како тоа не е исто.:pos:
Не се смеј, нема потреба. Штрајк е само за работа, кога вработениот одбива да работи со цел работодавецот да му ги исполни барањата. Така да не можат сите протести да се наречат штрајкови :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom