Турција

  • Креатор на темата macgowan
  • Време на започнување

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Какви совети ќе дадеш за некој што првпат иде во Турција? Како се плаќа, може во евра или во лири, не знам како им иде курсот, општо било какви совети, сакам да одам во Сиде, гледам си бил. :))
Се плаќа во евра, долари, лири дај шта даш, само да се плати. Односот на евра со лири беше некаде 1 евро околу 10 лири, меѓутоа можеш да платиш во секаква валута, дури примаа и шведски круни. Познати ценкароши се, прво ќе те прашаат од каде си, откако ќе кажеш Македонија, насмеани од уво до уво ќе ти кажат „КомШИИИИИИИИИИИ“. Цената на некој производ ќе ти кажат 5 еУРО, до тебе доаѓа некој германец за истиот производ ќе му кажат дека е 15 евра. Цената ја формираат на лице место, спрема земјата од каде доаѓаш :icon_mrgr:, освен ако не е предходно веќе напишана, ама и во тоа случај се спремни за ценкање. Крајно гостопримлив народ се, пријателски настроен, љубезни, комуникативни. Зборуваат лош англиски јазик, ама затоа германскиот и рускиот јазик го зборуваат прилично добро. Во секој случај дури и само македонски јазик, ако им зборуваш ќе најдат начин да те разберат:icon_mrgr:
Во Сиде сум била до сега два пати, ама сигурно ќе биде и трет пат, затоа што навистина е преубаво место, со солидни поприфатливи цени. Кемер, Лара, Белек се посоленки :icon_mrgr:

Лично, Турција ми е синоним за туризам. Буквално така треба да изгледа една туристичка земја.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.059
Се плаќа во евра, долари, лири дај шта даш, само да се плати. Односот на евра со лири беше некаде 1 евро околу 10 лири, меѓутоа можеш да платиш во секаква валута, дури примаа и шведски круни. Познати ценкароши се, прво ќе те прашаат од каде си, откако ќе кажеш Македонија, насмеани од уво до уво ќе ти кажат „КомШИИИИИИИИИИИ“. Цената на некој производ ќе ти кажат 5 еУРО, до тебе доаѓа некој германец за истиот производ ќе му кажат дека е 15 евра. Цената ја формираат на лице место, спрема земјата од каде доаѓаш :icon_mrgr:, освен ако не е предходно веќе напишана, ама и во тоа случај се спремни за ценкање. Крајно гостопримлив народ се, пријателски настроен, љубезни, комуникативни. Зборуваат лош англиски јазик, ама затоа германскиот и рускиот јазик го зборуваат прилично добро. Во секој случај дури и само македонски јазик, ако им зборуваш ќе најдат начин да те разберат:icon_mrgr:
Во Сиде сум била до сега два пати, ама сигурно ќе биде и трет пат, затоа што навистина е преубаво место, со солидни поприфатливи цени. Кемер, Лара, Белек се посоленки :icon_mrgr:

Лично, Турција ми е синоним за туризам. Буквално така треба да изгледа една туристичка земја.
Dolmus all the way hahaha. Поефтино е градски превоз лири. Во глобала, прашај пред да плаќаш, кој е курсот во соодветна продавница. 1еур=10.5 лири официјално, а во продавница зависи. Во една ми дадоа курс 1€=10лири, а во друга 1€=9.45лири.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.056
Поени од реакции
17.743
За хотелот што го предложи @Dani side sunberk најдов преку овие Фибула можност за избор за број на вечери и сл. Сакам да одам 4 или 5 ноќевања најмногу, некаде почетокот на септември. За 5 ноќевања за двајца на од 2ри до 8ми септември ми дава некаде 770 евра, all inclusive и пат со авион. Не ми се чини скапо :cautious:

Дали некој може да предложи друг хотел (преку друга агенција или како и да е), на некое добро место. Не сум бил во Турција никогаш, гледам ова е Анталија, доаѓа во обзир и друго место кое е пристојно со цени и интересно за посета.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.059
Поени од реакции
57.306
За хотелот што го предложи @Dani side sunberk најдов преку овие Фибула можност за избор за број на вечери и сл. Сакам да одам 4 или 5 ноќевања најмногу, некаде почетокот на септември. За 5 ноќевања за двајца на од 2ри до 8ми септември ми дава некаде 770 евра, all inclusive и пат со авион. Не ми се чини скапо :cautious:

Дали некој може да предложи друг хотел (преку друга агенција или како и да е), на некое добро место. Не сум бил во Турција никогаш, гледам ова е Анталија, доаѓа во обзир и друго место кое е пристојно со цени и интересно за посета.
Не го предложив јас Sunberk.

Side Star Elegance го спомнав. Добро искуство имав таму. Ѕирни го (Фибула го нуди)
Ако ти го фаќа око ќе ти дадам повеќе детали :)
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
За хотелот што го предложи @Dani side sunberk најдов преку овие Фибула можност за избор за број на вечери и сл. Сакам да одам 4 или 5 ноќевања најмногу, некаде почетокот на септември. За 5 ноќевања за двајца на од 2ри до 8ми септември ми дава некаде 770 евра, all inclusive и пат со авион. Не ми се чини скапо :cautious:

Дали некој може да предложи друг хотел (преку друга агенција или како и да е), на некое добро место. Не сум бил во Турција никогаш, гледам ова е Анталија, доаѓа во обзир и друго место кое е пристојно со цени и интересно за посета.
Фибула мислам дека се малце поскапи од другите агенции. Пробај Игуана или СаваТурс. Друго не ми текнува вака.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
За хотелот што го предложи @Dani side sunberk најдов преку овие Фибула можност за избор за број на вечери и сл. Сакам да одам 4 или 5 ноќевања најмногу, некаде почетокот на септември. За 5 ноќевања за двајца на од 2ри до 8ми септември ми дава некаде 770 евра, all inclusive и пат со авион. Не ми се чини скапо :cautious:

Дали некој може да предложи друг хотел (преку друга агенција или како и да е), на некое добро место. Не сум бил во Турција никогаш, гледам ова е Анталија, доаѓа во обзир и друго место кое е пристојно со цени и интересно за посета.
Delphin Imperial Hotel во Лара.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.112
Поени од реакции
824
Дали некој има шетано од Сиде до Анталија и обратно?
Ќе бидам сместен во Сиде ама сакам на 1 ден да одам до Анталија па ме интересира како е најубаво да се стигне (бус, такси...)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како најлесно се стига од Скопје до Ескишехир?
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Бил некој во Островот Авша во Мраморното Море , гледам има интересни понуди, па ако некој бил да сподели искуство.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Некој да не има искуства во овие хотели : pemar beach resort и lyra resort hotel во Сиде во анталија

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Некој да не има искуства во овие хотели : pemar beach resort и lyra resort hotel во Сиде во анталија

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Секоја препорака за одмор за феноменалните Гокчеада и Бозчаада, одмор за ум, тело ама и новчаникот.
Двата егејски острови, бисери на ТР.
ImbrosTenedos_2.svg.png
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.003
Поени од реакции
11.186
Некој да сподели искуства од сезонава во Турција. Како се цените?
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Некој да сподели искуства од сезонава во Турција. Како се цените?
Цените се горе долу како кај нас, зборувам за кафичи, маркети, меаните се зависи што сакаш но во секој случај за нашиот стандард поволни. Кафе, чај, сок, вода се е како МК. Алкохолот е поскап, ердоан тајм. Нормално дека има места каде е поскапо, туристичките места се стандардно дераторски секаде во светот но за споредба со Грција, се е надолу па до пола. За сместувањето...јас одам во своја режија, изнајмувам апартмани преку Airbnb и тие се нијанса поефтини од Грција, макар во споредба со 2019 кога бев претходно во Чешме сместувањето е и таму дооста поскапено. Хотели, преку агенции, не коментирам стварно не знам, тие се сосем поинаков тип на врвење. Хотели гледав на турскиот Otelz.com се поефтини од сите сајтови типот booking.com, hotels.com, agoda и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom