Турција

  • Креатор на темата macgowan
  • Време на започнување
Член од
9 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
11
Ајде да ја активираме темата...давајте препораки за летово. Отприлика кои места, цени, услови, итн...гледав од една агенција тука во мојов град...има аранжмани за 10 ноќевања во хотели со 2* со цени од 100 евра па нагоре зависно од периодот, со вклучен појадок.
Па зависи од тоа каков одмор планираш.Ако одиш со агенција најефтино ќе пројдеш во Кушадаси но сепак пази во кој хотел резервираш зошто нашиве агенции знаат да нудат крш.Ова ти го зборам од лично искуство.Преклани резервирав соба за 1 ноќ преку booking.com во Germen Hotel (Кушадаси) и хотелот беше катастрофа,а вриеше од од Македонци и Срби-странци скоро и да немаше.Отпосле кога се вратив од одмор прочачкав по веб страниве на нашите агенции и видов дека поголемиот дел од нив го нудат тој хотел и тоа како една од нивните "Топ понуди".Затоа ако си во можност би ти препорачал да идеш со сопствен превоз и сам да си го организираш одморот:).Не само што сам ќе можеш да си бираш смештај преку booking и слични страници,него и ќе можеш да прошеташ и видиш поголем дел од Турција него со агенција.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.548
Поени од реакции
4.326
Сопствен превоз не е во опција. Сам да си барам, немам такви искуства, пошто не сум бил досега надвор на одмор.
http://damatravel.com.mk/index.php/leto/turcija/avtobuski

Кој од овие шо се по 100 еур. би ги препорачале?
 
M

macgowan

Гостин
Сопствен превоз не е во опција. Сам да си барам, немам такви искуства, пошто не сум бил досега надвор на одмор.
http://damatravel.com.mk/index.php/leto/turcija/avtobuski

Кој од овие шо се по 100 еур. би ги препорачале?
Во кој и да одиш од тие хотели ти е исто според мене. Ако сакаш да си поблиску до `бар стритот` одбери си од тие што се во околината. Градската плажа во Кушадаси е без врска, но имаш комбиња кои возат за ефтини пари за секаде.
Ако сакаш да си блиску до ок плажа(пишува 800м до лејдис бич, додај уште малку) гледај околу лејдис бич.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.548
Поени од реакции
4.326
Во кој и да одиш од тие хотели ти е исто според мене. Ако сакаш да си поблиску до `бар стритот` одбери си од тие што се во околината. Градската плажа во Кушадаси е без врска, но имаш комбиња кои возат за ефтини пари за секаде.
Ако сакаш да си блиску до ок плажа(пишува 800м до лејдис бич, додај уште малку) гледај околу лејдис бич.
Цените по продавници како се отприлика, еве ќе додајме уште 5% поскапување од лани, фазла не можи да биди.
 
M

macgowan

Гостин
По маркетите се како кај нас, по барови и ресторани како во Грција.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.207
Поени од реакции
520
Сопствен превоз не е во опција. Сам да си барам, немам такви искуства, пошто не сум бил досега надвор на одмор.
http://damatravel.com.mk/index.php/leto/turcija/avtobuski

Кој од овие шо се по 100 еур. би ги препорачале?
овие поефтините обично се лоцирани во центарот на Кушадаси, а до плажа мораш да одиш со тие комбињата секој ден (плус трошок или да пешачиш по околу 45 мин) ... овие хотели со 2 звезди не знам какви се и каква храна служат (некои се жалат, некои им е добро) ... и јас би препорачал хотел поблиску до Лејдис Бич ... Сандеј Хотел е супер, а и Минај го фалеа, ама не се по 100 ЕУР ...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.548
Поени од реакции
4.326
овие поефтините обично се лоцирани во центарот на Кушадаси, а до плажа мораш да одиш со тие комбињата секој ден (плус трошок или да пешачиш по околу 45 мин) ... овие хотели со 2 звезди не знам какви се и каква храна служат (некои се жалат, некои им е добро) ... и јас би препорачал хотел поблиску до Лејдис Бич ... Сандеј Хотел е супер, а и Минај го фалеа, ама не се по 100 ЕУР ...
Е ако де нека бидат и по 130, 150 не е до толку проблем за 50 евра ако е подобро. А Лејдис Бич добра плажа е? А зошто воопшто се вика така, да не е за жени само? :D
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.207
Поени од реакции
520
Е ако де нека бидат и по 130, 150 не е до толку проблем за 50 евра ако е подобро. А Лејдис Бич добра плажа е? А зошто воопшто се вика така, да не е за жени само? :D
Лејдис Бич е супер плажа, со сино знаме ... прочитај на интернет за плажи со сино знаме ... а и најпопуларна е во Кушадаси ... и не е само за жени :D
 
M

macgowan

Гостин
Е ако де нека бидат и по 130, 150 не е до толку проблем за 50 евра ако е подобро. А Лејдис Бич добра плажа е? А зошто воопшто се вика така, да не е за жени само? :D
Една моја фотка од ladies beach, сликана од кај кафичите/рестораните. Сум бил сместен во хотелот што се гледа право-Imbat и на времето беше еден од поисплатливите во all inclusive варијанта во Кушадаси, има сопствена супер плажа и добра инфраструктура, но сега мислам дека е доста солен а подзабатален.


Еве ја LB од другата страна(не е моја фотографија)
 
C

cige

Гостин
Има ли некое интересно место за пролетна посета во Турција?
 

|И.И|

Интерист
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.129
Поени од реакции
4.770
Кај е најбоље у Турција за млади?
 
Член од
21 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ima mnogu eftini ponudi od SAVA TORUS ( EURO TOURS ) za Antalija a hotelite se extra. Kommentar za agencijata, da ne e falsh ?
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
22
Ima mnogu eftini ponudi od SAVA TORUS ( EURO TOURS ) za Antalija a hotelite se extra. Kommentar za agencijata, da ne e falsh ?
Ima City Brake Eftini za Istanbul a naj efrina za odmor e vo Kusadasi odprilika 194 evra za 10 dena so avtobuski prevoz i pojadok za 1 covek GI ima Savana , Nehar i drugi
 
На врв Bottom