Турција

  • Креатор на темата macgowan
  • Време на започнување
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Некој да сподели искуство како е со цените во Кушадаси, јадење, пиење, за ноќен живот по дискотеки и слично...фала :)
слично како кај нас ... не е толку скапо како грција ...
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
Ја имам во предвид Турција како дестинација за ова лето. Желба ми е да патувам со кола ама сега за сега не се поклопив со никој за датумите на тргнување и ќе патувам само со девојката најверојатно. Таргетирани ми се градовите од Кушадаси па се до Анталија во зависност од трошоците за пат. Трошокот за пат нема да го делам со никој и сега целиот одмор ми се сведува на тоа што ќе бидам оптоварен на тоа да штедам колку се може ако и воопшто.

Патарини, цени за гориво(дизел), и паркинзи. Тоа ми е највеќе на мисли. Смештај не планирам да барам од тука. Можеби едино преку http://www.holidaylettings.co.uk. Прочитав се што имаш напишано за темава мacgowan. Од тебе добив желба подетално да ја прошетам Турција но тоа за друг пат.

Ако од ова ништо не биде патот ќе ме одведе до Грција каде како што читам плажите не се како во Турција комфорни, се помали, по гужва е. Како на пример кога бев на Скиатос освен комшиските острови нема кај да одиш а и плус острофчето е доста мало иако прекрасно. Како и да е фала однапред!
 
M

macgowan

Гостин
Ја имам во предвид Турција како дестинација за ова лето. Желба ми е да патувам со кола ама сега за сега не се поклопив со никој за датумите на тргнување и ќе патувам само со девојката најверојатно. Таргетирани ми се градовите од Кушадаси па се до Анталија во зависност од трошоците за пат. Трошокот за пат нема да го делам со никој и сега целиот одмор ми се сведува на тоа што ќе бидам оптоварен на тоа да штедам колку се може ако и воопшто.

Патарини, цени за гориво(дизел), и паркинзи. Тоа ми е највеќе на мисли. Смештај не планирам да барам од тука. Можеби едино преку http://www.holidaylettings.co.uk. Прочитав се што имаш напишано за темава мacgowan. Од тебе добив желба подетално да ја прошетам Турција но тоа за друг пат.

Ако од ова ништо не биде патот ќе ме одведе до Грција каде како што читам плажите не се како во Турција комфорни, се помали, по гужва е. Како на пример кога бев на Скиатос освен комшиските острови нема кај да одиш а и плус острофчето е доста мало иако прекрасно. Како и да е фала однапред!
Каде и да одиш, убаво да си поминиш! Направи математиката и hit the road!
За патарините - зависи до каде ќе одиш, но не се скапи, види овде за патарините низ Турција http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Tolls.aspx
Цени на горивото, а тоа е највисоката ставка: http://gm.poas.com.tr/pompafiyat/pompafiyatgrid.aspx (1 евро = 2.5 лири)
Паркинзи...имаш секаде и секакви. Каде и да одиш низ Турција имаш безброј бензински пумпи по патиштата а со тоа и паркинзи така да за тоа ама ич не му се секирај.
Што се однесува до морето, Турскиот vs Грчкиот Егеј конкретно...Турскиот северен Егеј може непријатно да изненади, мислам потегот од Измир северно. Поладно море, одморалишта со воглавно локален и (Турски)гастарбајтерски свет, но сепак се е убаво да се види и прошета. Од Измир јужно е друга песна.
Би ти препорачал да го разгледаш и Чешме со полуостровот(Алачати, Илица - таму е многу сторено последнава деценија) како релативно блиска дестинација(до Чешме си за исто време колку до Кушадаси).
Грчките острови се секој посебна приказна, пак, зависи од кои до кои. Спорадите се мали и преубави, Јонските такуѓере, па Кикладите да не зборам... Но би го издвоил и препорачал Крит како големина и посебност. Да не одам офтопик, но погледни ги цените на Ryanair од Солун за Хања на Крит. Мои блиски се во моментот таму, за 60евра повратна авионска карта, таму рентаат кола 200евра за 10 дена.
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
Фала за советот. Одлуката се уште не е донесена но се надевам дека нема да згрешам што и да изберам.
 
Член од
7 август 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Еве ме мене пак на темава сеуште неостварена желба. Јас сакам пак да прашам нешто за Кападокија. Ме интересира дали ако на пример најдам сместување во Ургуп, тоа дали е добро место за шетање на другите места како Гореме? Слушнав дека е таму поефтино сместувањето а најдов многу убави хотели вградени во карпа. (y) Има ли некои работи што може да се видат баш во тоа место? И пак прашање за превозот. Тоа ми е најголем проблем. Ама најголем :) Како за тие што биле од Скопје најлесно и најефтино да стигнам до таму. Возење не доаѓа во обзир. Само автобус или авион. Ама еве ако најдам превоз до Истанбул после како до таму. Некоја агенција знае ли некој? И има ли можност да си направам нешто во смисол некој повратен аранжман на своја рака од Скопје до таму. Има ли некоја агенција можеби во Скопјево што ги конектира тие делови таму ама само за превоз и за ништо друго? ВЕ утепав со прашања се извинувам ама ако може да ми помогнете можеби во блиска иднина и да отидам.
И уште само едно прашање. За летовање во Турција за со мали деца кој дел би ми го препорачале- Анталија, Белек, Кемер, Аланија... Фала
 
M

macgowan

Гостин
Здраво на сите. Еве ме мене пак на темава сеуште неостварена желба. Јас сакам пак да прашам нешто за Кападокија. Ме интересира дали ако на пример најдам сместување во Ургуп, тоа дали е добро место за шетање на другите места како Гореме? Слушнав дека е таму поефтино сместувањето а најдов многу убави хотели вградени во карпа. (y) Има ли некои работи што може да се видат баш во тоа место? И пак прашање за превозот. Тоа ми е најголем проблем. Ама најголем :) Како за тие што биле од Скопје најлесно и најефтино да стигнам до таму. Возење не доаѓа во обзир. Само автобус или авион. Ама еве ако најдам превоз до Истанбул после како до таму. Некоја агенција знае ли некој? И има ли можност да си направам нешто во смисол некој повратен аранжман на своја рака од Скопје до таму. Има ли некоја агенција можеби во Скопјево што ги конектира тие делови таму ама само за превоз и за ништо друго? ВЕ утепав со прашања се извинувам ама ако може да ми помогнете можеби во блиска иднина и да отидам.
И уште само едно прашање. За летовање во Турција за со мали деца кој дел би ми го препорачале- Анталија, Белек, Кемер, Аланија... Фала
Ургуп е ок да се сместиш, малку е поголемо местото од Гореме. За поефтино сместувањето можеби...но и е понастрана Ургуп а Гореме има централна позиција за обиколка на Кападокија. Јас бев со колата и ја испрошетав цела област.
За превоз од Скопје до Истанбул не би можел да ти кажам не сум баш најзапознат, само знам дека треба да има `редовна` линија.
Од Истанбул да си фатиш автобус од Istanbul buyuk otogar http://www.esenlerotogari.com/каде имаш еден куп агенции и автобуси кои пичат буквално за секаде и се доста чести(автобускиот превоз во ТР е многу добро организиран, кога бев јас во хотелчето каде бев сместен имаше бекпекери буквално од цел свет-од шпанија до јапонија, и ровареа низ ТР со локалниот автобуски превоз).
За летување со мали деца...во Анталискиот залив е секаде жешко и има влага ама повеќето од хотелите се со базени, тобогани и сл.чуда организирани за забава така да каде да одиш убаво ќе поминиш, со тоа што мислам дека Алања е нешто поефтина.
 
Член од
18 јули 2013
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво
mcgowan ти се обраќам тебе бидејќи читам имаш пропатувано низ Турција, но не е на одмет ако има некој друг да каже совет. Сакаме да одиме со сопругот на патување/летување во Турција. Планот е ова патување да биде авантуристичко, Измир, Ефес , Памуккале, Анталија, Кападокија , шопинг во Истанбул и назад. Е сега рутата на мапата ме води од кај Истанбул а гледам дека кај Чанаккале има премин со ферибот. Рутата ја планираме токму така : Чанаккале, Измир, Ефес, Памуккале, надолу накај Анталија (престој и одмор во некој хотел) и на враќање назад нагоре накај Истанбул. Што значајно пропуштам да видам и дали мислиш дека е добра оваа тура? Ова во смисол дали треба да промениме нешто или ?
Фала..:)
 
M

macgowan

Гостин
Здраво
mcgowan ти се обраќам тебе бидејќи читам имаш пропатувано низ Турција, но не е на одмет ако има некој друг да каже совет. Сакаме да одиме со сопругот на патување/летување во Турција. Планот е ова патување да биде авантуристичко, Измир, Ефес , Памуккале, Анталија, Кападокија , шопинг во Истанбул и назад. Е сега рутата на мапата ме води од кај Истанбул а гледам дека кај Чанаккале има премин со ферибот. Рутата ја планираме токму така : Чанаккале, Измир, Ефес, Памуккале, надолу накај Анталија (престој и одмор во некој хотел) и на враќање назад нагоре накај Истанбул. Што значајно пропуштам да видам и дали мислиш дека е добра оваа тура? Ова во смисол дали треба да промениме нешто или ?
Фала..:)
Браво, само напред (y) ! Турата ти е супер и обавезно посети ја Кападокија, вистина е нешто посебно во склоп со подземните градови - таква работа само во sci fi филмови имав видено!
Јас одев по овој редослед - Истанбул, Анкара, Кападокија, Коња, Сиде, Фетије, Памуккале, Кушадаси, Акчај па преку Чанакале назад дома.
Немам време да пишам повеќе оти се спремам за пат, ако те интересира нешто прашај слободно!
Поздрав од Кефалонија!
 
Член од
18 јули 2013
Мислења
6
Поени од реакции
2
Ја имам во предвид Турција како дестинација за ова лето. Желба ми е да патувам со кола ама сега за сега не се поклопив со никој за датумите на тргнување и ќе патувам само со девојката најверојатно. Таргетирани ми се градовите од Кушадаси па се до Анталија во зависност од трошоците за пат. Трошокот за пат нема да го делам со никој и сега целиот одмор ми се сведува на тоа што ќе бидам оптоварен на тоа да штедам колку се може ако и воопшто.

Патарини, цени за гориво(дизел), и паркинзи. Тоа ми е највеќе на мисли. Смештај не планирам да барам од тука. Можеби едино преку http://www.holidaylettings.co.uk. Прочитав се што имаш напишано за темава мacgowan. Од тебе добив желба подетално да ја прошетам Турција но тоа за друг пат.

Ако од ова ништо не биде патот ќе ме одведе до Грција каде како што читам плажите не се како во Турција комфорни, се помали, по гужва е. Како на пример кога бев на Скиатос освен комшиските острови нема кај да одиш а и плус острофчето е доста мало иако прекрасно. Како и да е фала однапред!

AleKostov, dali bese vo Turcija i dali si go ostvari sonot?
I nie imame slicna idea pa ke mi koristat tvoite informacii se razbira dokolku vekje ste bile.
Pozzz
 
Член од
14 јуни 2011
Мислења
73
Поени од реакции
9
AleKostov, dali bese vo Turcija i dali si go ostvari sonot?
I nie imame slicna idea pa ke mi koristat tvoite informacii se razbira dokolku vekje ste bile.
Pozzz
Ne za zal ne
AleKostov, dali bese vo Turcija i dali si go ostvari sonot?
I nie imame slicna idea pa ke mi koristat tvoite informacii se razbira dokolku vekje ste bile.
Pozzz
Ne za zal ne otidov za Turcija a i eve koga veke sum ovde da ti kazam deka na krajot ispadna lefkada za ovaa godina. Ne sum mnogu zadovolen i najverojatno uste 2-3 dena ke posedam( ovde sum veke3), i ke se otidam na nekoe drugo mesto. No za toa poveke ke pisam koga ke se vratam vo Mk na tema Lefkada. Kako i da e ti posakuvam dobar provod
 
Член од
18 јули 2013
Мислења
6
Поени од реакции
2
Jas da se pofalam. Bevme vo Turcija i prekrasno si pominavme. Skapo ama vredi za parite. Gi pominavme i vidovme site mesta koi planiravme da gi vidime.
 
M

macgowan

Гостин
Jas da se pofalam. Bevme vo Turcija i prekrasno si pominavme. Skapo ama vredi za parite. Gi pominavme i vidovme site mesta koi planiravme da gi vidime.
Пофали се малку повеќе де, не штеди на `типковници` :)!
Јас инаку за наредново лето иншала планирам да зафатам пак натаму, се надевам со побројна компанија која ја кандисвам одамна за Турција road trip да правиме.
Крајна цел е Батуми, Грузија па назад. Сосе кратко шпартање би требало да се 5 илљадарки идење враќање.
 
Член од
18 јули 2013
Мислења
6
Поени од реакции
2
Па , бевме во Ефес во куќата на Богородица. Супер место. Зафативме накалј Анталија и замислете немаше место во еден куп хотели кои ги има , значи во Кемер full, Анталија full, пред Аланија најдовме супер resort, малку отповеќе скап ама вредеше. Иако бевме при крај со нерви од барање. Мала критика: кога прашувавме по хотелите дали има место , прво прашање им беше од каде сте? Кога ќе им кажевме од Македонија велеа дека место нема. Како што подоцна ни кажаа во Аланија (наидовме на македонец кој работи таму, имаше бутик за кожна гардероба), тоа било така пошто ние не сме трошеле по хотелите, од продавниците. Исто така англискиот многу лошо го зборуваат посебно онаму каде не се насочени кон туризам, иако не можам да ги пофалам ни по хотелите. Е тоа никако не ми е јасно. Ама затоа руски како цепат, страшно. Се префрлаат од турски на руски како втор мајчин јазик. Дури добив впечаток дека на училиште задолжително го учат рускиот јазик пошто многу туристи се од таму.
Поука: нареден пат одиме со аранжман од Македонија, ем поевтино ќе поминеме,ем нема да се нервирам.
Следна дестинација ни беше Памуккале. Ова ми беше дамнешна желба. Одлично место, дар од Бога и чудо на природата.
Истанбул, крајна дестинација. Супер град. Има историја која вреди да се види. Турците секако ги бидува за туризам, имаат што да покажат . На се се заработува.
Бевме 11 дена , ми фалеа барем уште толку, многу работи останаа невидени. Ама за друг пат да си оставиме. :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Ајде да ја активираме темата...давајте препораки за летово. Отприлика кои места, цени, услови, итн...гледав од една агенција тука во мојов град...има аранжмани за 10 ноќевања во хотели со 2* со цени од 100 евра па нагоре зависно од периодот, со вклучен појадок.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ајде да ја активираме темата...давајте препораки за летово. Отприлика кои места, цени, услови, итн...гледав од една агенција тука во мојов град...има аранжмани за 10 ноќевања во хотели со 2* со цени од 100 евра па нагоре зависно од периодот, со вклучен појадок.
Утре се отвара саем за туризам, има доста туристички агенции кои присуствуваат, сигурно ќе нудат и некој попуст, а воедно ќе можеш да споредиш цени

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom