Турција

  • Креатор на темата macgowan
  • Време на започнување

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Добро место е Саримсакли, али ако си помлад не е за тебе. Фамилијарно место е и ДОСАДУВА
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Ti blagodaram stealth!
Procitav deka bila vodata, moreto ladno tamu na eden srpski forum. I deka bilo nesto poeftino od drugi mesta.
Inaku imam odeno Kusadasi pred poveke godini.Kolku sto gledam Sarimsakli e spoeno so Ajvalik, a tamu vrvevme koga odevme so avtobusot,bar taka pametam.
 
M

macgowan

Гостин
Ti blagodaram stealth!
Procitav deka bila vodata, moreto ladno tamu na eden srpski forum. I deka bilo nesto poeftino od drugi mesta.
Inaku imam odeno Kusadasi pred poveke godini.Kolku sto gledam Sarimsakli e spoeno so Ajvalik, a tamu vrvevme koga odevme so avtobusot,bar taka pametam.
Поладничок е егејот во тој дел, има ладни струи. Знам дека тој дел е воздушна бања и нема влажност ама водата хммм...
Општо тој дел од Измир нагоре го посетуваат претежно Турци, не дека нема по нешто странци, но голема е разликата со делот јужно од Измир па се до Анталија.
Минатото лето на враќање преспавме во Акчај, туристичко место кое беше полно исклучиво со Турци, што домашни што гастарбајтерана. Англиски зборуваа како да тепкаат кинески и памтам дека не можев да најдам ниту една менувачница да направам лири(не дека немаше да земаат евра ама знат да кинат доста, посебно на бензинските...затоа за се треба унапред договор колку лири еврото за бензинот и за останато ценкање разбира се...) и уште една работа...немаше алкохол во ниту еден ресторан или кафич(по бакалите имаше се!)! Разбирам дека им беше Рамазан, ама насекаде друго место низ ТР немавме таков проблем, дури и низ Анадолија, а многу ни се пиеше по еднипати.
 
Член од
9 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
11
Ако некој бил со кола од Скопје до Калкан во близина на Анталија, дајте информации каков е патот,од каде е најдобро да се оди зошто има неколку варијанти.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Бев во Кушадаси во 2010 год и тогаш патиштата не беа добри,имаше раскопани делови ... траектот на Чанакале не пренесе за некои 30 мин мах...Во секој случај, како турист не би можела да се пожалам за нешто од Турција,во Кушадаси одевме на една плажа која се викаше green beach ,мало заливче кое имаше се што е потребно...Според мене морето е фантастично во Кушадаси,а надоле уште подобро.Малку имав проблем со храната ,ама мааалку:) Сега веќе верувам дека се подобрени условите за патување,сигурно се направени патиштата...како и да е, кој се мисли дали да оди во Турција,би му препорачала да оди и тоа што побрзо...Мене ми е една од омилените дестинации:)
 
Член од
9 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
11
А по кој пат патуваше.Дали одеше покрај обала или во внатрешноста?
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
А по кој пат патуваше.Дали одеше покрај обала или во внатрешноста?
после Чанакале по обала до Кушадаси...
--- надополнето: 18 април 2012 во 20:23 ---
имаше делови од патот што не беа по обала...ама тоа е тој пат...стар беше патот...тесен...зборувам за 2010,а сега како е не знам :)
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
130
Поени од реакции
68
Некој знае ли како е ноќниот живот во Истанбул?

Како се девојките, распуштени или ладни?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Хаха, б'ди внимателен - един приjател го гониха с ножове братjата и братовчедите на едно момиче.
 
Член од
9 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
11
после Чанакале по обала до Кушадаси...
--- надополнето: 18 април 2012 во 20:23 ---
имаше делови од патот што не беа по обала...ама тоа е тој пат...стар беше патот...тесен...зборувам за 2010,а сега како е не знам :)
Ти благодарам за споделеното искуство.:)
Се надевам дека за изминативе две години Турците ги подобриле патиштата.
 
M

macgowan

Гостин
Ти благодарам за споделеното искуство.:)
Се надевам дека за изминативе две години Турците ги подобриле патиштата.
Патиштата од Чанаккале према Измир се обновени*единствено еден дел после Чанаккале ама и тој го правеа). Пишував поназад на темава подетално за патиштата.
Траектите на дарданелите се нови и сега одат за 10 мин.
--- надополнето: 18 април 2012 во 23:01 ---
Ако некој бил со кола од Скопје до Калкан во близина на Анталија, дајте информации каков е патот,од каде е најдобро да се оди зошто има неколку варијанти.
Јас бев во Калкан летово, само на врвење(на пат од Фетије до Каш), местенцето е феноменално, морето исто така. Не е баш во близина на Анталија. Јас одев од Анталија до Фетије не по патот покрај море зошто е доста повеќе возење а го шетав тој дел кога се стационирав во Фетије. Би ти препорачал да одиш преку Чанаккале, Измир па према Мугла и Фетије. Добри се патиштата немаш проблем. Јас залутав од Фетије према Денизли преку пат шо на мапата беше бележан со најтенката можна линија:icon_lol: оти ем GPSот ме зезна ем као ќе одевме off beaten track и тоа многу ме кошташе...мислам возев 5-6 сати низ најголемите можни волкопрцачини, така да...само по автопатиштата или сл.
Еве го најрамниот дел од таа делница(некои 500м од вкупно 200км), ми е жал дека не направив појќе фотографии со козите по патот и оставените багери насред пат.
 
Член од
9 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
11
Супер ако се направени патиштата,значи тој проблем е решен :).И јас гледав на виамишелин мислев да идам преку Денизли поблиску ми изгледаше,ама гадно би се зезнал.Фала ти за помошта и информациите :)
 
M

macgowan

Гостин
Супер ако се направени патиштата,значи тој проблем е решен :).И јас гледав на виамишелин мислев да идам преку Денизли поблиску ми изгледаше,ама гадно би се зезнал.Фала ти за помошта и информациите :)
The turkish driver is a passionate driver...
Вакви кардаши ќе летаат покрај тебе по патот нон-стоп...
(поглед под рег.таблици...)

 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Ве молам некој да предложи место за ноќевање после Чанакале. Сепак ќе одам во Кушадаси со колата. Ќе одев во Саримсакли ама ме премислија доста луѓе па еве одам таму каде ми е проверено.
Дали баш во Чанакале е подобро за ноќевање или понатаму има подобри места. Јас гледав нешто ама не ми се јасни тие места после Чанакале.
Фала однапред!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom