Турција собори руски авион

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Гледам доста пропагандисти - трлови ја налазиле и оваа тема, па добро не бевте ли ангажирани само за темата "Протести во Македонија"?
Колку и да не ви се допаѓа Турска се ослободи од НАТО и ЕУ ропството, случајно во вторник на 9-и е на средба со Путин;).
Дали Ердоган е добар е јасно дека нее, но од две зла подобро е помалото. Сега во моментов после неуспешниот пуч, глобалистите ќе процедитаат по другиот начин, економски пуч. Турција слично на Полска сега, само многу по оддамна имаше разни привилегии да ја развива економијата, сега ќе следат разни санкции официјални или неофицијални, така да експортот на Турска во ЕУ ќе падне многу, затоа Ердоган пробува да го компензира тоа со истокот, загуба и осиромашување ќе има, минимум 50%, но другата варијанта беше успешен пуч, граѓанска војна и распад на Турска.
Колку до соборениот Руски авион, сите од пилотите до генералите што го соборија авионот се учесници и во пучот, така да сега веќе е јасно дека вината на Ердоган за тоа е мала.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Ја мислам америте со балистичка ракета лансирана од њуфаундленд го срушија авионот.

Видов дента над Скопје чудна трага на небото, не делуваше дека е од авион. Сега ми е јасно од каде тоа.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Колку и да не ви се допаѓа Турска се ослободи од НАТО и ЕУ ропството, случајно во вторник на 9-и е на средба со Путин;).
Дали Ердоган е добар е јасно дека нее, но од две зла подобро е помалото.
Тој што прифаќа "помало зло", секогаш, на крајот, тешко нае*ува.. ;):)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Demek ako pak ruski avion go narushi vozdushniot prostor ke bide soboren. Ovoj sigurno ima modrica na gradite od udiranje.
Ako ruski avion povtorno go narushi vozdushniot prostor na Turcija, turskata odbrana nema da znae shto ja snashlo, ne ke znae od kade doagja napadot, nema da znaat kade da se zavrtat.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Demek ako pak ruski avion go narushi vozdushniot prostor ke bide soboren. Ovoj sigurno ima modrica na gradite od udiranje.
Ako ruski avion povtorno go narushi vozdushniot prostor na Turcija, turskata odbrana nema da znae shto ja snashlo, ne ke znae od kade doagja napadot, nema da znaat kade da se zavrtat.
Русија веќе нема да го наруши воздушниот простор на Турција. Еден шамар јадоа од турците и трагите од шамарот се уште се останати. Инаку било кој да е исто така и на рускиот воздушен простор некој да влезе исто така и Русија има право да собори. Само работата е што без предупредување не смеат да соборат.Турција колку и да е цинична и идиотска земја сепак има право како и сите земји во светот да собори авиони доколку има нарушувања во нивен воздушен простор.
 
V

viktora

Гостин
Русија веќе нема да го наруши воздушниот простор на Турција. Еден шамар јадоа од турците и трагите од шамарот се уште се останати. Инаку било кој да е исто така и на рускиот воздушен простор некој да влезе исто така и Русија има право да собори. Само работата е што без предупредување не смеат да соборат.Турција колку и да е цинична и идиотска земја сепак има право како и сите земји во светот да собори авиони доколку има нарушувања во нивен воздушен простор.
Ајде беееее!Ако е така што не почне Грција да им ги руши турските авиони?Дневно по десетина нарушувања има од турска страна,ама гркот си чути ко пиче.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Ајде беееее!Ако е така што не почне Грција да им ги руши турските авиони?Дневно по десетина нарушувања има од турска страна,ама гркот си чути ко пиче.
Грција и Турција се членки на НАТО. Зади тоа нема поголеми инциденти. А иначе и Грција влегува понекогаш.
 
V

viktora

Гостин
Грција и Турција се членки на НАТО. Зади тоа нема поголеми инциденти. А иначе и Грција влегува понекогаш.
Ако се земји членки на нато зошто прајќа авиони за да ги пресретнат турските f16?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Не му баци рака тука е работата. Тој требеше да се извини веднаш кога беше соборен авионот и кога сите скокаа за Русија. А не после 7 месеци кога тотално се залади ситуацијата. Тоа е играње кур ташаци со Русија. Ердоган се извини поради 2 причини. Поради туризмот и поради инаетот на американците. Инаку турците пак се закануваат. Доколку руски авиони повторно влезат во турскиот воздушен простор пак ќе ги соборат.
Не, не е играње кур, туку сфаќање колку многу изгуби ради тој шамар
Ти беше тој истиот шо викаше загубите од извозот Турција ке ги надохнади со извоз у катар и такви слични земји, па и ке донеле туристи од таму немало нишо да изгубат турчињата
Лето2016 летување у турција со чартер лет и сите салтанати 350е и евентуално да поебеш 10е за некое сувенирче а успат и гратис куршум у чело
2017, 2018...мислиш нешо поразлично ке е?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Русија веќе нема да го наруши воздушниот простор на Турција. Еден шамар јадоа од турците и трагите од шамарот се уште се останати. Инаку било кој да е исто така и на рускиот воздушен простор некој да влезе исто така и Русија има право да собори. Само работата е што без предупредување не смеат да соборат.Турција колку и да е цинична и идиотска земја сепак има право како и сите земји во светот да собори авиони доколку има нарушувања во нивен воздушен простор.
Hmmm...Rusite izedoa shamar od Turcija? Ajde neka bide taka. Ama pak od druga strana eden srushen avion, helikopter, zaguba na nekolku zhivoti za edna armija kako ruskata e kalkulirana shteta. Vo mnogu voeni vezhbi se sluchuvaat i pogolemi zagubi i armija ako se zanesuva deka nema da ima zagubi vo vakov potfat ne e armija.
Ovoj sluchaj Rusija go okvalifikuva kako "nozh zabien vo grb"...Ima mnogu kontradiktorni vesti i analizi na ovoj "incident". Ne e sigurno deka ruskiot avion pominal vo vozdushniot prostor na Turcija, i ako toa go storil se rabodi za sekundi vo najmala raka. Za Turcija ne postoeshe nikakva voena zakana od ruskoto letalo i koordinatite na site ruski letovi se uredno dostaveni do USA inteligencijata, so dva zbora USA ima dovolno info da go namesti ruskiot avion. Suma sumarum, ova beshe chista Anglo-Saksonska provokacija, podmolna, valkana, ama dobro poznata na Ruskata armija, koja mnogu dobro ja nauchi lekcijata vo Afganistan. Provokacijata imashe za cel Rusija ushte poveke da zaglavi vo Sirija so otvaranje nov front so Turcija, pa posle NATO, i oooop Asad ke padneshe.
Rusite mozhebi izedoa shamar ama pak mavnaa nekolku teshki shamari...Gruzija, Ukraina, Krim (poveke od shamar) Sirija, i sega Imperijata se nadeva onaa padavicharka od Hillary Clinton, koja patem ne bi pominala psiho fizichki medicinski pregled za chistachka vo Belata kukja da ja vrati slavata na USA.
Patetichno vo najmala raka.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.800
usa интелигенција и англо-саксонска провокација
:pos:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714

http://www.advance.hr/vijesti/erdogan-pred-dolazak-u-moskvu-ovo-ce-biti-povijesni-posjet-ja-i-moj-prijatelj-vladimir-otvaramo-novu-stranicu/
нема гајле за 1 аероплан...сега во служба на цар бутин се рдоган и орман , 2-цата мускетари, а за третиот мускетар и дартањан конкурираат волчиќ и нашиот пастир:cool:
ѓукановиќ и нашио зајак се од кај кардинало бама :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom