Турција се подготвува да влезе во Сирија

Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Турција се подготвува да влезе во Сирија








Конфликтот во Сирија разгори уште еден долгогодишнен спор во регионот. Сириските курди со поддршка од своите луѓе во Ирак и од екстремистите од Курдската работничка партија во Турција (ПКК) под своја контрола го зазедоа североисточниот дел на Сирија, пишува рускиот весник “Комерсант“.
Како одговор на ова Анкара се подготвува да навлезе на територијата на Сирија, за да ги ослабе позициите на курдските сепаристи, пишува весникот.

Од судирите меѓу сириската опозиција и режимот на претседателот Башар ал Асад искористија курдските сепаристи. Тие се активираа не само во самата Сирија, но исто така и во Ирак и Турција.

Додека вниманието на целиот свет во текот на изминатата недела беше на судирите во Дамаск, сириските курди се поддршка на ПКК и раководствотона Ирачкиот Курдистан незеабележано под своја контрола зазеле неколку градови во североисточна Сирија. При тоа, тие не наидоа на никаков отпор од војската.
kakov fetih ce dobijat turcite od Sirija ne se svesni uste :pos:
 
M

Muranyi

Гостин
Јас мислам дека е на повидок формирање на Курдистан,за едно 20 години.Ајде сега Поларис нека постави некој линк за моќната Турција:)
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Спремни се турците во секој момент. Пред некој месец бев турција и разговарав со неколку турци и сите ми потврдија дека за нив е голема гордост тоа што имаат редовна војска и што поминуваат една година во војската. Ми кажаа дека се спремни во секој момент да заминат од дома и да си ја бранат својата држава.
Брат му на еден од моите домаќини бил во моментот на границата со сирија и убил неколку војници и премногу бил горд на тоа. Е така функционираат Турците ако им речат одиме во војна и сите ќе одат нема да се кријат и да вадат лажни лекарска уверенија дека имаат психофизички проблеми.
Додека бев во турција посетив неколку населби со курди и навистина живеат во страшно мизерни услови а и не ни изгледаат некој многу интелегентен народ. Така да мислам дека немаат таква сила и интелектуална моќ да си создадат своја држава.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
http://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Armed_Forces
cisto informativno so kakva tehnika raspolaga Sirija
baska ima edno 100 s 600 sitemi taka da turskite fantomi se igracka za siriskata odbrana
--- надополнето: 27 јули 2012 во 13:45 ---
Спремни се турците во секој момент. Пред некој месец бев турција и разговарав со неколку турци и сите ми потврдија дека за нив е голема гордост тоа што имаат редовна војска и што поминуваат една година во војската. Ми кажаа дека се спремни во секој момент да заминат од дома и да си ја бранат својата држава.
Брат му на еден од моите домаќини бил во моментот на границата со сирија и убил неколку војници и премногу бил горд на тоа. Е така функционираат Турците ако им речат одиме во војна и сите ќе одат нема да се кријат и да вадат лажни лекарска уверенија дека имаат психофизички проблеми.
Додека бев во турција посетив неколку населби со курди и навистина живеат во страшно мизерни услови а и не ни изгледаат некој многу интелегентен народ. Така да мислам дека немаат таква сила и интелектуална моќ да си создадат своја држава.
dovolni se uslovi i ce nikne semeto
samo povolni uslovi i nisto drugo
 
S

Sagan

Гостин
Ако Турција воопшто интервенира воено, тоа ќе е единствено за да наштети на курдскиот народ и неговите напори за автономија/државност на сириска почва (како за почеток).
Сирискиот режим е пред колапс. Наскоро гледајте ново продолжение од филмот “Муслиманското братство - Реликвиите на смртта“.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
vodacite na turcija veke sonuvaat za nova imperija, kolku ke im uspee toa koj moze da znae , eve i kaj nas prakaat studenti , gi ima vo skopje i stip, koj znae so kja pricina , demek priemot nafakultetite tamu bil tezok ,a i samoto skoluvanje bilo polesno ovde, ama nekako ne mi se veruva deka toa e vistinskata pricina. nekade vidov deka takvo nesto hrvatska odbila
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Ако Турција воопшто интервенира воено, тоа ќе е единствено за да наштети на курдскиот народ и неговите напори за автономија/државност на сириска почва (како за почеток).
Сирискиот режим е пред колапс. Наскоро гледајте ново продолжение од филмот “Муслиманското братство - Реликвиите на смртта“.
mnogu filmovi gledas se dodeka zad sirija stoi rusija nikoj ne smee da mrdne rusija od sega navamu si gi stiti svoite interesi
--- надополнето: 27 јули 2012 во 13:52 ---
vodacite na turcija veke sonuvaat za nova imperija, kolku ke im uspee toa koj moze da znae , eve i kaj nas prakaat studenti , gi ima vo skopje i stip, koj znae so kja pricina , demek priemot nafakultetite tamu bil tezok ,a i samoto skoluvanje bilo polesno ovde, ama nekako ne mi se veruva deka toa e vistinskata pricina. nekade vidov deka takvo nesto hrvatska odbila
tie ce da se idnite pasi :pos::icon_lol:
moze ali pod uslov da ni gi vratat etnickite delovi nazad
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
vodacite na turcija veke sonuvaat za nova imperija, kolku ke im uspee toa koj moze da znae , eve i kaj nas prakaat studenti , gi ima vo skopje i stip, koj znae so kja pricina , demek priemot nafakultetite tamu bil tezok ,a i samoto skoluvanje bilo polesno ovde, ama nekako ne mi se veruva deka toa e vistinskata pricina. nekade vidov deka takvo nesto hrvatska odbila
Па тоа е добра причина.Кај нив после средна средношколците зимаат пауза од една година за да се припремат за приемните на факултетите.Според тоа каков резултат имаш на приемните зависи на кој факултет можеш да се запишеш и најважната работа е што тестот можеш само еднаш да го полагаш тоа значи ако те фати трема пиши му пропала.

И во Охрид сега од Африка праќаат студенти али тоа не значи дека Африка се спрема за правење на империја на Балканот.
 
S

Sagan

Гостин
mnogu filmovi gledas se dodeka zad sirija stoi rusija nikoj ne smee da mrdne rusija od sega navamu si gi stiti svoite interesi
Ако се филмови пребегувањата на нивни генерали и распад на системот, пеки. Русија од секад била пи*ка кога се работи за надворешна политика и воени интервенции. Пентагон ги руши несаканите режими од внатре, тајно, систематски, со искуства градени децении наназад.
Живи и здрави, скоро ќе дознаеме кој бил во право ;)
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Ако се филмови пребегувањата на нивни генерали и распад на системот од внатре, пеки.
Живи и здрави, скоро ќе дознаеме кој бил во право ;)
so samoto toa sto se saka da se intervenira slicno kako na libija so nato (vo ovoj slucaj preku turcija ) ne veruvam deka Rusite bi dozvolile takva intervencija, kaj i da e vo blizina na kavkaz e a toa nema da go dozvolat po nikoja cena
Bar duri e putin na vlast
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ако се филмови пребегувањата на нивни генерали и распад на системот од внатре, пеки.
Живи и здрави, скоро ќе дознаеме кој бил во право ;)
Не е распад од внатре едноставно овие ЦИА бунтовниците ја користат истата тактика како во Либија и кај нас.

Прво пробуваат во провинциските и пограничните зони да оформат територија под нивна контрола кога ќе навали регуларната војска со цела сила и ќе почне да ги уништува со чива и да е помош секогаш наоѓаат начин да се уфрлат во главниот град каде што со мали групи во сиромашните региони сејат хаос.За целото време главните функционери пробуваат да ги поткупат.Истото беше и кај нас да успееа од УЧК да влезат преку Арачиново во предградијата во Скопје главниов град ќе станеше хаос и секаква контрола ќе беше изгубена врз најголем дел од територијата.

А и види ги само амбасадорите кои пребегнале на Ирак,Кувајт,УАЕ и Јордан сите до една Амерички марионети.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Ако се филмови пребегувањата на нивни генерали и распад на системот, пеки. Русија од секад била пи*ка кога се работи за надворешна политика и воени интервенции. Пентагон ги руши несаканите режими од внатре, тајно, систематски, со искуства градени децении наназад.

ako ima svoi instalacii ali vo momentov vo Sirija e aktivno Ruskoto vlijanie ne me cudi da se borata na stranata na Sirija i ruski naemnici Pregolem interes ima Rusija da bi dozvolila taka lesno da ja izgubi Sirija
--- надополнето: 27 јули 2012 во 14:07 ---
ova neka letna turska ptica :свиркам:
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Само Америте да не мешаат прсти,ама тоа нема да се случи како и обично сегде сакаат да влијаат
--- надополнето: 27 јули 2012 во 14:33 ---
Интересно е што конфликтот се појаува помеѓу муслимански народ дали е целта територија не се знае ама не е на арно!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom