Тука фотографираме на зададена тема

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Затоа што има многу фотографи аматери и професионалци на форумов ми дојде идеа да напраиме нешто ко во Уметност и Литература што се пишува за зададена тема тука да ставаме фотографии на некоја тема. Нови теми ќе се задаваат на еве 3дена и АКО МОЖЕ од моја страна. За ова бев инспириран од еден сајт наменет за оваа работа, па зашто да не напраиме и ние тука:). Значи еве ги и правилата
  • Фотографии може да става секој член на форумов
  • Бројот на фотографии не е ограничен
  • Големината да не е поголема од 800х600
  • Да нема безвезни постови во стилот „добра е/лоша е„ доколку се остава коментар пожелно би било и слика
  • Фотографиите да бидат сопствени
  • Photoshop е дозволен само со ограничени можности, значи без монтажи и додавање ефекти (Torn Edges, Glow и слични ствари) може само чистење на фотографиите и евентуално оживување на боите- по барање на форумџии е ова
  • Награди ќе нема (важно е да се дружиме)
И ете добро ќе почнеме официјално од денес значи следна тема е на 23ти Април:) ТЕМА: Портрет
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
vazi aj prv da stavam edna :)

od mene


Naslov: KOmpletno ozracen
Tema: Avtoportret
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Мојот аватар единствено нешто што е направено е колор риплејсмент на маицата:) 326008786.img.jpg
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Добро за почеток е супер дури 2фотки:kesa:ама надежта е тука па се надевам на подобри теми. Значи нова тема и FliX супер си се ама почитувај правила ОК. Тема: Night lights all around me.... ENJOY
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ja одвај чекам тема да дојде макрофотографија :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Добро се напраи форумот значи почнуваме одпочеток нов старт. Само една работа што мора да се почитува Да не се оставаат коментари на сликите доколку тој пост не содржи слика, ова го давам како правило затоа што така ќе се наруши прегледноста на сликите. Погоре ги пишува правилата ве молам да ги почитувате.
Темата ме инспирираше од тоа денес што маалце ме разочара за матурата а тоа е ДОЖД.
Значи другари и другарки фотографери нека биде ДОЖД
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559

eve dozd :) od mene , malku poke ima ps deka ramka ima ama mislam ne smeta
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Bada Bing! напиша:
Е што кур да не се коментира? Која е сврхата тогаш на темава? Се разбира не треба да има коментари од типот на 'ејјј супер фоткааа' ама некои конструктивни коментари сметам дека треба да бидат добродојдени.

Ми се допаѓа фотографијата на Фликс погоре (Дожд), добар контраст на самите бои, а и на крововите со сивото небо. Иако делува интересно, не ми се допаѓа дождот што го гледаме во фокус, пре би одел на класичен пејсаж него на нешто вакво, но сепак добра фотографија.
човекот погоре зададе правило, само да се оставаат фотки. конструктивен коментар треба да даде некој што е компетентен во ова поле, а таков тука и баш нема. ако ти се допаѓа сликата, дај му зеленки или шознам, по пп пофалба итн. поубава ќе е темата без коментари, да претставува само еден албум. твојот коментар не е ништо повеќе од "ејјј супер слика", само малце развелчено. не ти се допаѓа што дождот е во фокус? темата е дожд, а не (класичен) пејсаж, како што би одел ти.

да се надополнам на темата: дожд


 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Bada Bing! напиша:
Очекуваш коментари од професионалци за фотографии од деца со дигитален фотоапарат ? Не е како да давам мислење за фотографии на Hal Gould или Philipe Halsman. Секој ентузијаст кој јавно објавува фотографии треба да биде спремен на јавна критика. Инаку браво на имагинацијата ако мислиш дека мора во тема ДОЖД да гледаш вистински капки ДОЖД во крупен план оти само така се доловува темата.
ти сметаш дека коментарот погоре е конструктивен? да, јавна критика каде што е наложено, а овде не е. тоа како јас сметам, е мој начин на гледање на работите. ако е тема автобус, веројатно е дека нема да сликам сообраќајка со кола и џип, а на последните пикесли, на кошето од сликата да имам фатено браник и агол од автобус кој врти на следната уличка без уклучен жмигавец. кој како сака ја гледа темата, ама насловот би требало да е во преден план. капаче не е неопходно за секоја слика посебно. замара.
едит. уште една. на тема дожд

 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Литл Бритни(Бада)
Да нема безвезни постови во стилот „добра е/лоша е„ доколку се остава коментар пожелно би било и слика
читај ова и реши ги мистериите побогу веќе. Мислам дека е доволно добро правило затоа што темава од фотографирање ќе стане дел од подфорумот Играчница, ќе почне да се пишува све и свашта, на крај краева напраиле милион други работи на кои може да се „дудла„ на форумџии/ки. И тие „конструктивни„ коментари на друга тема испаднаа повеќе од сликите, сега или сликаме или пишуваме, ако си писател имаш таму посебен подфорум па можеш да пишуваш, овој подфорум е ФОТОГРАФИЈА така да тука се фотографира
Еве слика од цвеќе после дождот
DSC00087b.jpg
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Океј мене не ме бива за фотографија ама се истури овде, како да сакаше да го сликам за темава




 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Нова тема нели 3 дена нова тема. Епа драги мои после дождот доаѓа СОНЦЕ:). Ајде да го оправиме времево со убави слики од сонцето наште
Тема: СОНЦЕ
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691


Без додатна обработка, со вас го споделувам најубавото сонце на светот :)
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Еве ви 3 сонца... :)

sonce.jpg

sonce3.jpg

sonce2.jpg

Аматерски сликано :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom