Тука коментираме книги

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
Доктор Џекил и Мистер Хајд - Роберт Луис Стивенсон
Темплум

Книгата е отприлика околу стотина страни и се чита за ден или два, зависи колку слободно време имате и колку брзо читате. Станува збор за адвокатот Габриел Атерсон инаку близок пријател на добриот доктор Хенри Џекил кој се обидува да ја открие мистеријата околу поврзаноста на неговиот пријател со Едвард Хајд.

Мистеријата на крај се разјаснува со двете писма кои ги добива Атерсон а посебно второто писмо од Хенри Џекил кое е piece de resistance на книгата за двете радикални страни на една личност, желбата да се биде скришно лош, всаденото дивјаштво во секој човек кое може да исплива на површина и да завладее со него.

Добро книжуле.

4/5

Планини на лудилото - Х. Ф. Лавкрафт
ПНВ Публикации

Негде повеќе од половина сум на книгава и искрено приказната ми се допаѓа. Станува збор за експедиција на Антартикот која се сретнува со многу чудни работи на ново откриените неистражени планини длабоко на замрзнатиот континент.
Книгата е раскажана во прво лице од страна на геологот Вилијам Дајер кој се обидува со овие белешки да одврати идни експедиции од одење на Антартикот.

Раскажувањето на Лавкрафт ми е генерално ОК иако на моменти знае да заморува бидејќи непотребно повторува исти работи.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Jas poslednite tri godini ne mozam da citam fikcija osven misterii , trileri...
Sega ja citam: The mysterious affair at Styles od Agata Kristi.Pred toa ja procitav : In a house of lies od Ian Rankin i go preporacuvan na sekoj koj e ljubitel na trileri.Ima i serija po negoviot detektiv Rebus,Anglicanite se majstori vo ovoj zanr.
Od nefikcija :A Century of War od William Enghdahl i Lawrence in Arabia od Scott Anderson.
Za dvete 5/5 .
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Denovive ja citav Post Office od Bukowski... I get the appeal, kul go pravi kurvanjeto i pijancenjeto i... dengubenjeto i.e saka da e, no nisto ne mi ja zasenuva taa seljacka rea, potpomognato od lesniot stil na pisuvanje ala nasiov Igor Dzambazov koj isto ne go postuvam mnogu.

Nemase pay off za mene vo knigava. 2/5
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Denovive ja citav Post Office od Bukowski... I get the appeal, kul go pravi kurvanjeto i pijancenjeto i... dengubenjeto i.e saka da e, no nisto ne mi ja zasenuva taa seljacka rea, potpomognato od lesniot stil na pisuvanje ala nasiov Igor Dzambazov koj isto ne go postuvam mnogu.

Nemase pay off za mene vo knigava. 2/5
Сите книги му се такви, не е случајно дека брачки од Велгошти знаат да го цитираат Буковски а не Умберто Еко :D, се си повлекува тоа.
На пример, Barfly филмот со Мики Рурк е подобар него ли пишанијата на авторот по кој е инспириран.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Сите книги му се такви, не е случајно дека брачки од Велгошти знаат да го цитираат Буковски а не Умберто Еко :D, се си повлекува тоа.
На пример, Barfly филмот со Мики Рурк е подобар него ли пишанијата на авторот по кој е инспириран.
Филмот е огин, така и го замислував Хенри во книгава, и такво некое задоволство очекував ко од Барфлај. Ама не бе, батката се појавува и одма некоја си ја струга градата од него. Воглавно знаев шо да очекувам, ама очекував и малку повеќе длабочина, збори повеќе за жените, насликај ми такво некое тажно-пијано ебење, боемството и промискуитетот може да бидат убави работи, иако пречесто горчливо убаво, допри нешто вистинско... Ќе му дадам уште една шанса понатаму, сакам Жени да ја прочитам.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Филмот е огин, така и го замислував Хенри во книгава, и такво некое задоволство очекував ко од Барфлај. Ама не бе, батката се појавува и одма некоја си ја струга градата од него. Воглавно знаев шо да очекувам, ама очекував и малку повеќе длабочина, збори повеќе за жените, насликај ми такво некое тажно-пијано ебење, боемството и промискуитетот може да бидат убави работи, иако пречесто горчливо убаво, допри нешто вистинско... Ќе му дадам уште една шанса понатаму, сакам Жени да ја прочитам.
Не знам зошто муабетов ме насочи да мислам на книгава - ти ја препорачувам Раковиот Напоредник од Хенри Милер, ако ја немаш се уште читано. Таа е од оние кои го цицаат животот од тебе.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012
Пред неколку години, од Матица купив собрани дела од Милан Ѓурчинов. 10 тома беа. За сите оние кои се посебно заинтересирани да имаат некаков поширок преглед на македонската книжевност/книжевна теорија/критика/книжевна историја, односно сакаат еден квалитетен преглед на нештата што се случувале во 20 век во нашата книжевност, им ги препорачувам. Милан Ѓурчинов бил еден од основачите на катедрата по општа и компаративна книжевност, јака фаца. Не знам дали се` уште може да се најдат, ама за секој заинтересиран, препорачувам да проба.
 
Член од
26 септември 2018
Мислења
33
Поени од реакции
4
Dali nekoj ja ima knigata 1000 golovi moša ili montevideo bog te video mi trebaat da gi kupam?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
Раскази од Гогољ, Злосторство и казна, и Авантурите на Артур Гордон Пим во издание на Детска Радост (Просветно дело) сите три преведени од српски јазик (n)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
Таинствениот пламен на кралицата Лоана - Умберто Еко
Бегемот

Книгата е зa Џанбаптиста Бодони или Јамбо, кој е книжар антиквар што преживува мозочен удар и има еден вид на губење на меморијата. Тој се сеќава на секакви факти и цитати што ги прочитал во книгите но не се сеќава на името на своите родители или неговото родно место. И така Јамбо тргнува во повторно запознавање на себе.

Книгата одлично почна и приказната многу ветуваше, но после враќањето на Јамбо во родното место Солара целата приказна почнува да затупува се повеќе и повеќе. На почетокот беше интересно кога ги препрочитува старите книги кои ги читал како млад и самото враќање во својата родна куќа ама после се тоа затупува каде што само прераскажува стрипови од фашистичка Италија или плочи музика од 40тите и слично. Стварно после не се случува ништо и приказната не се развива никаде. Последните 150 страни ги препрочитував со скокање од што беше досадно. На крај ми падна дури и малку криво што потрошив 500 денари на книгата. Позитивна страна беа одличните илустрации.

2/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
BTW малце оф-топик, пратевте сеа емисијава со Мишко на 24 часа апропо саеми, колку се чита кај нас, со тројцата гости, Пармаковска, Саздов (ТРИ) и Татјана професорката од Корчагин?
Не, ама ќе ја гледам. Ненад од Или Или имаше напишано интересен коментар за емисијата, btw.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Не, ама ќе ја гледам. Ненад од Или Или имаше напишано интересен коментар за емисијата, btw.
До негде е у право Нено за водителот. На моменти некако премногу субјективно ја водеше емисијата.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
BTW малце оф-топик, пратевте сеа емисијава со Мишко на 24 часа апропо саеми, колку се чита кај нас, со тројцата гости, Пармаковска, Саздов (ТРИ) и Татјана професорката од Корчагин?
Го има на YouTube или негде online ова?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Го има на YouTube или негде online ова?
Јас не го најдов, а баш дента кога била емисијата правев миграција во нов тарифен модел за ТВ, при што ми беше инсталирана нова опрема, и не можам да го вратам назад за да го гледам. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom