Тука коментираме книги

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Каде може да се најде сериалот книги "игра на троновите" на македонски или српски јазик ?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Каде може да се најде сериалот книги "игра на троновите" на македонски или српски јазик ?


Јас ги имам првите четири дела на хрватски, во е-форма. Преводот е солиден. Ако сакаш, можам да ти ги пратам. Ако прашуваш конкретно за книги од книжара, тогаш не знам :)
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Конкретно за овој комплет, и не е богзнае што. Ако имаш среќа за другиот комплет - Сенка на ветрот, Игра на Ангелот, Затвореник на маглата - земи ги овие попрво. И Марина како одделна приказна мораш.
Па ќе видам а Марина обавезно сеа овие денови ке отидам до библиотека да видам дали ја имаат.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас ги имам првите четири дела на хрватски, во е-форма. Преводот е солиден. Ако сакаш, можам да ти ги пратам. Ако прашуваш конкретно за книги од книжара, тогаш не знам :)
Сакам :)
livrinovski@drisla.mk
Благодарам
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Некој ја прочитал книгата Мраз од Јацек Дукај?
Впечатоци, споредби, препорака?
 
Член од
22 јули 2013
Мислења
32
Поени од реакции
101
Може да ми препорачате некоја книга од Темплум од едицијата Магма освен Парфем ,Ако една зимска ноќ некој патник и Лолита (само овие ги имам прочитано од нив)?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Може да ми препорачате некоја книга од Темплум од едицијата Магма освен Парфем ,Ако една зимска ноќ некој патник и Лолита (само овие ги имам прочитано од нив)?
  1. „Новела за сонот“ - Артур Шницлер
  2. „Природен роман“ - Георги Господинов ((y) го обожавам Господинов)
  3. „Љубов за 17 1/2 долари“ / Чарлс Буковски (преводот е мноооогу добар)
  4. „Цинк“ - Давид Албахари (краток роман, но се чита на сабајле)
  5. „Необични приказни“ - Давид Албахари (многу зен)
  6. „Во земјата на магијата“ Анри Мишо (мај фејворит)
  7. „Антропологија“ -Ден Роудс (кратки раскази, мислам дека секој има 100 збора)
  8. „Едноминутни новели“ - Иштварн Еркењ
  9. „Трска што мисли“ - Нина Барберова
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Има ли барем нешто од Стивен Кинг на српски ј. кај нас? Знам дека нема превод на нашки освен Мобилен али не била кујзнае што. Има ли некои други добри писатели на мистерии/хорор а да имаат преводи на македонски?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Има ли барем нешто од Стивен Кинг на српски ј. кај нас? Знам дека нема превод на нашки освен Мобилен али не била кујзнае што. Има ли некои други добри писатели на мистерии/хорор а да имаат преводи на македонски?


Има највеќе кај продавачите на стари книги на улица Македонија и на плоштад. Од таму имам земено две книги од него на српски. Во Табернакул исто имаше неколку негови книги, не сум сигурна, мислам дека имаше една и на македонски. Во Топер ја има Талисман на српски, како и Shining (Isijavanje) а се наоѓаат и делови од Dark Tower серијалот, ама само делови - не целиот серијал.

За други писатели на хорори - Ден Симонс е одличен. Не знам колку е преведуван на македонски, али мислам дека српски изданија на неговите книги се наоѓаат колку толку. Од него можам да ги препорачам Leto noci и Teror.

Ако не ти се допаѓа изборот кај нас, има една страна од каде што нарачував српски изданија. Не ми текнува во моментов точно, ама ако сакаш ќе ја побарам.

:)
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Има највеќе кај продавачите на стари книги на улица Македонија и на плоштад. Од таму имам земено две книги од него на српски. Во Табернакул исто имаше неколку негови книги, не сум сигурна, мислам дека имаше една и на македонски. Во Топер ја има Талисман на српски, како и Shining (Isijavanje) а се наоѓаат и делови од Dark Tower серијалот, ама само делови - не целиот серијал.

За други писатели на хорори - Ден Симонс е одличен. Не знам колку е преведуван на македонски, али мислам дека српски изданија на неговите книги се наоѓаат колку толку. Од него можам да ги препорачам Leto noci и Teror.

Ако не ти се допаѓа изборот кај нас, има една страна од каде што нарачував српски изданија. Не ми текнува во моментов точно, ама ако сакаш ќе ја побарам.

:)
Фала мнг. Не да не ми допаѓаат преводите туку ете што да правиме кога не се певедуваат некои подобри книги на македонски.. Незнам во што е проблемот.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Фала мнг. Не да не ми допаѓаат преводите туку ете што да правиме кога не се певедуваат некои подобри книги на македонски.. Незнам во што е проблемот.
Овде побарај „Стивен Кинг“, излегуваат 5 негови книги на српски. Можно е да има нешто и во Топер, носат доста книги од српски издавачи.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Страв од најлошото - Линвуд Баркли
Мистериозен трилер кој ве држи во неизвесност со до последната страница. Се работи за тинејџерката Сидни која наеднаш без збор исчезнува. Колку повеќе нејзиниот татко пробува да ја најде толку повќе сваќа дека воопшто не ја познава сопствената ќерка.
Каде може да се најде книгава? Интересно звучи...
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Може некој во кратки црти да ми каже за Заговорот Моцарт? Ми изгледа како супер книга.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Може некој во кратки црти да ми каже за Заговорот Моцарт? Ми изгледа како супер книга.
Ја имам читано, ама некако содржината ептен ми се меша со "Деветата симфонија" која пак е за Бетовен.
Во главно се работи за лесно трилерче, каде мислам дека се' ќе почне од едно пронајдено писмо на Моцарт х-години после неговата смрт. Ако ти е онака за разонода тогаш прочитај ја, нема да ти даде да ја испуштиш од раце, за 2-3 дена ќе ја смачкаш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom