Тужба од Автошкола

Член од
15 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Добра вечер пријатели.. пред некој ден ми стасува опомена од АвтоШкола за нешодмирен долг од 10000 ден. А сметките платени, успеав да најдам дел од уплатничките но не успеав да најдам уште две ушлатн. со вкупен износ 7.000ден., од Автошколата ми викаат ако не ги најдеш ќе пуштиме тужба... Некое искуство, совет ?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
но не успеав да најдам уште две ушлатн. со вкупен износ 7.000ден.
Да не нешто стварно не е доплатено?
Инаку зошто некој би те реметел за уплати што одат преку сметка во банка и се докажуваат?

Она што ме чуди е, тие те опоменуваат за 10000МКД, ти докажуваш дека се си платил, освен 7000МКД... Многу се блиски сумиве.

Побарај извод таму во банка, ако ти се од сметка плаќани.
 
Член од
15 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Vo posta se plateni i toa e celiot problem... jas site gi plativ, i uspeav da najdam uplatnici osven dve (mislejki si koj cuva uplatnici uste)...
Автоматски споено мислење:

Ne znam dal imam opcija u posta ako imaat nekoj sistem od moe ime da gi najdat uplatite...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Ne znam dal imam opcija u posta ako imaat nekoj sistem od moe ime da gi najdat uplatite...
Тоа сигурно имаат, само прашање е дали сега ќе ти дадат доказ или дури кога судот ќе го побара тоа од нив.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Добра вечер пријатели.. пред некој ден ми стасува опомена од АвтоШкола за нешодмирен долг од 10000 ден. А сметките платени, успеав да најдам дел од уплатничките но не успеав да најдам уште две ушлатн. со вкупен износ 7.000ден., од Автошколата ми викаат ако не ги најдеш ќе пуштиме тужба... Некое искуство, совет ?
Во случајот можно е во поштата да го немаат процесуирано плаќањето на налозите и да не се префрлени парите на сметката на автошколата. ( доколку е згрешен бројот на сметката на примачот, или пак некој проблем со трансферот ).
Имаат доста проблеми со трансферите, уплатени налози кои "лебдат" неспроведени на сметките на примачите.
Оваа ситуација треба што побрзо да ја расчистиш.
Оди со лична карта во поштата, кажи им за проблемот, доколку се сеќаваш на приближна дата на уплата на налозите ќе пребараат.
Иако, по систем и матичен број треба да те имаат евидентирано во системот на налогодавачи.
Доколку е некој проблем со трансферот на пари треба да го расреши поштата и ќе ти издадат преписи од налозите.
Откако ќе го расчистиш ова ќе знаеш на што си.
Потоа комуницирај со автошколата.
Па тие да си проверат во нивната евиденција, дали е прокнижена уплатата.
Ако имаш докази во рака од поштата дека си платил слободно нека те тужат, сите трошоци ќе паднат на нивни товар.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
Во случајот можно е во поштата да го немаат процесуирано плаќањето на налозите и да не се префрлени парите на сметката на автошколата. ( доколку е згрешен бројот на сметката на примачот, или пак некој проблем со трансферот ).
Имаат доста проблеми со трансферите, уплатени налози кои "лебдат" неспроведени на сметките на примачите.
Оваа ситуација треба што побрзо да ја расчистиш.
Оди со лична карта во поштата, кажи им за проблемот, доколку се сеќаваш на приближна дата на уплата на налозите ќе пребараат.
Иако, по систем и матичен број треба да те имаат евидентирано во системот на налогодавачи.
Доколку е некој проблем со трансферот на пари треба да го расреши поштата и ќе ти издадат преписи од налозите.
Откако ќе го расчистиш ова ќе знаеш на што си.
Потоа комуницирај со автошколата.
Па тие да си проверат во нивната евиденција, дали е прокнижена уплатата.
Ако имаш докази во рака од поштата дека си платил слободно нека те тужат, сите трошоци ќе паднат на нивни товар.
многу поодамна, за време на ЕхЈу, одплаќав некој кредит на Инвест Банка Приштина...Помина периодот на отплата, па тргнав за Приштина со Уплатниците да си го земам Депозитот во дојч марки. Арно, во банката не беше книжена ЕДНА уплатница. Уплатив кај нив, си го земав Депозитот, а после во Скопје преку СОК ми ги вратија парите од таа уплатница што не била книжена...
... Слично е и со сите други плаќања...
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Во случајот можно е во поштата да го немаат процесуирано плаќањето на налозите и да не се префрлени парите на сметката на автошколата. ( доколку е згрешен бројот на сметката на примачот, или пак некој проблем со трансферот ).
Имаат доста проблеми со трансферите, уплатени налози кои "лебдат" неспроведени на сметките на примачите.
Оваа ситуација треба што побрзо да ја расчистиш.
Оди со лична карта во поштата, кажи им за проблемот, доколку се сеќаваш на приближна дата на уплата на налозите ќе пребараат.
Иако, по систем и матичен број треба да те имаат евидентирано во системот на налогодавачи.
Доколку е некој проблем со трансферот на пари треба да го расреши поштата и ќе ти издадат преписи од налозите.
Откако ќе го расчистиш ова ќе знаеш на што си.
Потоа комуницирај со автошколата.
Па тие да си проверат во нивната евиденција, дали е прокнижена уплатата.
Ако имаш докази во рака од поштата дека си платил слободно нека те тужат, сите трошоци ќе паднат на нивни товар.
колку време поминало?
може е застарено делото

инаку пошта често не процесираат уплатници, така крадат вработените
на твојата ќе имаш доказ дека е платено, ама тие парите ги ставаат во џеб
на крај си ти заебан
 
Член од
15 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Не е застарено, скорашно е...
Преска се јавив у централа на Пошта Македонија... ми рекоа ако ја знаеш датата и износот, може дупликат од уплатница да издадат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Папката уплатници во плакар ви ја мења и потврда за банкарски трансфер на пари (доказ пред суд) ама ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom