Тужба до Македонски Пошти

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Го шрочитав целиот досегашен разговор и јасно ми е дека веќе случајот е решен.
Само сакам да разјаснам некои работи од правен аспект:
И да е по вина на поштата (украдена или загубена пратка) не можеш да ја тужиш поштата ТИ. Испраќачот, односно продавачот е сопственик на пратката (пакетот) до оној момент додека курирската служба (поштата) не ти ја предаде тебе (на купувачот). Од тие причини ти немаш никаков однос со поштата, нити пак е твоја работа да го бркаш курирот, тоа е законска обврска на продавачот и тој е правно легитимиран да поднесе тужба против поштата (тој е активно легитимирана странка, независно што поштарината ти е тебе наплатена).
Доколку, хипотетички, не ја добиеше пратката ти имаш однос со продавачот, а не со курирската служба, па дури и да имаш валиден тракинг број тебе во суд тоа ништо не ти значи. И да поднесеш ти тужба, истата ќе ти биде отфрлена и судот нема да решава по неа бидејќи не си активно легитимиран за поднесување на таква тужба.
А парите?
Ако не ми е доставена пратката, продавачот не сака да ми ги врати, а јас не можам да тужам никој, значи купувачот го јаде стапот?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
А парите?
Ако не ми е доставена пратката, продавачот не сака да ми ги врати, а јас не можам да тужам никој, значи купувачот го јаде стапот?
Можеш да го тужиш продавачот, со него (усмено) имаш склучено договор за купопродажба кој си го исполнил - со плаќањето на купопродажната цена, а тој го прекршил со недоставувањето на веќе платеното добро. Друга работа е дали ти се исплаќа да тужиш некој од Кина
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.886
Можеш да го тужиш продавачот, со него (усмено) имаш склучено договор за купопродажба кој си го исполнил - со плаќањето на купопродажната цена, а тој го прекршил со недоставувањето на веќе платеното добро. Друга работа е дали ти се исплаќа да тужиш некој од Кина
На марик све му се исплаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom