Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зимно време кеј мене не ме гледа.. ама затоа користам убави денови Водно да качам. Кажете ми предлог за добри обувки. Што е подобро траил патики или спортска цокула/чизма? Немам купувано траил патики, водоотпорни се? Гледав адидаски до кај 4к.. Искуства со terrex чизми?
За Водно доста ти се trail патики, со такви трчам нагоре секој викенд.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Какви имаш? Пуштаат вода?
https://www.joma-sport.com/en/sport-shoe-tk.shock-men-2012-grey-orange-tk.show-2012?ret=/en/men-footwear-trail 1,800 денари од Д Спорт. Каква вода, какви бакрачи, Водно е, terrain-от не е за Планика, заебанција е :D Ќе ти завршат работа и овие, не фрлај пари за џабе. Јас сум презадоволна, трчам и надоле и нагоре, не се лизгаат, стабилни се. Е сега ако сакаш и за на други поригорозни места, инвестирај во Саломон, Ла Спортива...
Автоматски споено мислење:

Овие се 40 евра на официјалната страна зошто се нов модел, јас имам црни со жолто, исто изгледаат ама не е ваков дизајн, постар модел и затоа таа цена ги зедов.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Тоа тоа.. да не се лизгаат идам 2пати со adidas runfalcon сеа коа почна да врне и има кал ко на лед да сум грип никаков.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа тоа.. да не се лизгаат идам 2пати со adidas runfalcon сеа коа почна да врне и има кал ко на лед да сум грип никаков.
трчам за викенди насабајле кај 7 што значи слана има на велико, на Цветкова кај карпите се стабилни, се немам зализгано
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
https://www.joma-sport.com/en/sport-shoe-tk.shock-men-2012-grey-orange-tk.show-2012?ret=/en/men-footwear-trail 1,800 денари од Д Спорт. Каква вода, какви бакрачи, Водно е, terrain-от не е за Планика, заебанција е :D Ќе ти завршат работа и овие, не фрлај пари за џабе. Јас сум презадоволна, трчам и надоле и нагоре, не се лизгаат, стабилни се. Е сега ако сакаш и за на други поригорозни места, инвестирај во Саломон, Ла Спортива...
Автоматски споено мислење:

Овие се 40 евра на официјалната страна зошто се нов модел, јас имам црни со жолто, исто изгледаат ама не е ваков дизајн, постар модел и затоа таа цена ги зедов.
Совет на место, баш е така.

Водотпорна патика/чизма абсолутно не ти треба, дури би рекол дека е полошо да имаш, зашто не дише ногата.
Имам Salmon XA Pro 3D Goretex (Водотпорна) и ја носам само кога има снег, за фамилијарни прошетки по патеките на Водно обична патика (пензионирана роуд).
За Trail трчанки коа нема снег треил патика (ла спортива).

Хајкинг чизми или хајкинг патики се обично доста крути, па често се случува да не се баш удобни и да прават плускавци или други проблеми за разлика од треил патиче.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Совет на место, баш е така.

Водотпорна патика/чизма абсолутно не ти треба, дури би рекол дека е полошо да имаш, зашто не дише ногата.
Имам Salmon XA Pro 3D Goretex (Водотпорна) и ја носам само кога има снег, за фамилијарни прошетки по патеките на Водно обична патика (пензионирана роуд).
За Trail трчанки коа нема снег треил патика (ла спортива).

Хајкинг чизми или хајкинг патики се обично доста крути, па често се случува да не се баш удобни и да прават плускавци или други проблеми за разлика од треил патиче.
Се што пиша + а и додатна тежина за зглобот а со тоа и за цел екстремитет. Треба апла снег да има за да ги облечам Планика-та што ги имам. Дури и Саломон патики горе текс што имам не ги облакам за на Водно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
1613039570558.png

Видете колку и дале на сељанкана што едини подвиг на ЕП во Берлин и беше да се слика со орелот на Чекпоинт Чарли, а видете колку на Дарио и Андријана :facepalm:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Сета збрка се напраи коа ги избраа Јован и Дрита за олимписки стипендисти лани и преку портали дознаа Дарио и МС дека го замениле со Јован. Според годинешниве резултати Дарио е прв за вајлдкард за ОИ, по тие ИААФ бодови.

Андријана нема бодови, претешко е на маратон и полу да фатиш тие ИААФ ПОЕНИама е национален рекордер, овие дел од овие останативе со Дарио и со неа што имаат исто се во некои спортови ко скок во далечина, ѓуле, копје со полуаматерски резултати срамно е што уопште се на листава :D или ај веќе кога се, Дарио бар 10 пати повеќе треба да има
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дарио исто пари со Кокан и Таско рекреативците. :):):):):):):):):):)
Ми го зеде зборот, баш сега ќе куцав пост. Како може да не е смешно Дарио да земе исти пари со Кокан фриленсерот? :pos:
Автоматски споено мислење:

дријана нема бодови, претешко е на маратон и полу да фатиш тие ИААФ ПОЕНИама е национален рекордер,
Ова е глупото, девојката си гази 2-3 години со ред, формата и е само во нагорна линија, исти пари ќе земе како Ојле, Дојле... Па патиките за вакви спортисти како Дарио и Андријана коштаат се само 1,000 евра трошок.
Автоматски споено мислење:

А видете во овој Ставре Јада што лапнал 5к евра :lolzz:

1613041834420.png

Мајстор :aplauz:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Еден па му комемтира на Дарио, професионален спорт нема ако не му донесеш пари... Шта речи


Сеа ја гледам листава Весна Кираџиева земала :D
Таа пред 5-6 години трчаше сеа на Скопски ја јадат мајки скоро породени :D


Сеа гледам Дрита има 59:20 на 400m со пречки и вреди 1045 поени
Се бламираше на олимпијадите и првенставата Дрита, али отиде со најмногу поени тоа ми е зборот.

За Андријана да има 1045 поени треба 10км да трча 33:49 и маратон 2:39. За Полумаратон не проверив ама според ова 1:12/1:13
Ова на Балканот го може Оливера Јевтиќ на 40 год, Симовиќ и Бјелац, можда уште некоја од Хрватска

Многу потешко се остваруваат поените на долгите дисциплини
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Не знам дали приметувате ама канцерогена атмосфера влијае меѓу многу трчачи, луѓе што треба да се пример шират канцерогена атмосфера и создаваат раздор. Уште потажно е што луѓе што се влијателни, не сакаат воопшто да помогнат да искористат контакти стекнати во атлетика или своето име да го употребат да создадат подобри услови за сите млади атлетичари и да нема вакви неправи повеќе како Дарио. Уште потрагични се сите тие луѓе што ќе лајкнат, пишат коментар, а со прст не мрднале да подржат па макар и еднаш на стадион на било која трка да дошле за поддршка на Дарио. Многу лицемерие, хипокрити луѓе, на крај сите ќе се жалиме дека сме лоши во секој спорт и дека сме дрва во се, ама сите биле глуви и слепи кога можеле да променат да не се такви работите.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Тензија има меѓу сите атлетичари, дури и во планинско (треил) трчање се испокараа.
Македонска работа, не не бива, секој за секого нешто кака.
Практично како да нема атлетска федерација, ќе се насади некој политички и ќе гледа да покраде дур е на функција и тоа е, во сите сфери не само спорт.

btw ова е официјалниот документ од сојуз: Спортисти - Ваучер
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Чекајте малку другари, што се деси со скриншотот од 38к за Дарио, сега во горниов документ од бобан пише 188к, појаснивте и не прочитав во темава ИЛИ?!!??!?!
Го смениле отпосле??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom