Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Увертира според мене мора да направи, за да знае како се движи. Не за џабе сите про тркачи во недела прават долга дистанца на некои 80% од своето најдобро.
Подобра мотивација за него од моментално да врзе 5-6 км на 6:10-15 не постои.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да, еднаш неделно мора да се има long run :D Не мора да се форсира ама нека врзе подугачка дистанца. Стелт, супер ти иде само немој да правиш големи паузи од едно трчање до друго, имај си континуитет како досега.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.622
Поени од реакции
14.374
А не, секако планирам да ја завршам програмата како што е по чекори/денови, не пробувам нешто на своја рака.
Трчам пон/сре/пет и преку викенд почнав да пешачам, дека сега нема фудбал или баскет. Во неделата испешачив 13.5km за едно 160 минути.

На Reddit/running има многу интересно PDF за напредок.

 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.686
Увертира според мене мора да направи, за да знае како се движи. Не за џабе сите про тркачи во недела прават долга дистанца на некои 80% од своето најдобро.
Подобра мотивација за него од моментално да врзе 5-6 км на 6:10-15 не постои.
Te razbiram za toa ama dali on znae koe e 70-80% od negovite moznosti? Jas ne sum pro ama barem si go znam veke teloto posle tolku trcanje so koe tempo bi trebalo da odam za da ne se izgoram. Ostavi go neka ide poleka ke dojde periodot koga ke pise deka istrcal 5k pa i 10k, pa ke pocne i da spodeluva ubavi vreminja se so red bez brzanje.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.622
Поени од реакции
14.374
Не сум толку утепан кондициски (т.е не баш couch lvl), не престанав со теретана/кардио до февруари годинава.
Лани до октомври може и да бев во најдобра форма кондициски, се убивме играјќи фудбал цело лето, се осеќав како да сум основно школо после распуст. Кога почнавме во мај 2019 да играме, едвај издржував едно полувреме од пола саат на игралиште. Во септември се осеќав спремен да изиграм 2 утакмици по ред со здраво трчање.

Го почнав трчањево за здравје, кондиција, да ми даде мотивација да ја пазам и исхраната и да се чувстувам дека имам цел во животов и да се придржувам кон тоа (да скинам 10кг), како и веќе ми здосадија теретани. Се враќам/враќав (работам од дома) во Штип од Скопје во 17:30, во теретана до 19:30 минимум.
Свесен сум дека ќе залади за некој месец и дека пак ќе морам да влезам до теретана и нема да има услови како сега за трчање, ама до тогаш, здравје Боже, да се посветам и одделам нешто од слободното време на она што го пишувате над мене.

Благодарам на сите за досегашните совети.
 
B

Beginner

Гостин
Почнав за прв пат пред 10 дена претходно во теретана само ама не е исто. Еден ден одмарам другиот трчам и до сега немам никакви проблеми со воспаление и пијам редовно магнезиум. Просек за 30 минути ми се 4-5 км пробувам да се водам според 10% правилото. Ме заинтресира ова за long run ќе го пробам на крајот од следната недела. Од Спорт М или друга продавница кои патики би ми ги препорачале до 3-4 к.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Почнав за прв пат пред 10 дена претходно во теретана само ама не е исто. Еден ден одмарам другиот трчам и до сега немам никакви проблеми со воспаление и пијам редовно магнезиум. Просек за 30 минути ми се 4-5 км пробувам да се водам според 10% правилото. Ме заинтресира ова за long run ќе го пробам на крајот од следната недела. Од Спорт М или друга продавница кои патики би ми ги препорачале до 3-4 к.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Според мене за тој буџет најдобро е да најдеш постар модел Најк Пегасус
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Види си само на стапалото како ќе ти легнат патиките, некои модели не се за сите стапала. Има пролистај 3-4 страни уназад предлози. :)
 
Член од
4 август 2012
Мислења
48
Поени од реакции
58
Луѓе вие што имате андоид телефони, на која апликација слушате музика? Одсекогаш сум користел ајфон сега се префлив и неможам да најдам бесплатна апликација каде што можам да ги симнувам песните.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Луѓе вие што имате андоид телефони, на која апликација слушате музика? Одсекогаш сум користел ајфон сега се префлив и неможам да најдам бесплатна апликација каде што можам да ги симнувам песните.
Јас барем секогаш сум си префрлал во телефон и со плеерот од телефон, што знам мислам дека ова е најдобра варијанта
 
B

Beginner

Гостин
Луѓе вие што имате андоид телефони, на која апликација слушате музика? Одсекогаш сум користел ајфон сега се префлив и неможам да најдам бесплатна апликација каде што можам да ги симнувам песните.
Spotify ама ти треба интернет за песните. Јас ја користам Samsung Music од телефонот. Лесно се слимнуваат песни еве го
копираш линкот на песната од јутуб и одиш тука https://ytmp3.cc/en13/
Ако ги имаш веќе песните на PC подобро од таму префрли ги на тел за да не ги слимнуваш 1 по 1.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.339
Поени од реакции
7.452



Нов датум на трката HalkEco Хронометар е 20 јуни (сабота)!

Ве известуваме дека протоколите на трката HalkEco Хронометар 10КМ се одобрени од Комисијата за заразни болести при Министерството за Здравство и од Главиот Координативен Кризен Штаб при Владата на Р.С. Македонија.
Остануваат да важат сите протоколи и правила за трката како и за претходниот датум и ве молиме да се придржувате до истите.
Оние учесници кои се пријавиле за трката, а од било кои причини ќе бидат спречени да учествуваат на 20 јуни, уплатените средства ќе им бидат вратени доколку го вратат стартниот број до 18 јуни (четврток) до 15.00 часот. Повеќе инфо може да добиете доколку ни се обратите на нашата емаил адреса info@hronometar10km.mk


За оние кои не успеале да се пријават до сега, пријавите се повторно отворени и ќе се затворат на 18 јуни (четврток) во 15.00 часот или до пополнување на сите предвидени места.

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Што мислите за Joma Run Shock како модел за пентарење по Водно, Модно итн.? Ништо напредно не ми треба ама не и да се скине кај прстите веднаш по третото качување. :)
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325

Што мислите за Joma Run Shock како модел за пентарење по Водно, Модно итн.? Ништо напредно не ми треба ама не и да се скине кај прстите веднаш по третото качување. :)
Првпат слушам за брендов.
Имаш поасални брендови за нешо ситно појше, ја би ти препорачал NB-от. види фотос :)

1592827146204.png
Автоматски споено мислење:

Јас начекав ефтинко Salomon Sense Ride 2 (4300ден) во Интерспорт до Спорт-М (иста фирма се) во визбегово.
Така да моеш и до таму да тркнеш да видиш шо има.
IMG_20200307_144931.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom