Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ме интересира за вода.
Како ја пиете (ја носите со себе) и колку ја пиете додека трчате? Може инфо и колку дневно пиете.

Инаку, терам веќе C25K втора недела, втор ден...
Денес 3.70km за 32 минути, комбинирано трчање/брзо одење. Темпо некаде околу 8:35/km како средина од целата сесија.
Индивидуално е ама кај мене е вака - пијам пред да почнам, потоа ако сум на кеј и е топло, среде лето збориме, застанувам на сите можни чешмички и пијам. Ако сум на трака во теретана, температурата е понормална и пијам ептен малце среде трчање и остатокот откако ќе завршам.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Благодарам, и јас не пијам измеѓу сега за сега дека ми се кратки сесиите, љокам после завршување.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Премалку трчаш сеа за да се замараш со вода. Пиј колку што мислиш и како гледаш дека ти одговара.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Кај се наоѓа новава од Asics?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Ме интересира за вода.
Како ја пиете (ја носите со себе) и колку ја пиете додека трчате? Може инфо и колку дневно пиете.

Инаку, терам веќе C25K втора недела, втор ден...
Денес 3.70km за 32 минути, комбинирано трчање/брзо одење. Темпо некаде околу 8:35/km како средина од целата сесија.
Како што ти кажаа и другите индивидуално е. Јас пример најчесто пијам по завршување на тренинг ми смета додека трчам. На полумаратонот земам 2-3 пати вода на станиците и секогаш е по голтка две. По завршување надополнувам. Ама затоа па внесувам поголемо ниво на овошје и декстроза
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Другарче продава Fenix 5, стар 8-9 месеци ... користен исклучиво за трчање на кеј, под гаранција 2 години. цена 350еур.
Ако има заинтересиран, пишете ми да ви дадам контакт
 
A

Avenger99

Гостин
Патики за брзо одење( лајт трчање) 10+ км речиси секој ден,препрака? Ако може да се Најки, некако ми одговараат со останатата опрема, буџетот не е битен.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Патики за брзо одење( лајт трчање) 10+ км речиси секој ден,препрака? Ако може да се Најки, некако ми одговараат со останатата опрема, буџетот не е битен.
Види тука нешто да не ти се допадне, овие ме отепаа на Viber од праќање на понуда со попустите.



Не ми се шета многу по дуќани инаку треба да земам 2 пара и јас, еден за трчање и еден за секојдневно, не знам дали има некоја акција и избор во аутлетите.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Стигнав на прв ден од 4-та недела по C25K програмата.
Денес имав
- 5 мин. одење
- 3 мин. трчање
- 3 мин. одење
- 5 мин. трчање
- 2.5 мин. одење
- 3 мин. трчање
- 1.5 мин. одење
- 5 мин. трчање
- 5 мин. cooldown

Ме фати 4.5 km за 33 минути, со просечно темпо од 7.31/km.
Задоволен сум со програмава многу за сега.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Почекај накај 6 недела мислам тешка стануваше ќе те видам тогаш :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
Стигнав на прв ден од 4-та недела по C25K програмата.
Денес имав
- 5 мин. одење
- 3 мин. трчање
- 3 мин. одење
- 5 мин. трчање
- 2.5 мин. одење
- 3 мин. трчање
- 1.5 мин. одење
- 5 мин. трчање
- 5 мин. cooldown

Ме фати 4.5 km за 33 минути, со просечно темпо од 7.31/km.
Задоволен сум со програмава многу за сега.
Го стопираш ли саатот/апликацијата кога пешачиш? Ако не, ок ти е темпото ко за почеток , 5ка за 30 мора да можеш според моја процена
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Не, си врти Strava од почеток до крај оти уште од почетокот ме интересираше средна вредност од трчање и одење...
 
Член од
19 март 2014
Мислења
570
Поени од реакции
862
Просечно темпо на одење е одприлика 10минути на километар, што значи времето што го трчаш е со солидно темпо.
Пробај 6 минути по километар би требало да можеш да врзеш доста километри без да застанеш
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Не пробувај ништо, терај по програмата. Да можеш да истрчаш и сега повеќе и побрзо ама може да ти влијае на психа кога ќе видиш дека по програмата си поспор одколку што стварно можеш
Ќе стане потешка програмата и ќе видиш и подобро време од тебе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom