Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја не знам ни со одење дали можам до Матка :(
Автоматски споено мислење:

А и ми се плива некако,има ли тема на форумов за тоа?
Има ама прашај и тука зошто гледам куп форумџии си ги комбинираме двата спорта. СЦБТ е најблиску а и од денес мислам го отворија, се реставрираше месецов. Три пати неделно после 21:00 е 1,500 денари, за од 7-12 од сабајле секој ден во неделата е 1,000ка.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Има ама прашај и тука зошто гледам куп форумџии си ги комбинираме двата спорта. СЦБТ е најблиску а и од денес мислам го отворија, се реставрираше месецов. Три пати неделно после 21:00 е 1,500 денари, за од 7-12 од сабајле секој ден во неделата е 1,000ка.
Од сабајле топ,фала многу :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од сабајле топ,фала многу :)
Купи си само капа за пливање во тој аутлетот карши базенот, во СЦБТ салата, имаат постер од тенисер на влезна врата, од 300 денари нагоре им се а задолжителна е за на базен. Траат тие, не се кинат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Salomon speedcross
Автоматски споено мислење:


Знаеш ли каде има во околината на градов,негде поблиску за секојдневно трејл трчање? Ептен сум почетник
Може и тоа, таман на работен ден не се плаќа таму паркинг на средно (освен ако не смениле) па ако си апла почетник можеш прво од средно до крстот да видиш до кај си.

Од крстот до Матка е мислам најхардкор во Скопјево, 20 км е некаде, ќе има и трка во март.
Не би рекол дека до Матка е хардкор. Растојанието е стварно сериозно, меѓутоа успоните се од Скопје до врв и од Матка до Кота. Се' помеѓу тоа е убаво за почеток на трејл трчање. Релативно благи успони, а има каде да пуштиш нога без да се стркалаш у некој дол. Водно е убаво што има многу патеки па може да се комбинира. Штета што е сериозно уништен најубавиот дел по сртот, некаде од кај брезите над Грчец па скоро до крстот. Луѓево што трчаат одат и до селото Св. Петка од другата страна на Водно (да не ве излаже името - хардкор шарпланинци) или до Горно Соње.
Треба прво планинарски да се истражи Водно, да се стекне кондиција, па после трејлови.
Мене особено ми е омилен асфалтот од средно до манастирот Св. Пантелејмон во месеците од април до септември-октомври кога може и после работа да се трча (без да се загине) - нема коли, успоните се убави, воздухот е чист. На кеј у тој период не одам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Купи си само капа за пливање во тој аутлетот карши базенот, во СЦБТ салата, имаат постер од тенисер на влезна врата, од 300 денари нагоре им се а задолжителна е за на базен. Траат тие, не се кинат.
Имам,у Полска у Декатлон начекав 3 за 20€ пред година дена,стојат така спакувани :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Дечки дали би можело да настане проблем ако на датумот кога ги купуваш билетите онлајн и внесуваш пасошот, пасошот ти е истечен или пред истекување. Но кога ќе патуваш, да имаш нов валиден пасош, односно да ти е поразличен од тој што е внесен при купување (кој истекува). Фората е дали може да се купи билети пред да дојде терминот кога ти е закажано сликањето за пасош или мора да чекаш прво да се сликаш, да ти дадат пасошот па после да си земеш билет.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Дечки дали би можело да настане проблем ако на датумот кога ги купуваш билетите онлајн и внесуваш пасошот, пасошот ти е истечен или пред истекување. Но кога ќе патуваш, да имаш нов валиден пасош, односно да ти е поразличен од тој што е внесен при купување (кој истекува). Фората е дали може да се купи билети пред да дојде терминот кога ти е закажано сликањето за пасош или мора да чекаш прво да се сликаш, да ти дадат пасошот па после да си земеш билет.
Лол
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
:D :D :D :D :D
Арно што ми пиша еј, си викам што не враќа никој, тоа глеј кај сум пишал :нинџ:

Иначе кога се збори за Водно - Матка, поекстремна верзија е Матка - Водно, се симнуваш со 60ка, поминуваш Треска кај тоа мофчето и почнуваш нагоре. Поавантуристичка варијанта ми е.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Некој ги пиша Salomon speedcross.
Барем сега, на интернет е суперлесно да се провери. Читајте reviews и плански купувајте пошо не се евтини. Патики за планинско се често над 100 евра, што ич не е наивно. Salomon според мене, го фати трендот на глобализација, капитализам, конзумеризам (како сакате крстето го - усерување на квалитет на сметка на често купување) и веќе не е во редот на фирми од таа планинарска група во која се North face, La Sportiva, Millet, Asics и слични. Друго, на сајтот ќе видите каква им е намената. Северните земји, рамниците, пример Холандија, Белгија, северна Германија, Данска, луѓето трчаат по каљави терени каде што треба друг тип на гума за ѓонот и различни крампони. Кај нас теренот е претежно (англиски го викаат scramble), карпа, изронети камења, сипар и треба за таа подлога и соодветен ѓон. Значи тие првите одма ќе ви се потрошат и плус нема да имате добар контакт со подлогата.
Не сугерирам на конкретен бренд, ама купувајте паметно, читајте.
Јас за мене сум купувал и по принцип бафтаана и се погодувале, ама знае и опасен промашај да се напраи. Конкретниот модел на Salomon го знам од искуство на пријател со нив. Исто и да си знаете дека се едни од најфалсификуваните, па тие bargain, sale цени знаат да си се покажат после на дело.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Некој ги пиша Salomon speedcross.
Барем сега, на интернет е суперлесно да се провери. Читајте reviews и плански купувајте пошо не се евтини. Патики за планинско се често над 100 евра, што ич не е наивно. Salomon според мене, го фати трендот на глобализација, капитализам, конзумеризам (како сакате крстето го - усерување на квалитет на сметка на често купување) и веќе не е во редот на фирми од таа планинарска група во која се North face, La Sportiva, Millet, Asics и слични. Друго, на сајтот ќе видите каква им е намената. Северните земји, рамниците, пример Холандија, Белгија, северна Германија, Данска, луѓето трчаат по каљави терени каде што треба друг тип на гума за ѓонот и различни крампони. Кај нас теренот е претежно (англиски го викаат scramble), карпа, изронети камења, сипар и треба за таа подлога и соодветен ѓон. Значи тие првите одма ќе ви се потрошат и плус нема да имате добар контакт со подлогата.
Не сугерирам на конкретен бренд, ама купувајте паметно, читајте.
Јас за мене сум купувал и по принцип бафтаана и се погодувале, ама знае и опасен промашај да се напраи. Конкретниот модел на Salomon го знам од искуство на пријател со нив. Исто и да си знаете дека се едни од најфалсификуваните, па тие bargain, sale цени знаат да си се покажат после на дело.
Друже ги имам Salomon speedcross, XA Pro 3D GTX (за зимно време) двете одлично се покажаа. Конкретно кој модел е тапа? Чисто да знам, твое искуство.

Исто Презадоволен од LaSportiva Bushido 2, мислам дека се соодветни за тој тип на терен што викаш "Scramble" т.е. сув и карпест.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Друже ги имам Salomon speedcross, XA Pro 3D GTX (за зимно време) двете одлично се покажаа. Конкретно кој модел е тапа? Чисто да знам, твое искуство.

Исто Презадоволен од LaSportiva Bushido 2, мислам дека се соодветни за тој тип на терен што викаш "Scramble" т.е. сув и карпест.
Не ја знам конкретно ознаката, ама се сеќавам дека на сајтот на Саломон убаво беше наведено во описот - for muddy terrain и самите крампони беа со правоаголна форма што не е случај кај тие за карпест терен каде што најчесто крампоните на петата се свртени обратно. Мислам дека е варијација на ѓонот и има некаква наставка во името, а другиот дел од патиката е стандарден. На пример мене сајлата за стегање на патиката ми е многу добар изум на Саломон, ама севкупно мислам дека е послаб квалитет од La Sportiva.
North face има во продавницана (кај Тото кафаната), што е специјализирана за точаци. Делуваат многу здраво, ама немам искуство со нив. Исто не се баш евтини.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Здраво.
Ме интересира дали некој дома користи лента за трчање и доколку користи, да ми даде совет за цена-перформанс од каде би можел да купам во Скопје?
Благодарам
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво.
Ме интересира дали некој дома користи лента за трчање и доколку користи, да ми даде совет за цена-перформанс од каде би можел да купам во Скопје?
Благодарам
Мое искуство со лента бро (нормално е индивидуално), пробав два три пати во теретана да се спремам за полче и по досадно нешто у живот немам искусено. Монотоно убива, едвај по 30 мин трчав и се откажав од лента. Строго надвор од тогаш.
Сакав да кажам види искуси прво у теретана неколку пати пред да затвориш пристојна сума на пари за џабе
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мое искуство со лента бро (нормално е индивидуално), пробав два три пати во теретана да се спремам за полче и по досадно нешто у живот немам искусено. Монотоно убива, едвај по 30 мин трчав и се откажав од лента. Строго надвор од тогаш.
Сакав да кажам види искуси прво у теретана неколку пати пред да затвориш пристојна сума на пари за џабе
Трчам во теретана, неам проблем. Слушалки и поздрав, ништо не ме занима.
Затоа и прашав, се попалив за дома да си земам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom