Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Тоа со пецкањето се почетни симптоми, крајните симптоми се вртење брза помош и надеж дека истата ќе дојде што побрзо за помалку оштетувања во мозокот.

Цигарите на дечкото погоре низ нос ќе му излезат сега, се препотив кога ги чув сестрата и докторката. При такви спортови како трчање и пливање на мозокот му треба што повеќе кислород а не катран. Во голема делузија живее онаа категорија на народ која што мисли дека со спорт ќе се искупи за лошите животни навики. Само бетер се прави.


P. S. Речиси сите апликации работат офлајн, само GPS треба да е активен. Нормално, ако сакаш да си ја шернеш активноста на социјалните мрежи, ќе треба интернет :)
Фала ти многу . За GPS - от јасно е зошто е потребен (исто како за мапите ). Не ми треба интернет за да ја шернам активноста зошто трчам за мене а не за социјалните мрежи :)[DOUBLEPOST=1562542088][/DOUBLEPOST]
Не можеш на кец да препорачуваш гармин како да е кутија цигари (иронично) пошто истиот кошта миниум 350 евра по некоја луда среќа. Мој предлог би ти било да разгледаш имаш доста отворени рекреативни школи за трчање низ Скопје па и низ Македонија елем последниве години е итекако тренд. Секоја тркачка дисциплина има соодветен вид на вежби во теретана. Не можеш да трчаш долгопругашки стази а да се бавиш со тежини, тоа ти е повеќе за спринт. Исхраната за трчање е бар многу лесна. За доручек идат обично јаглено хидрати. ручек протеин или комбинација со јагленохирдати и вечера протеин или нешто полесно. Ден пред трка се нарекува јагленохидратско полнење. Пред трка се јаде обично 2-3 часа зависи и оборокот е претежно крекери со путер од кикирики или крекери со мед и ореви шоља млеко или несквик. Доколку си пушач и трчаш гледај барем 2 часа пред трчање и 1 по да не пушиш.
Фала ти за советов за исхраната, но никаде не прашав за гармин?!(што и да е ) и за тркачки школи :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фала ти многу . За GPS - от јасно е зошто е потребен (исто како за мапите ). Не ми треба интернет за да ја шернам активноста зошто трчам за мене а не за социјалните мрежи :)[DOUBLEPOST=1562542088][/DOUBLEPOST]
Фала ти за советов за исхраната, но никаде не прашав за гармин?!(што и да е ) и за тркачки школи :)
Не се гледа на физичките активности како на фалење. Знаеш колку паметни совети имам добиено на статус или слика од трчање? Голем број на психијатри исто така препорачуваат шернување на активностите бидејќи не само што ти се чувствуваш подобро од исполнета цел туку и влијаеше и на околината да почне да вежба.

Гармин часовниците ти се од 10,000 ден
нагоре но за почетокот ќе ти заврши работа и телефонот.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
138
Поени од реакции
268
Школите ги спомнав затоа што таму секој рекреативец би добил конкретни совети од стручно лице за да не луташ, обично таму луѓето се позитивци до максиум. За исхраната да се надоврзам само треба да се исфрли бел леб газирано алкохол и благо (црно чоколадо дозволено ) Апликации има баш добри и точни би ти ја препорачал Nike Running Club или така нешто беше. Се согласувам со тоа погоре дека шернувањето не е лоша работа. Срамота е да се шернува дека си истрчал да речеме 10километри а не е срамота кибла со алкохол. Тоа не е фалење туку е работа која едноставно те исполнува тебе
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Школите ги спомнав затоа што таму секој рекреативец би добил конкретни совети од стручно лице за да не луташ, обично таму луѓето се позитивци до максиум. За исхраната да се надоврзам само треба да се исфрли бел леб газирано алкохол и благо (црно чоколадо дозволено ) Апликации има баш добри и точни би ти ја препорачал Nike Running Club или така нешто беше. Се согласувам со тоа погоре дека шернувањето не е лоша работа. Срамота е да се шернува дека си истрчал да речеме 10километри а не е срамота кибла со алкохол. Тоа не е фалење туку е работа која едноставно те исполнува тебе
Баш, а и има голем дел од ова населениево што е по 150 кила, слабее со некои чаеви што им шиткаат, јаде по сто пати на ден и после пиздат кога гледаат такви слики. Јас дури охрабрувам народ да "отекува" :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Не се гледа на физичките активности како на фалење. Знаеш колку паметни совети имам добиено на статус или слика од трчање? Голем број на психијатри исто така препорачуваат шернување на активностите бидејќи не само што ти се чувствуваш подобро од исполнета цел туку и влијаеше и на околината да почне да вежба.

Гармин часовниците ти се од 10,000 ден
нагоре но за почетокот ќе ти заврши работа и телефонот.
Далеку сум од тоа дека толку сериозно би се интересирал за атлетика освен како издувен вентил на негативна енергија и набој од работната недела и сите срања во општеството. Башка покрај тоа и извор на квалитетен адреналин (наместо дрога, алкохол и партијање по 6-7 саати) и физичка кондиција.
Со оглед и на обврските, еднаш неделното трчање не го сметам како некој редовен режим на сериозно тренирање за да се опремувам со професионална опрема (секако освен квалитетна патика што дирекно влијае на стапалата и нозете) и гаџети за статистика на растојание, време, просечна брзина и калории.[DOUBLEPOST=1562596041][/DOUBLEPOST]
Школите ги спомнав затоа што таму секој рекреативец би добил конкретни совети од стручно лице за да не луташ, обично таму луѓето се позитивци до максиум. За исхраната да се надоврзам само треба да се исфрли бел леб газирано алкохол и благо (црно чоколадо дозволено ) Апликации има баш добри и точни би ти ја препорачал Nike Running Club или така нешто беше. Се согласувам со тоа погоре дека шернувањето не е лоша работа. Срамота е да се шернува дека си истрчал да речеме 10километри а не е срамота кибла со алкохол. Тоа не е фалење туку е работа која едноставно те исполнува тебе
Сепак благодарам многу на советите но не сум дојден до тоа ниво за толку сериозно да се занимавам со режими на исхрана и стручно да напредувам освен што сум не пушач и не планирам никогаш да пушам.
За болдот хаххахахахаххахаха
Имаше периоди пред години кога на вакво жешко време 3-4-5 литра пиво или шприцер ми беа секојдневна вечерна доза од 21 до 05 часот . Ни тогаш кога пиев ни сега кога сум на само 1 литар пиво неделно немав ни желба ни предизвик да се фалам што и колку сум испил.
Исто и со трчањево. Додека уживам во трчањето и имам извор на позитивна енергија немам потреба да се фалам на социјални мрежи кои и реално мн ретко ги користам освен за чат.[DOUBLEPOST=1562596250][/DOUBLEPOST]
Баш, а и има голем дел од ова населениево што е по 150 кила, слабее со некои чаеви што им шиткаат, јаде по сто пати на ден и после пиздат кога гледаат такви слики. Јас дури охрабрувам народ да "отекува" :D
АХХАХАХАХАХХАХАХХА
Сестра ми цела пролет и лето се жали на вишок килограми а за 2 км фаќа автобуси и ми вика ме мрзи пешки да идам .
Си прави бајрами на умот со тие чаеви, креми и не знам уште што а не сака да дојде на стаза да трча. :icon_mrgr:
И како да ја мотивирам да трча ?
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
27'44'36: New Swiss record of the 10'000 m for Julien Wanders (23 години е) :cuc::cuc::cuc::cuc:
П.с. Ако некој не знае, белец е дечкото :D

Опасно приближување до неверојатниот рекорд на Бекеле кој гласи 26:17.53
еве го чекор поблизу, денес истрчани 27:17 :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некој да направи паралела меѓу Zoom Elite и Pegasus, освен цената нормално? :) јас сум со зум моментално а на другарка за роденден и зедов Пегасус и од прва што видов е дека кај вториве прстите напред се пошироки а мене се исто ми е, тесно ми е стапалото.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој да направи паралела меѓу Zoom Elite и Pegasus, освен цената нормално? :) јас сум со зум моментално а на другарка за роденден и зедов Пегасус и од прва што видов е дека кај вториве прстите напред се пошироки а мене се исто ми е, тесно ми е стапалото.
За удобност и се тоа индивидуално е, за тоа која повеќе ќе ти легне на нога исто индивидуално, но еве неколку работи за паралела да си имаш. Пегасус е поиздржлива патика, односно повеќе километри можеш да тераш со неа пред да почне да попушта и да ја деформираш цела, исто можеш да цепаш должини до маратон со неа, додека Зум Елит може да направи проблем на толкава дистанца пред се во удобноста, а и подлогата е помалку мека од на Пегасус. Исто така тој делот што е над петата значи задниот дел на патиката, сум приметил кај Пегасус е многу поудобен отколку кај Зум Елит. Е сега, Зум Елит е каде каде поефтина, неколку илјадарки е разлика во цена, плус Зум Елит скоро секад се на попуст, а Пегасус да се најде по некоја ефтина цена ко 2500/3000 е права реткост и се случува еднаш во годината, додека Зум Елит за таа цена се наоѓаат доста почесто. Зум Елит е исто така полесна патика, и ако ја користам само за трки би ја одбрал неа, но ако користам една патика за тренинзи + трки, би одел со Пегасус. За пошироки напред прсти мислам дека ни двете не се нешто широки, ако сакаш широко напред Лунарглајд одбери ги, тие се најшироки напред. И секако Пегасусот ти се погломазни, тоа и на изглед и на нога се приметува, ама и тие не се тешки како Вомеро на пример.

Ова вака лаички на нога, за детални анализи тестови и информации околу тоа од каков материјал им е подлогата или слично, побарај на Гугл, не сум се заинтересирал до толку.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не, не ми треба широки, тесно ми е стапалото :D фала, топ споредба, се што треба (y)
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
За домашни е 85 евра
За странци 5 дена пакет 700 евра
Познавам една од Гранада, дали би можело да се пријави она а да ми дае мене пакетот :D
Баш ми се оди
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Има некој трчано во Љубљана да сподели искуство? Имам наслушнато добро мислење за него, па у план ми е да го трчам. На 27 октомври е, 40 евра.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Има некој трчано во Љубљана да сподели искуство? Имам наслушнато добро мислење за него, па у план ми е да го трчам. На 27 октомври е, 40 евра.
Вреди. Од оваа година е gold label у ранг со најголемиве маратони. Самото тоа ти кажува колку вреди, нема повеќе од 50-60 маратони у свет со ваква ознака

2017та трчав 42км и у споредба со останативе балкански е многу напред.
Имаше енерџи гелови барем на 5 станици, не како оние растворите шо ги даваа на скопски туку оние шо се 100че спаковани, атмосфера на патека
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Резултати од вчера

400м со пречки:

Ислами Дрита - 1 место - 1:00:81
Шаипи Ријад - 10 место - 1:03:50

100м:
Јовановска Марија - 9 место - 13:06
Стојоски Јован - 1 место - 10.72 (PB)

400м:
Ислами Дрита - 3 место - 56.72
Стојоски Јован - 3 место - 46.94 (државен рекорд до 23 год)

800м:
Азири Хајрие - 11 место - 2:37.34

1500м:
Дарио Ивановски - 6 место - 3:53.25

3000м:
Милијана Ристиќ - 7 место - 11:04.59

5000м:
Кокан Ајаноновски - 7 место - 16:10.65 (PB)

4 х 100 штафета:
Жени - 8 место - 49.94
Мажи - 5 место - 43.12
 

Kajgana Shop

На врв Bottom