Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Може малку е оф топик, ама поврзано е со трчањето... Дали носењето појас околу стомакот кога трчам, помага побрзо да го симнам стомакот? Фала ви
Не
Правилна исхрана и помалку исхрана побргу ќе ти го симнат стомакот.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Не
Правилна исхрана и помалку исхрана побргу ќе ти го симнат стомакот.
Тоа секако, се придржувам кон планот за исхрана, ама мислев плус дали ќе помогне појас.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Може малку е оф топик, ама поврзано е со трчањето... Дали носењето појас околу стомакот кога трчам, помага побрзо да го симнам стомакот? Фала ви
Одговорот е не, појасот може само да ти пречи иначе го носат колку што знам поради повреда ... пример. растегната linea alba :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Тоа секако, се придржувам кон планот за исхрана, ама мислев плус дали ќе помогне појас.
Трчај секој ден 6 - 7 километра, за месец до два ќе го снема. Дури и не мораш и на исхрана да пазиш до толку, дури и препорачливи се јагленхидрати при таков режим.
 
Н

Нанаи

Гостин
Дали има некоја 5км трка во Септември / Октомври во државава?И воедно има некоја ФБ страница/веб-сајт каде што ги следите трките кај нас и во регионов?
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
Zdravo dechki :)

Prvo da kazham deka nemat pubo od trchanje (shteta sho dosega vo zhivototv nekolku pati to go iam recheno i imam prestanato so trchanje, pa pak aktiviranje, pa pak prestanvenje ama sea kje se obidam da ne dojdit do to :) ) , osobeno momentot na acomplishment posle zavrshena trka :D

Vekje 2 meseci praktikuvam barem 3-4 pati nedelno, posle vezhbanje da trcham na traka 4-5 km(duri i dva tri pati istrchav i 10). Prvo pochnav poleka, pa malku po malku go krevav intenzitetot. Pred 2 nedeli uchestvuvav na 5km trka ovde vo Leipzig, postignuvajki rezultat koj sho iskreno ne go ochekuvav : 25 min i 16 sekundi.
So ogled na to sho tochno pred edna godina na Ohrid Trchat istata delnica ja istrchav za 35 minuti (iako da bidam iskren vo Ohrid terenot e malku pozeznat, osobeno so ugornicata nakaj stariot grad), jas sum prezadovolen od samiot sebesi. Do tolku sho sega imam zhelba za pogolemi celi i delnici. Imat nagovestuvanja deka naredna godina na Ohrid Trchat kje imat i polumaraton, vo plan mi e da se spremam vo ovoj period od 11 meseci i da uchestvuvam na istiot, se nadevam uspeshno.

Bi sakal da ve prasham, od lichno iskustvo, zemajki ja vo predvid vremenskata ramka i to sho vekje ne sum "parazit" koj bi bil najdobar nachin da se spremam za taa distanca.
Sho bi trebalo da smenam/dodam vo pogled na trchanjeto, dali se potrebni dopolnitelni vezhbi so tezhina, promena na ishrana i slichni raboti koi vam vi pomognale da ja ostvarite istata cel sho ja imam vo plan :)

Pozdrav i sekoe dobro (y)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали има некоја 5км трка во Септември / Октомври во државава?И воедно има некоја ФБ страница/веб-сајт каде што ги следите трките кај нас и во регионов?
Скопје трча 10 км е во октомври. Во септември е ноќниот полуѓаратон во парк
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Zdravo dechki :)

Prvo da kazham deka nemat pubo od trchanje (shteta sho dosega vo zhivototv nekolku pati to go iam recheno i imam prestanato so trchanje, pa pak aktiviranje, pa pak prestanvenje ama sea kje se obidam da ne dojdit do to :) ) , osobeno momentot na acomplishment posle zavrshena trka :D

Vekje 2 meseci praktikuvam barem 3-4 pati nedelno, posle vezhbanje da trcham na traka 4-5 km(duri i dva tri pati istrchav i 10). Prvo pochnav poleka, pa malku po malku go krevav intenzitetot. Pred 2 nedeli uchestvuvav na 5km trka ovde vo Leipzig, postignuvajki rezultat koj sho iskreno ne go ochekuvav : 25 min i 16 sekundi.
So ogled na to sho tochno pred edna godina na Ohrid Trchat istata delnica ja istrchav za 35 minuti (iako da bidam iskren vo Ohrid terenot e malku pozeznat, osobeno so ugornicata nakaj stariot grad), jas sum prezadovolen od samiot sebesi. Do tolku sho sega imam zhelba za pogolemi celi i delnici. Imat nagovestuvanja deka naredna godina na Ohrid Trchat kje imat i polumaraton, vo plan mi e da se spremam vo ovoj period od 11 meseci i da uchestvuvam na istiot, se nadevam uspeshno.

Bi sakal da ve prasham, od lichno iskustvo, zemajki ja vo predvid vremenskata ramka i to sho vekje ne sum "parazit" koj bi bil najdobar nachin da se spremam za taa distanca.
Sho bi trebalo da smenam/dodam vo pogled na trchanjeto, dali se potrebni dopolnitelni vezhbi so tezhina, promena na ishrana i slichni raboti koi vam vi pomognale da ja ostvarite istata cel sho ja imam vo plan :)

Pozdrav i sekoe dobro (y)
Според мене не ти требаат вежби со тежина, иако би биле само плус, ако ги правиш за појак "Core" :)
Доколку имаш одбрано трка, почни со тренинг 4-5 месеци пред тоа.
3-4 трчанки неделно ќе се доволно.
Промена во исхрана не би требало да имаш голема, зависи нели како се храниш.
Јас намалив малце со бургери и ги откажав цигарите за мојот прв полумаратон.

Би ти препорачал да си земеш некој саат за трчање од Garmin или Suunto и да си тераш по некоја од нивните програми за полумаратон, или пак од некоја книга тренинг план и снимај го прогресот т.е. трчанките со Strava на мобилен.

Има уште многу да се соли памет :) ама затоа имаш на нет да читаш колку сакаш, прогуглај ќе најдеш многу информации на нет.
Good luck
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Откажување од цигари e must за трчање или пливање, ризикувате мозочен удар меѓу другото. Кога одев на посета кај баба ми изминатиов месец, имаше хоспитализиран дечко од 28 години со мозочен удар, трчал и пушел кутија цигари на ден. Едната работа (спортот) не ја исклучува другата (цигари во случајов) кога се работи за циркулација, не си играјте.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Откажување од цигари e must за трчање или пливање, ризикувате мозочен удар меѓу другото. Кога одев на посета кај баба ми изминатиов месец, имаше хоспитализиран дечко од 28 години со мозочен удар, трчал и пушел кутија цигари на ден. Едната работа (спортот) не ја исклучува другата (цигари во случајов) кога се работи за циркулација, не си играјте.
Ај на кладба дека ниеден пушач нема да те послуша? :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ај на кладба дека ниеден пушач нема да те послуша? :D
Оф корс. Тројца пушачи иам прашано „ако случајно се докаже дека имаш 70% шанса за рак со пушењето, дали ќе се откажеш“ тројцата ми имаат речено не.
Најмногу се откажуваат кога навистина ќе се случи нешто со здравјето, или ќе им се прокоментира нешто за сегашноста од типот на: жолти ти се забите, ти смрди здивот, ти смрди домот и слично.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
138
Поени од реакции
268
Сега ја гледам темава и многу ми е мило истата што постој. Ќе си дадам за право да одговорам на последниве 2 теми окулу пушењето и појасите.
- Бев редовен пушач скоро 7-8 години од кој една тренирав атлетика на долги патеки добив ултиматум ако сакам да настапувам некаде по сериозно да се откажам , што истото го направив. Значи дека не е баш невозможно.
Појаси , јакни, јакни , дуксери , кеси окулу стомах можат да ви донесат само здравствени проблеми и инфекции. Слабеењето преку трчање доаѓа само по себе со одреден времеснки период.
За овие 2 години тренинг имам доста тоа да кажам секој што е расположен за консултација и дебатирање сум отворен. Имам настапувано скоро во сите дисциплини еве дел од резултатите
100-11.89
200 -26.18
400-56.05
800-2.38
3000-10.58
5000-20.48
10000- 46.02
Полумаратон 1.36 .26
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.435
Според мене не ти требаат вежби со тежина, иако би биле само плус, ако ги правиш за појак "Core" :)
Доколку имаш одбрано трка, почни со тренинг 4-5 месеци пред тоа.
3-4 трчанки неделно ќе се доволно.
Промена во исхрана не би требало да имаш голема, зависи нели како се храниш.
Јас намалив малце со бургери и ги откажав цигарите за мојот прв полумаратон.

Би ти препорачал да си земеш некој саат за трчање од Garmin или Suunto и да си тераш по некоја од нивните програми за полумаратон, или пак од некоја книга тренинг план и снимај го прогресот т.е. трчанките со Strava на мобилен.

Има уште многу да се соли памет :) ама затоа имаш на нет да читаш колку сакаш, прогуглај ќе најдеш многу информации на нет.
Good luck
Strava апликацијава онлајн или офлајн функционира ?
Зошто лабав џогинг наутро на летен одмор у странство и роаминг интернет не се добра комбинација за телефонска сметка .[DOUBLEPOST=1562510450][/DOUBLEPOST]
Откажување од цигари e must за трчање или пливање, ризикувате мозочен удар меѓу другото. Кога одев на посета кај баба ми изминатиов месец, имаше хоспитализиран дечко од 28 години со мозочен удар, трчал и пушел кутија цигари на ден. Едната работа (спортот) не ја исклучува другата (цигари во случајов) кога се работи за циркулација, не си играјте.
Истото го знам со рекреативци планинари. Цигара пред тргање на подножје, една - две горе на врв и вечерта се жалат нешто ги боцка и ги сецка во градите.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
138
Поени од реакции
268
Strava апликацијава онлајн или офлајн функционира ?
Зошто лабав џогинг наутро на летен одмор у странство и роаминг интернет не се добра комбинација за телефонска сметка .[DOUBLEPOST=1562510450][/DOUBLEPOST]

Истото го знам со рекреативци планинари. Цигара пред тргање на подножје, една - две горе на врв и вечерта се жалат нешто ги боцка и ги сецка во градите.
Не можеш на кец да препорачуваш гармин како да е кутија цигари (иронично) пошто истиот кошта миниум 350 евра по некоја луда среќа. Мој предлог би ти било да разгледаш имаш доста отворени рекреативни школи за трчање низ Скопје па и низ Македонија елем последниве години е итекако тренд. Секоја тркачка дисциплина има соодветен вид на вежби во теретана. Не можеш да трчаш долгопругашки стази а да се бавиш со тежини, тоа ти е повеќе за спринт. Исхраната за трчање е бар многу лесна. За доручек идат обично јаглено хидрати. ручек протеин или комбинација со јагленохирдати и вечера протеин или нешто полесно. Ден пред трка се нарекува јагленохидратско полнење. Пред трка се јаде обично 2-3 часа зависи и оборокот е претежно крекери со путер од кикирики или крекери со мед и ореви шоља млеко или несквик. Доколку си пушач и трчаш гледај барем 2 часа пред трчање и 1 по да не пушиш.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Strava апликацијава онлајн или офлајн функционира ?
Зошто лабав џогинг наутро на летен одмор у странство и роаминг интернет не се добра комбинација за телефонска сметка .[DOUBLEPOST=1562510450][/DOUBLEPOST]

Истото го знам со рекреативци планинари. Цигара пред тргање на подножје, една - две горе на врв и вечерта се жалат нешто ги боцка и ги сецка во градите.
Тоа со пецкањето се почетни симптоми, крајните симптоми се вртење брза помош и надеж дека истата ќе дојде што побрзо за помалку оштетувања во мозокот.

Цигарите на дечкото погоре низ нос ќе му излезат сега, се препотив кога ги чув сестрата и докторката. При такви спортови како трчање и пливање на мозокот му треба што повеќе кислород а не катран. Во голема делузија живее онаа категорија на народ која што мисли дека со спорт ќе се искупи за лошите животни навики. Само бетер се прави.


P. S. Речиси сите апликации работат офлајн, само GPS треба да е активен. Нормално, ако сакаш да си ја шернеш активноста на социјалните мрежи, ќе треба интернет :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom