Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Започна пријавувањето за Скопскиот маратон кој во 2012 ќе се одржи на 6 мај. За да се пријавете за учество кликнете тука
Биди волонтер на Скопскиот маратон, пријави се тука
Учествувај во тим билдинг натпреварувањето на Скопскиот маратон, за повеќе информации кликнете тука
Александар Кираџиев, најдобриот македонски натреварувач на минатогодишната полумаратонска трка на Скопскиот маратон ќе учествува на Прашкиот полумаратон кој ќе се одржи на 31 март. Настапот на Кираџиев најмногу се должи на одличната соработка на Скопскиот маратон со организаторите на Прашкиот маратон. Повеќе информации тука

Скопскиот маратон е дел од глобалниот 26 дневен Твитер маратон - Twitterthon кој за прв пат се одржува во целиот свет. Повеќе информации тука

Преку 2.700 фотографии од Скопскиот маратон 2011 одржан на 8 мај, кликнете тука

Резултатите од Скопскиот маратон можете да ги видете на http://results.skopskimaraton.com.mk Како да го најдете вашето време? Одберете во која трка сте трчале, и може да се најдете според стартниот број или според вашето име. Кога ќе кликнете на вашето име ќе се појави фотографија кога сте ја поминале целта.

--- надополнето ---

Дечки, јас веќе се пријавив на 5000 метри. Деноиве купувам патики и започнувам со посериозни тренинзи.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Само 300 души ли од тие што ке се пријават ке трчат?
И мора ли да имаш 18 години да трчаш ? :)
 
T

Tetro

Гостин
Само 300 души ли од тие што ке се пријават ке трчат?
И мора ли да имаш 18 години да трчаш ? :)
300 волонтери бре, читај поубаво. :)
Нема ограничување на бројот на тркачите. Може да се пријават и помлади од 18 години, со дозвола од родител
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
А колку километри е полу маратонот :)
 
T

Tetro

Гостин
Право на учество имаат сите државјани на Република Македонија и странски државјани, од двата пола, под следните услови:
1. Трка на 5000 метри: сите возрасти (стартнина 150 денари)
2. ПОЛУМАРАТОН – 21.097 км: (стартнина 400 денари)
-
на денот на одржување на трката да се постари од 16 години
-
доколку имаат помалку од 18 години на денот на одржување на трката, да имаат потпишано согласност од родител или старател
3. МАРАТОН – 42.195 км: (стартнина 400 денари)
-
на денот на одржување на трката да се постари од 18 години
-
доколку имате помалку од 18 години на денот на одржување на трката нема да ви биде дозволен настап
http://www.skopskimaraton.com.mk/prijavaonline.html
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Море ќе се пријавам на овој од 42 км, шогоебам, или се или ништо :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Да бев 3 години помлад, таа тежина и кондиција тогаш - ќе трчав тој малиот. Сега ни до првата чашка вода нема да стигнам. Уствари би стигнал али последен...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Најсериозно планирам да се пријавам :D
Некој ако сака да ме упате како да се пријавам и за потписот од родители-(не сум од Скопје)
 
М

Мартин`

Гостин
За 5000 метри не ми се трга, ако се вратам во кондиција (започнувам деновиве) ќе одам на полумаратонот.
- на денот на одржување на трката да се постари од 16 години
- доколку имаат помалку од 18 години на денот на одржување на трката, да имаат потпишано согласност од родител или старател
И каде треба да имаат потпишано согласност, на што ?
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Од пред месец дена почнав јас. 20 и кусур без проблеми сега ги орам. Нареден месец ова време, врвот на формата и ке пукам на 42 :)
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Пријавувањето само преку интернет ли се прави или има и др начини, оти овоа преку интернет не ми е мн сигурно.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Најсериозно планирам да се пријавам :D
Некој ако сака да ме упате како да се пријавам и за потписот од родители-(не сум од Скопје)
Пријавувањето само преку интернет ли се прави или има и др начини, оти овоа преку интернет не ми е мн сигурно.
Интернет е единствениот начин да се пријавите. Младо Македонче, потписот од родителите ќе го однесеш кога ќе ја примаш опремата, а воедно и ќе уплатиш за учество. Мислам дека за веродостојност треба да однесеш и лична карта од родител на увид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom