Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Малку да одмориме од драмава од двете 5ки лиги и препукувањата кои настанаа поради нив, непотребна неуабава аура за нешто што е толку убаво. Во прилог ви го оставам интервјуто на Дарио, што е најдобро интервју/излагање на било кој атлетичар според мене. Многу скромен човек, секоја прилика ја искористи да оддаде почит кон голем број на ликови, а многу малку атлетиачри во вакви интервјуа оддавале почит кон некого. Плус и првите воведни зборови со кои го отвори интервјуто, доволно кажуваат за каков човек станува збор.

 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Колку калории во просек конзумирате вие што трчате вака редовно и по овие маратони
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Колку калории во просек конзумирате вие што трчате вака редовно и по овие маратони
30% повеќе од што треба :)
Во прилог ви го оставам интервјуто на Дарио
Интервјуто е прекрасно и препорачувам сите целосно да го изгледаат. Интересно раскажува Дарио и се гледа неговата пасија.
Другари се префорсирав
Одмори скроз од трчање некој период.
Шетај и/или прај склекови/пленкови по дома.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Дечки, полека повердите поминуваат, но никако не се решавам да почнам да трчам. Искрено почнав да трчам зошто мислев дека е многу по мала шансата да се повредам од праволиниско трчање отколку од било што друго, но ете не било така.
Сега дилемата ми е како да се вратам на истиот колосек од кој што излегов комплетно не планирано.
Некоја програма со некој по лесни тренинзи за ревитализација да препорачате? Но сепак да биде со цел да можам да ја исатрчам 10 км водно ран???? Совет????
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.615
Поени од реакции
10.869
Дечки, полека повердите поминуваат, но никако не се решавам да почнам да трчам. Искрено почнав да трчам зошто мислев дека е многу по мала шансата да се повредам од праволиниско трчање отколку од било што друго, но ете не било така.
Сега дилемата ми е како да се вратам на истиот колосек од кој што излегов комплетно не планирано.
Некоја програма со некој по лесни тренинзи за ревитализација да препорачате? Но сепак да биде со цел да можам да ја исатрчам 10 км водно ран???? Совет????
Одмор, па базен. После ова почни со трчање, ама слушај си го телото. Јас се повредив буквално 1 недела пред трка - денес требаше да трчам на Марко треил ама јбг. Пред 1 недела го свиткав глуждот и сега морам да одмарам брем 2 недели, а имам трка во април, Водно-Матка. Цела недела одмарам а од утре почнувам со пливање. После 2 недели, или здравје кога ќе осетам стабилност и сигурност ќе почнам да трчам.
Најбитно е да одмараш, да те види ортопед и да каже што како и секако да си го слушаш телото. Трки имало и ќе има, битно е да не се заебеш. А ако сакаш програма, тогаш имаш куп тренери низ Скопјево кои ќе те спремат или пак оди во Атг, тие се специјалци за опоравување од повреди. Среќно.
Автоматски споено мислење:

Колку калории во просек конзумирате вие што трчате вака редовно и по овие маратони
Недела дена пред трка јадам јаглехидрати и се хидрирам максимално, а на ден на трка само електролити и барови за енергија. После трка одмор 2 дена па базен за рехаб.
Не сум профи, трчам 3 до 4 планински маратони во годината.
А се хранам квалитетно, трчам и пливам рекреативно (10км неделно) преку цела година.

Да додадам само, не брои калории тоа е глупост. Важна е посветеноста и дисциплината.
Автоматски споено мислење:

Дечки, полека повердите поминуваат, но никако не се решавам да почнам да трчам. Искрено почнав да трчам зошто мислев дека е многу по мала шансата да се повредам од праволиниско трчање отколку од било што друго, но ете не било така.
Сега дилемата ми е како да се вратам на истиот колосек од кој што излегов комплетно не планирано.
Некоја програма со некој по лесни тренинзи за ревитализација да препорачате? Но сепак да биде со цел да можам да ја исатрчам 10 км водно ран???? Совет????
Најбитното го заборавив, купи си стегач за активни спортисти додека да се опуштиш. Ца. 2500 2800 ден се во медикус хелп.
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2019
Мислења
270
Поени од реакции
23
Браќа, часови за пливање за така повозрасни во Скопје? Никад не научив јебига. Во дваесетите сум.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Вчера трчав но од потреба не од рекреација, башка и палто и чадор имав и торба со ~2кг товар.
Мерев и вака испадна истрчаното 0.77 км 4:30мин.
Добро е за некој што не трча?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Браќа, часови за пливање за така повозрасни во Скопје? Никад не научив јебига. Во дваесетите сум.
Порано имаше во базенот во карпош кај Александар Палас, да видиш евентуално ако има уште таму.
Вчера трчав но од потреба не од рекреација, башка и палто и чадор имав и торба со ~2кг товар.
Мерев и вака испадна истрчаното 0.77 км 4:30мин.
Добро е за некој што не трча?
Слабо е тоа бро, се што е над 4:00 е споро за дистанцата.

кога веќе тролаш бар до крај терај
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Не тролам врнеше ако сакаш може screenshoot oд километража и време.
А какво било времето тој ден можеш да видиш на на временска прогноза дека врнело во тој период кога трчав.
Сепак почетник сум затоа прашав,немам никогаш трчано.
Знам дека не е брзо само не интересира дали сум барем во average или близу average дека и условите не беа баш сјајни за подобро време :)
Остај вие што трчате по 10км
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сепак почетник сум затоа прашав,немам никогаш трчано.
Феноменално е времето. Не знам за другиве јас веднаш ќе проверам каква била временската прогноза и дали врнело и од кој правец дувал ветерот и колку бил силен. Исто те молам и скриншот обавезно постирај.
Си фатил еднаш си трчал поради ПОТРЕБА и сега замараш за глупости тука.
Уште еднаш, феноменално е времето. Торба, временски услови, 0.77 дистанца... некоја многу јака потреба била ова чим тука пишуваш...

Истрчај 5км и ќе знаеш какво ти е времето
1679671126275.png

  • Beginner runners are defined as faster than 5% of other runners and have run for at least one month.
  • Novice runners are defined as faster than 20% of runners and have been running for at least six months.
  • Intermediate runners are defined as faster than 50% of other runners and have run regularly for two years.
  • Advanced runners are defined as faster than 80% of other runners and have more than five years of running experience.
  • Elite runners are defined as faster than 95% of other runners and have over five years of running experience, and have dedicated themselves to competing in the sport professionally.

Јас имам 34 години и 5км истрчав за 23:15 со 2-3 месеци тренинг. А добар сум, а, а, а, добар сум???
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Феноменално е времето. Не знам за другиве јас веднаш ќе проверам каква била временската прогноза и дали врнело и од кој правец дувал ветерот и колку бил силен. Исто те молам и скриншот обавезно постирај.
Си фатил еднаш си трчал поради ПОТРЕБА и сега замараш за глупости тука.
Уште еднаш, феноменално е времето. Торба, временски услови, 0.77 дистанца... некоја многу јака потреба била ова чим тука пишуваш...

Истрчај 5км и ќе знаеш какво ти е времето
Прегледај го приврзокот 372936

  • Beginner runners are defined as faster than 5% of other runners and have run for at least one month.
  • Novice runners are defined as faster than 20% of runners and have been running for at least six months.
  • Intermediate runners are defined as faster than 50% of other runners and have run regularly for two years.
  • Advanced runners are defined as faster than 80% of other runners and have more than five years of running experience.
  • Elite runners are defined as faster than 95% of other runners and have over five years of running experience, and have dedicated themselves to competing in the sport professionally.

Јас имам 34 години и 5км истрчав за 23:15 со 2-3 месеци тренинг. А добар сум, а, а, а, добар сум???
Па види не трчам јас...туку така испадна и си реков да измерам.

За 5км лесно е да избараш но за <1km немав претстава.

5км немам трчано не ни знам техника за дишење ниту за трчање .

Да за 34 години 23:15 е супер време со толку малку тренинг, па и со многу тренинг не битно.

За 1км и помалце не треба тренинг воопшто.

Скоро секој може, во случај да е фит и да пешачи барем малце секој ден.Ако можеш ова време да го извадиш не ни ти треба да тренираш повеќе само трчај од време на време за да ја маш кондицијата.

Беше јака работа дека се решив пешадија да одам баш тогаш.
За 5км немам размислувано ниту сум имал некоја желба но би требало да сум Novice.
Здравје ако се решам за 5км да трчам ке ставам screen shot, обавезно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Здраво на сите
Sakav da ve prasam kolkava e tocnosta na Garmin predictions, mesec i pol go koristam garmin dali e dovolno vreme da proceni i kolku e preciznosta
Garmin forerunner 55, verzija 4.65
Зависи, според ова што го имаш како прогноза значи си во одлична кондиција и доста спремен.
Ако си истрчал еднаш со саатот дистанца од 0.77км и на тоа ти се базираат прогнозиве воопшто не се точни, ама ако си трчал доста со него и имаш барем некои 150-200км регистрирани трчања каде најкратко ти е 5к тогаш се значително пореално
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
Здраво на сите
Sakav da ve prasam kolkava e tocnosta na Garmin predictions, mesec i pol go koristam garmin dali e dovolno vreme da proceni i kolku e preciznosta
Garmin forerunner 55, verzija 4.65
Inaku trcam 3 godina ama.
Зависи, според ова што го имаш како прогноза значи си во одлична кондиција и доста спремен.
Ако си истрчал еднаш со саатот дистанца од 0.77км и на тоа ти се базираат прогнозиве воопшто не се точни, ама ако си трчал доста со него и имаш барем некои 150-200км регистрирани трчања каде најкратко ти е 5к тогаш се значително пореално
Garmin koristam mesec i pol i so nego imam okolu 400 km za ova vreme istrcano
Pred 1 nedela na trka od 9.3 km istrcav za 41.25
Inaku trcam 2 godini poaktivno i na trka od 10 km pb mi e 44:33 a na polumaraton 1.41:30
 

Kajgana Shop

На врв Bottom