Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Здраво дечки, јас се пријавив на Водно 10к. Ако некој оди пиеште да се запознаеме. Мојата цел ќе ми биде да истрчам под 55 мин, па ќе видиме...

1675067676495.png
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Абе остај ти ова...прашањето беше за некој што трча...real life experience...
Знам за на google i jas но бидејќи немам никакво искуство не ни знам колку би биле реални тие бројки од гоогле...
Па затоа ми треба real life experience
Друже прашањево ти е без врска ... real life за мене и за тебе не е исто, ти бараш статистички просек "за ден рекреативен трчач " или бараш лично искуство
од членови на форумот. Отвори на скопски маратон и види резултати.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Друже прашањево ти е без врска ... real life за мене и за тебе не е исто, ти бараш статистички просек "за ден рекреативен трчач " или бараш лично искуство
од членови на форумот. Отвори на скопски маратон и види резултати.
Нај добро е да ги гледаш вака резултатите, барем јас така правам. Skopje Run резултати или Водно 10 к резултати и горе доле гледам колку можам сега и колку би можел да подобрам нешто.

Инаку јас направив некоај своја програма, ставив некоја програма која што тука ја имаше споделено @Anon од Reddit но имам дилема околу таа програма, програмава е со интервали и паузи незнам колку е тоа памтно да се прави, па ако има некој совет може да ми сподели како да направам некои корекции.
Тука е програмава Можно е да направам некои промени, на пример да внесам пливање или качување на Водно, затоа направив две табели една која би ми служела орјентационо неделно колку километри да правам и друга што реално правам јас каде ќе ги запишувам резултатите.

@Feisty , Фала за тркава, но мислам дека и ова е преголем залак за мене, не заборавај јас сум почетник, по тие 9 км откако ги истрчав добив мал замор на цело тело, не се работеше за болка во мускули, едноставно се чуствував дека не можам ни 3 км да истрчам по тоа. Да се спремам за оваа на водно 10 км па понатаму ќе видиме како ќе оди.
Сепак добро е да има некоја листа на сите трки во Македонија зошто гледам сите се на различни места.


 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Нај добро е да ги гледаш вака резултатите, барем јас така правам. Skopje Run резултати или Водно 10 к резултати и горе доле гледам колку можам сега и колку би можел да подобрам нешто.

Инаку јас направив некоај своја програма, ставив некоја програма која што тука ја имаше споделено @Anon од Reddit но имам дилема околу таа програма, програмава е со интервали и паузи незнам колку е тоа памтно да се прави, па ако има некој совет може да ми сподели како да направам некои корекции.
Тука е програмава Можно е да направам некои промени, на пример да внесам пливање или качување на Водно, затоа направив две табели една која би ми служела орјентационо неделно колку километри да правам и друга што реално правам јас каде ќе ги запишувам резултатите.

@Feisty , Фала за тркава, но мислам дека и ова е преголем залак за мене, не заборавај јас сум почетник, по тие 9 км откако ги истрчав добив мал замор на цело тело, не се работеше за болка во мускули, едноставно се чуствував дека не можам ни 3 км да истрчам по тоа. Да се спремам за оваа на водно 10 км па понатаму ќе видиме како ќе оди.
Сепак добро е да има некоја листа на сите трки во Македонија зошто гледам сите се на различни места.
Бидејки си почетник, ја би ти рекол едно 2-3 месеци воопшто да не трчаш "темпо" или "интервали", барем да мине едно пола година па убаци такви работи.
Не зголемувај нагло километража ... пр. w1 30K, w2 35, w3 40, w4 25 (rest week) ... pa odis w5 40 итн итн.

Добро би било покрај 3-4 трчанки во неделата да внесеш бар пол саат стомачни.
Не се замарај со време, тоа само ќе си дојде како ќе стануваш по фит, природно ќе си паѓаат времињата.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Бидејки си почетник, ја би ти рекол едно 2-3 месеци воопшто да не трчаш "темпо" или "интервали", барем да мине едно пола година па убаци такви работи.
Не зголемувај нагло километража ... пр. w1 30K, w2 35, w3 40, w4 25 (rest week) ... pa odis w5 40 итн итн.

Добро би било покрај 3-4 трчанки во неделата да внесеш бар пол саат стомачни.
Не се замарај со време, тоа само ќе си дојде како ќе стануваш по фит, природно ќе си паѓаат времињата.
Да мислам дека тоа и мене нај многу би ми одговарало. Преска истрчав 5 км со 5,22 pace што е мој нов рекорд на 5 км.
 

Attachments

Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Шо апликација користите за ова....која е најдобра
Najdobra nema, preferenci se vo prasanje i sto sakas da vidis vo aplikacijata.
Porano Runkeeper i Strava koristev, sega koga trcam samo aplikacijata od saatot sto mi e.

Ovie dve barem porano bea dosta popularini i imaa dosta okej statistiki da vidis, samoto toa sto bea popularni bese lesno da imas dosta prijateli sto ja koristat pa na nekoj nacin da se natprevaruvate, sto e dopolnitelna motivacija

Porano bev dosta poaktiven i trcav 21km trki (stalno idev so cel da sum podobar od prethodnoto ne da brkam generalen plasman) ama sega pomalku vreme (a i tuka e dozd sekoj den, nekako se snema zelba)
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Шо апликација користите за ова....која е најдобра
Незнам ни како се вика апликацијава, гледам да има ГПС тракер, да мери растојание време и време на pace. Мислам дека сите апликации мерат барем тоа, друго не ми треба, користев сат што мери и пулс, искрено повеќе ме оптеретуваа тие параметри отколку што нешто ми помагаа. Не се замарај со гаџети повеќето од нив се комплетно бескорисни.
Автоматски споено мислење:

Бидејки си почетник, ја би ти рекол едно 2-3 месеци воопшто да не трчаш "темпо" или "интервали", барем да мине едно пола година па убаци такви работи.
Не зголемувај нагло километража ... пр. w1 30K, w2 35, w3 40, w4 25 (rest week) ... pa odis w5 40 итн итн.

Добро би било покрај 3-4 трчанки во неделата да внесеш бар пол саат стомачни.
Не се замарај со време, тоа само ќе си дојде како ќе стануваш по фит, природно ќе си паѓаат времињата.
Кое е твоето мислење колку км неделно е ок да се трчаат? Што е подобро по ретко да се трча но по долги релации или по често со по кратки релации неделно.
Автоматски споено мислење:

Porano bev dosta poaktiven i trcav 21km trki (stalno idev so cel da sum podobar od prethodnoto ne da brkam generalen plasman) ama sega pomalku vreme (a i tuka e dozd sekoj den, nekako se snema zelba)
Мојот најголем страв, да не ме фати и мене таква меланхолија, зошто интересно ми е трчањево башка здраво, башка фит си. Се надевам нема нема да ме фати таква фаза :)
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Кое е твоето мислење колку км неделно е ок да се трчаат? Што е подобро по ретко да се трча но по долги релации или по често со по кратки релации неделно.
Автоматски споено мислење:


Мојот најголем страв, да не ме фати и мене таква меланхолија, зошто интересно ми е трчањево башка здраво, башка фит си. Се надевам нема нема да ме фати таква фаза :)
Навистина е тешко да се определи колку километри да се трча за некој, бидејки не сме сите исти. Ако имаш тренирано цел живот некој спорт тогаш не би имал проблем да почнеш и со 40-50Км па да креваш, од друга страна ако станува збор за некој што нема навика да се движи и има екстра килограми тогаш подобро е да се почне со вежби (као на физичко) по дома и прошетки од 20-30мин дневно па за месец два да се почне со 10К неделно (3/3/4) па следната 12, 15 итн.

Од тоа што го пиша погоре 5К со 5:20 пејс, тоа е одлично време ... според тоа би рекол дека моеш комотно да почнеш со 30К и полека да креваш до 50-60К.

Во однос на меланхолијата :) според мене поголеми се шансите да забегаш :D со бркање времиња и дистанци, добра опција ти е слушање музика или подкасти ако те фаќа досата.
Викендов истрчав маратон без слушалки во парк на тартанот, тотално се исклучив и опуштив, индивидуално е, ќе видиш како ќе се осеќаш.
1675155952109.png
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Малце оф тппик но ајде тука ке го постирам...се придржувате ли до некоја специфична исхрана?
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Малце оф тппик но ајде тука ке го постирам...се придржувате ли до некоја специфична исхрана?
Тоа е широка тема, јас кога почнав со трчање не внимавав воопшто, но неколку пати ми беше пре тешко кога имав изедено пица или некое такво тешко јадење, по 2-3 километар почнав да подждригнувам, чуствував огромна тежина, имав помалку енергија така што дури и истрчав помалку од што планирав. Така сватив дека тешка храна пред поголема физичка активност не е возможно да земеш и да сакаш, едноставно телото не ја прифаќа, да не навлегуваме во стручни толкувања доволно е телото што ти кажува. Е сега таква тешка храна јадам некаде кај 10 од сабајле, а трчам кај 17 часот, пред трчање земам нешто суво овошје, јатки (ореви, бадеми, иниски оревчиња, кикирики) пијам 2 чаши вода и трчам. Немам никаков проблем дури мислам дека ми приа тоа.
Сепак храната е тема на која треба постојано да се надоградуваме, не само за трчање туку воопшто, како се храниме така и ќе изгледаме и толку сила и ќе имаме.
Јас не сум некој голем експерт но се трудам да се едуцирам. Мене многу ми помогна ова видео за исхрана. Посебно колку процент соли, електролити, шеќери, суви овошја. Каде има железо итн. На пример појма немав дека во танот, сусамот и семето од коприва има нај многу железо. Дека кога има екстремни напори треба да се земаат барови со суво овојшје и 7 % хималајска сол.
Се трудам да сменам начин на исхрана но како што пишав и погоре треба доста едукација за оваа тема.
Ова видео јас неколку пати го имам изгхледано, место да пребарувам по гугул, знам дека човеков нема што нема проверено и испробано.
Автоматски споено мислење:

Туку да прашам јас друго, неделава истрчав вкупно 29 км. Последниве неколку дена малку го свиткав зглобот направив ден пауза ама кога ќе се раздвижам ок ми е. Туку мене нешто друго ме интересира, како повеќе денови трчам како да ми се намалува кондицијата, место да ми се зголемува, како и да е ова е нај недела со нај редовни тренинзи што некогаш сум ги имал и по дистанца и по денови. Еве ги деновите како сум трчал, па ако може некој по искусен да ги прокоментира резултативе.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
програмава е со интервали и паузи незнам колку е тоа памтно да се прави
Многу е паметно двете да се прават :)
Често поставувано прашање е „како да трчам побрзо?“.
Одговорот е: едноставно, трчај побрзо :D
А тоа ќе го направиш со интервали.
како повеќе денови трчам како да ми се намалува кондицијата
Не грижи се, различни дистанци трчаш. Можеби треба и да одмориш нешто повеќе наместо 1 ден, 2 дена одмор. Не мора стрикно да се држиш до програмата. Знам дека маваат на психа овие работи но не дозволувај. Слушај си го телото а не очекувањата или програмите.
па ако може некој по искусен да ги прокоментира резултативе.
Супер се! Продолжи и не се замарај за „намалување на кондиција“ која не се забележува од резултатите но можеби ја чувствуваш.
Со килограмите до каде си, симна ли 2-3 од последниот пат кога ти пишав?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Тоа е широка тема, јас кога почнав со трчање не внимавав воопшто, но неколку пати ми беше пре тешко кога имав изедено пица или некое такво тешко јадење, по 2-3 километар почнав да подждригнувам, чуствував огромна тежина, имав помалку енергија така што дури и истрчав помалку од што планирав. Така сватив дека тешка храна пред поголема физичка активност не е возможно да земеш и да сакаш, едноставно телото не ја прифаќа, да не навлегуваме во стручни толкувања доволно е телото што ти кажува. Е сега таква тешка храна јадам некаде кај 10 од сабајле, а трчам кај 17 часот, пред трчање земам нешто суво овошје, јатки (ореви, бадеми, иниски оревчиња, кикирики) пијам 2 чаши вода и трчам. Немам никаков проблем дури мислам дека ми приа тоа.
Сепак храната е тема на која треба постојано да се надоградуваме, не само за трчање туку воопшто, како се храниме така и ќе изгледаме и толку сила и ќе имаме.
Јас не сум некој голем експерт но се трудам да се едуцирам. Мене многу ми помогна ова видео за исхрана. Посебно колку процент соли, електролити, шеќери, суви овошја. Каде има железо итн. На пример појма немав дека во танот, сусамот и семето од коприва има нај многу железо. Дека кога има екстремни напори треба да се земаат барови со суво овојшје и 7 % хималајска сол.
Се трудам да сменам начин на исхрана но како што пишав и погоре треба доста едукација за оваа тема.
Ова видео јас неколку пати го имам изгхледано, место да пребарувам по гугул, знам дека човеков нема што нема проверено и испробано.
Автоматски споено мислење:

Туку да прашам јас друго, неделава истрчав вкупно 29 км. Последниве неколку дена малку го свиткав зглобот направив ден пауза ама кога ќе се раздвижам ок ми е. Туку мене нешто друго ме интересира, како повеќе денови трчам како да ми се намалува кондицијата, место да ми се зголемува, како и да е ова е нај недела со нај редовни тренинзи што некогаш сум ги имал и по дистанца и по денови. Еве ги деновите како сум трчал, па ако може некој по искусен да ги прокоментира резултативе.

Тури си страва или некоја друга апликација, ќе ти води евиденција, да не се замараш да внесуваш рачно податоци во ексел.
За кондицијата нема шанси да ти паднала :) ... а како се осеќаш на трчањето тоа варира од годишното време, колку си спиел, како си јадел, како си облечен и други фактори.
Генерално како поминува времете ако си имаш редовност ќе ти се подобрува кондицијата, подобар пејс на ист или понизок HR.

За тазе трчачи и не се препорачува "speed work" (интервали и сл.), треба време да набилдаш база (Сила и кондиција) за да можеш безбедно да внесеш интервали во тренинг без да се дојде до повреда.

"

There are five primary goals of base training:
  1. Build aerobic efficiency,
  2. Improve musculoskeletal durability,
  3. Improve your ability to burn fat and spare your carbohydrate (glycogen) stores
  4. Improve the endurance of your fast twitch muscle fibers and
  5. Create a tireless state mentally."
Извор: https://www.mcmillanrunning.com/what-is-base-training/

Одлично си почнал, само терај така, трчањето е спорт што може (и треба според мене) да се тера цел живот.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Многу е паметно двете да се прават :)
Често поставувано прашање е „како да трчам побрзо?“.
Одговорот е: едноставно, трчај побрзо :D
А тоа ќе го направиш со интервали.

Не грижи се, различни дистанци трчаш. Можеби треба и да одмориш нешто повеќе наместо 1 ден, 2 дена одмор. Не мора стрикно да се држиш до програмата. Знам дека маваат на психа овие работи но не дозволувај. Слушај си го телото а не очекувањата или програмите.
Супер се! Продолжи и не се замарај за „намалување на кондиција“ која не се забележува од резултатите но можеби ја чувствуваш.
Со килограмите до каде си, симна ли 2-3 од последниот пат кога ти пишав?
Од последниот пат килограмите ми се речиси исти. Всушност од кога по редовно почнав да тренирам но не така ретко до сега имам спуштено 5 кг но некако се задржав на 89 кг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom