Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
9 јули 2011
Мислења
3.766
Поени од реакции
4.569
Ако имаш лопата стапало како што пиша, тогаш Lunarglide е патика за тебе, тоа со U и V што имам зборено, беше дека Pegasus V форма е напред, додека Lunarglide е U. Ама овие што ти ги кажав не се во истиот ценовен ранг со Downshifter, Downshifter е во ценовен ранг со Revolution пример од Nike. Претпоставувам дека сакаш рекреативно од време на време да се бавиш со трчање, па гледаш нешто ефтино да убодеш, едната опција ти е во Лисиче аутлетот (првиот од улицата) да висиш цело време бидејќи јас сум купил и Lunarglide и Pegasus за 2к-2.5к, а обично се 4к-5к-6к, новите модели ги бустаат и до 10к (што нормално ако даваш веќе толку пари за патика за трчање нема теорија за овие два модели да се даде), а и двете се каде каде подобри патики од Downshifter. Другата опција ти е да одиш со патиче како Downshifter, e сега Downshifter многу често се наоѓа за таа цена, бидејќи и нормалната ако не се лажам обично им е 3.7к така да често ги спуштаат. Не сум сигурен дека Downshifter ќе е добра за твоето стопало, мислам дека би имал мака напред според ова што пиша (тесно би ти било на прстите, ноктот од едниот ќе ти се забива во кожата на другиот прст, гној, рани и такви ствари), но најдобро е да пробаш, напред би требало да е нешто измеѓу Lunarglide и Pegasus, е сега за другото, лесна патика е, брзо се троши според мене (се губи заштитата и веќе ако лошо трчаш немаш никаква подршка, и оптеретуваш зглобови и колена, на бетонот на кеј би било многу лошо, ако имаш вишок килажа + истрошена патика + бетонот има шанси за сериозна беља). Пак ќе ти кажам ако трчаш еднаш во неделата, или еве 6-7 пати месечно некој просек, и секако ако ти е добра на нога, зимај ја, но ако трчаш почесто 5-6 пати во неделата на пример, те советувам да не ја зимаш и да начекаш нешто на попуст поквалитетно. И секако, зимајте на попуст повеќе пара кога има добри зделки, за да имате тогаш кога ќе нема попусти.
Кој е овој аутлет кај Лисиче? Онај на СпортВижн на булевар Србија одма до Еуроимпекс?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.428
Поени од реакции
5.775
Кој е овој аутлет кај Лисиче? Онај на СпортВижн на булевар Србија одма до Еуроимпекс?
Карши крстот на раскрсницата, и Џеваир зградите се тука. Спорт Вижн и Најк се еден до друг.

Друг поефтин модел за trail трчање е:
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.766
Поени од реакции
4.569
Карши крстот на раскрсницата, и Џеваир зградите се тука. Спорт Вижн и Најк се еден до друг.

Друг поефтин модел за trail трчање е:
Значи тој е тој, да, на раскирсницата према трета македонска бригада. Фала
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.543
Поени од реакции
3.073
Титов Врв Скајранинг
20к со 1900
Реално време околу 4 часа. Последните 4км беа спуст, се испогубив малку затоа последните 3км се околу 35минути :D

За побрзо од 4 саата треба тренинзи uphill а ја немам каде да тренирам у градов, а уште ја немам таа волја да одам по планиниве :D
Секоја чест за првите 5-6 шо одеа под 3 саата. Гледам на страва прееска првите 3.5км искачување они 41-42мин ја 1h03, 20 мин разлика :D.

Барем планинските трки мислам дека треба 100% да се одржат, пушти ги напред најбрзите, другите на 5 секунди
Screenshot_20200628_123608_com.strava.jpg Screenshot_20200629_173034_com.strava.jpg Screenshot_20200629_173016_com.strava.jpg
 
Последно уредено:
Член од
17 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
124
Титов Врв Скајранинг
20к со 1900
Реално време околу 4 часа. Последните 4км беа спуст, се испогубив малку затоа последните 3км се околу 35минути :D

За побрзо од 4 саата треба тренинзи uphill а ја немам каде да тренирам у градов, а уште ја немам таа волја да одам по планиниве :D
Секоја чест за првите 5-6 шо одеа под 3 саата. Гледам на страва прееска првите 3.5км искачување они 41-42мин ја 1h03, 20 мин разлика :D.

Барем планинските трки мислам дека треба 100% да се одржат, пушти ги напред најбрзите, другите на 5 секунди
Спремна за VMTM 42К :)
 
Член од
17 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
124
https://www.facebook.com/vodnomatka/photos/a.206422333257879/717029072197200

"Драги тркачи
Со голема радост ве информираме дека Vodno-Matka Trail Marathon 2020 ќе се одржи на 19.07. според строги протоколи за заштита од ковид-19.

Пријавувањето е отворено оваа недела и за трката од 42км има уште 23 слободни места, а за 26км уште 40тина.

Во следните неколку денови очекувајте повеќе информации по емаил, на vodnomatka.mk и на фејсбук во врска со подигнување стартен пакет, технички брифинг и протоколите на трката КОИ МОРАМЕ СИТЕ СЕРИОЗНО ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ ЗАРАДИ НАШЕТО ЗДРАВЈЕ И ЗДРАВЈЕТО НА НАЈБЛИСКИТЕ!"
 
Член од
17 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
124
СпремеН :D
Тренирам висини, според некоја груба проценка околу 7часа би требало за 42ката, еве и 7:30 нека се :D
:) СПРЕМЕН

Испод 8часа е топ време за VMTM.

Внесов и ја висина малце :) барем 1 неделно, пред некој ден Полиција-Крст три пати :) чисто да проверам форма.

Целам од 8 до 8:30, али ќе видиме :) ноќно е ... може да ме испори тоа малце, од друга страна па нема да има сонце ќе биде мерак за трчање.
Водно ноќно е друго искуство :)
 
Последно уредено:

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.242
Поени од реакции
8.291
Прв пат после повеќе од 7 години, оваа година немам трчано воопшто. Во последно време многу го имам запоставено спортот, па планот беше летово да почнам повторно со теретана. Но, со оглед на ситуацијата со вирусов моментално не сум сигурен колку е безбедно во теретана да се оди, па сакам да се вратам на рекреативно трчање. Гледам луѓе по градов што трчаат по тротоар ама мене воопшто не ми се допаѓа такво нешто, поради тоа што сум научен да трчам на стадион без да се замарам за околината, да застанувам на пешачки и слично. Ми треба место за трчање во околината на Кисела Вода каде што за брзо време би стигнал пеш, немам возило тука. Знам дека имаше една патека за трчање ама имам слушнато дека се реновира. Дека сум нуб за ова во Скопје затоа што немам никогаш трчано тука, секој предлог е добредојден.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
745
Поени од реакции
1.250
Обично трчам период кога е топло надвор, пролет/лето/рана есен, чисто рекреативно без премногу форсирање, веќе неколку години наназад, но и во тој интервал има периоди кога поретко или почесто трчам, годинава полициските часови малку ме зафркнаа.
Периодов бидејќи е убаво времето трчам 2-3 пати неделно, ~ 3 - 6 км, кога како, темпо, околу 6' (/км), +- зависно од должината, располежение и други фактори. На крај обично правам и 2-3 спринтови, но не можам да го измерам тука времето добро. Може некој да ми препорача некаква програма за моево ниво, или генерално кратки совети како е најдобро да се трча во однос на денови за трчање/пауза, некаде прочитав непишано „правило“ треба да се одмора онолку денови колку што имаш милји (амерички сајт) истрчано. Сакам мал челинџ да си поставам себеси дали ќе можам до некое дополнително ниво да се подобрам, иако како што напоменав, не гледам компетитивно на трчањево, ниту сум во состојба многу посериозно да му се посветам.

Мислење за овие патики или препорака во сличен ценовен ранг (овие ми излегоа на реклама :) и ги има на залиха)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.843
Поени од реакции
2.630
Обично трчам период кога е топло надвор, пролет/лето/рана есен, чисто рекреативно без премногу форсирање, веќе неколку години наназад, но и во тој интервал има периоди кога поретко или почесто трчам, годинава полициските часови малку ме зафркнаа.
Периодов бидејќи е убаво времето трчам 2-3 пати неделно, ~ 3 - 6 км, кога како, темпо, околу 6' (/км), +- зависно од должината, располежение и други фактори. На крај обично правам и 2-3 спринтови, но не можам да го измерам тука времето добро. Може некој да ми препорача некаква програма за моево ниво, или генерално кратки совети како е најдобро да се трча во однос на денови за трчање/пауза, некаде прочитав непишано „правило“ треба да се одмора онолку денови колку што имаш милји (амерички сајт) истрчано. Сакам мал челинџ да си поставам себеси дали ќе можам до некое дополнително ниво да се подобрам, иако како што напоменав, не гледам компетитивно на трчањево, ниту сум во состојба многу посериозно да му се посветам.

Мислење за овие патики или препорака во сличен ценовен ранг (овие ми излегоа на реклама :) и ги има на залиха)
Има неколку програми кои би ти помогнале да развиеш поголема издржливост (повеќе км да трчаш), а и експлозивност(за помалку време) ама тоа ќе побара од тебе малку повеќе ангажман 3-4 пати во неделата.
Според тоа што пиша за тебе ако не сакаш да зголемиш број на тренинзи 2 до 3 пати неделно е и повеќе од доволно, или пак можеш да трчаш секој 3ти ден (понеделник-четврток-недела-среда-сабота ...) со ова ќе постигнеш некои недели да трчаш 2 некои 3 пати
Мој совет е трчањата да не ти бидат под 5км должина и обидувај се да ги држиш во рангот од 30мин (да не одиш мн над тоа), ако сакаш да се предизвикаш сам себе и да се натпреваруваш со твојата психа тогаш би ти рекол за почеток да си поставиш цел од 5мин за километар (ова е далеку од споро темпо да знаеш), па кога ќе го оствариш на 5км зголеми тоа темпо на 6км па 7км додека стигнеш до 10км (повеќе од ова зарекреативец мислам дека е залудно)

во врска со патиките јас го имам истиот модел ама не го користам за трчање туку за пешачење и сум доста задоволен (ако ме читаш назад ќе видиш дека мн плукам по најк и како тоа не ми се удобни ама овие ми легнаа супер за шетање (веројатно се добри за почетници) ама јас би идел со некој бренд што е повеќе на трчање насочен како (Асикс), не олроунд спорт бренд
уште еден совет за купување патики немој онлајн, оди во продавница и пробај ги види како ќе ти легнат на стапалото (имаш во обзир дали ти требаат неутрални или со прунација <како и да се викаше> и одбери ги оние кои најмногу одговараат на твоето стапало и ти се најудобни)
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
745
Поени од реакции
1.250
Има неколку програми кои би ти помогнале да развиеш поголема издржливост (повеќе км да трчаш), а и експлозивност(за помалку време) ама тоа ќе побара од тебе малку повеќе ангажман 3-4 пати во неделата.
Според тоа што пиша за тебе ако не сакаш да зголемиш број на тренинзи 2 до 3 пати неделно е и повеќе од доволно, или пак можеш да трчаш секој 3ти ден (понеделник-четврток-недела-среда-сабота ...) со ова ќе постигнеш некои недели да трчаш 2 некои 3 пати
Мој совет е трчањата да не ти бидат под 5км должина и обидувај се да ги држиш во рангот од 30мин (да не одиш мн над тоа), ако сакаш да се предизвикаш сам себе и да се натпреваруваш со твојата психа тогаш би ти рекол за почеток да си поставиш цел од 5мин за километар (ова е далеку од споро темпо да знаеш), па кога ќе го оствариш на 5км зголеми тоа темпо на 6км па 7км додека стигнеш до 10км (повеќе од ова зарекреативец мислам дека е залудно)

во врска со патиките јас го имам истиот модел ама не го користам за трчање туку за пешачење и сум доста задоволен (ако ме читаш назад ќе видиш дека мн плукам по најк и како тоа не ми се удобни ама овие ми легнаа супер за шетање (веројатно се добри за почетници) ама јас би идел со некој бренд што е повеќе на трчање насочен како (Асикс), не олроунд спорт бренд
уште еден совет за купување патики немој онлајн, оди во продавница и пробај ги види како ќе ти легнат на стапалото (имаш во обзир дали ти требаат неутрални или со прунација <како и да се викаше> и одбери ги оние кои најмногу одговараат на твоето стапало и ти се најудобни)
Ако имаш некој линк/материјали, прати да разгледам за секој случај ако се решам. За Асикс гледам ги имало во Скопје, меѓутоа од онлајн продавницива ако им се истиве залихи, слабо се снабдени, немаат модел за мојот број :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.018
Поени од реакции
10.339
Така - вака, стигнав до крајот на 5-та недела по C25K програмата. 70% од јуни не ни трчав заради изолацијата.
Истрчав вчера 3km без пешачење. Другиот километар е брз одење пред и после трчањето. Не знам дали ова е ОК или уште сум очаен.

IMG_20200713_100734.jpg

Здраво другари, сакам да почнам да трчам, со оглед на тоа дека теретаните не работат, а и да почнат да работат, пак нема да е тоа - тоа.
Висок 185, дебел 95, сакам да спуштам до кај 85...
Мислењево напишано на 9-ти мај. Моментално сум 91.5 кг.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
14
Поени од реакции
46
Така - вака, стигнав до крајот на 5-та недела по C25K програмата. 70% од јуни не ни трчав заради изолацијата.
Истрчав вчера 3km без пешачење. Другиот километар е брз одење пред и после трчањето. Не знам дали ова е ОК или уште сум очаен.

Прегледај го приврзокот 258773Мислењево напишано на 9-ти мај. Моментално сум 91.5 кг.
Зборот Очаен тргни го од твој речник, Трчањето гледај го забава не се замарај ни со темпо ни со километри ни со ништо, Ако ти е тешко ова темпо намали и на 8 и на 9 мин/км не е воопшто битно. Искористи ги тие половина час / час што спортуваш да дишаш воздух да те фати сонце пушти си музика релаксирај се мисли на дишањето - што всушност е вид медитација и УЖИВАЈ. Чисто информативно за развивање кондиција, гледано со анализа на срцеви чукања има една зона 2 што ја викаат и таа е малтене одење/ забрзано одење или да трчаш ама преку нос да дишаш значи лесно. Тебе моментално ти е битно време поминато на нозе истрчај што ке истрчаш после пешачи си и супер ке си. Со намалуваање и на килажата и со неминовно зголемување на кондиција подобрување на времињата и км ке си дојдат.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.861
Поени од реакции
20.169
Така - вака, стигнав до крајот на 5-та недела по C25K програмата. 70% од јуни не ни трчав заради изолацијата.
Истрчав вчера 3km без пешачење. Другиот километар е брз одење пред и после трчањето. Не знам дали ова е ОК или уште сум очаен.

Прегледај го приврзокот 258773Мислењево напишано на 9-ти мај. Моментално сум 91.5 кг.
Број еден совет за почетници трчачи е секогаш да си трчаш по свој пејс. Не запињај, трчај си колку што ти е комфртбл пејс.
За брзина ќе почнеш да размислуваш кога ќе можеш да трчаш 5-6 км (некои викаат дури и 10) без престан ама да дојдеш до степен да ти бидат лесни за трчање тие 5-6 а не да си преморен по истрчаното.
 
На врв Bottom