Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
28 мај 2023
Мислења
122
Поени од реакции
106
Каде можам да најдам батерија од оние спласнатите? Конкретно ми треба за Гармин HRM.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Каде можам да најдам батерија од оние спласнатите? Конкретно ми треба за Гармин HRM.
Имаш скоро насекаде, само пази кои бројки е батеријата 20 се првите две бројки кај сите плоснати а после тоа следи според дебелината на батеријата, имаш 16, 25, 32...
Како што го изгуглав Гармин ХРМ користи 2032, батерија што ја имаш скоро во секоја продавница и чини 50-100 денари, зависи кај ќе начекаш.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Годинава не трчав бидејќи воспалив тетива, ама и јас сум на мислење дека Гевгелија е можеби најдобра улична трка кај нас, стазата е рамна писта, солиден број на трчачи, таква е и местоположбата на градот што може многу лесно да привлече тркачи од две соседни држави, добра конкуренција, добра атмосфера, формат на стазата што константно се разминуваш/мешаш со други тркачи, во одличен временски период организирана (ноември се тие идеалните 8-12 степени за трчање), стартниот пакет е реално скап за тоа што се добива (но ништо фрапантно споредбено со некои други трки). Така да, ова е меѓу малкуте трки во Македонија што би ги трчал со мерак пак, се надевам следна година.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Годинава не трчав бидејќи воспалив тетива, ама и јас сум на мислење дека Гевгелија е можеби најдобра улична трка кај нас, стазата е рамна писта, солиден број на трчачи, таква е и местоположбата на градот што може многу лесно да привлече тркачи од две соседни држави, добра конкуренција, добра атмосфера, формат на стазата што константно се разминуваш/мешаш со други тркачи, во одличен временски период организирана (ноември се тие идеалните 8-12 степени за трчање), стартниот пакет е реално скап за тоа што се добива (но ништо фрапантно споредбено со некои други трки). Така да, ова е меѓу малкуте трки во Македонија што би ги трчал со мерак пак, се надевам следна година.
Да и јас мислам дека е само малце поскапа котизацијата од што треба да биде, но од друга страна котизацијата за детската трка беше смешна цена само 200ден, со маичка и медал.
Се на се убав викенд си истеравме, втор пат фамилијарно и со друштво.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.433
Октомври топ бев

Скопски 3:44 без спремање воопшто
Трчав некои ултри крај на август планински дали 5 тренинзи имав септември, ниеден подолг од 15км

Струмица халф 1:35, беше 100м пократка патеката ама и вака и така личен рекорд

Солун 1:39 халф, тука прегорев првата 10ка беше околу 4:20 пејс за постепено да паѓам од кај 12-13км, за веќе 17-18ти одвај 5:00

Телефон, картичка и глава изгубив у Солун, после трка среќа ме спаси една гркинка, а мене едно незгодно пари дапозајмам, по полиции заглаивме уште пасош да изгубев и да ме задржеа таму

Гевгелија слабо одвај 47минути, а реално сум 43-44, можда претерав со одење од трка на трка без тренинзи :D

Аплицирам на овие елитниве ултри планински, Лаваредо два патина лотарија ме одбиваат, Мадеира синоќа ме одбија. Имаше пет трки сакав на 85км, мојот број на лотаријата го извлекоа за три од петте трки, секако на 85ката не.

Па пријави се на сите, 16ка да истрчаше таму доживљај е. Сеа дреми дома додека тимските слетуваат на Кристијано Роналдо аеродромот
 
Член од
5 декември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сакам да прашам како се спремате во зимскиот период (каде трчате освен на кеј) ако имаш на пример трка во пролет, Сакам да се пријавам на мој прв маратон во Белград на 18ти Април 2024 имам препорачана програма од 4 месеци.
Јануари и Февруари на кеј ке биде премногу ладно после 5,6 часот (после работа) да би можел ефикасно да тренирам, дали комбинирате со друг вид на тренинг или сл.
Секој совет би бил добар :D
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Сакам да прашам како се спремате во зимскиот период (каде трчате освен на кеј) ако имаш на пример трка во пролет, Сакам да се пријавам на мој прв маратон во Белград на 18ти Април 2024 имам препорачана програма од 4 месеци.
Јануари и Февруари на кеј ке биде премногу ладно после 5,6 часот (после работа) да би можел ефикасно да тренирам, дали комбинирате со друг вид на тренинг или сл.
Секој совет би бил добар :D
Јас тренирам преку цела година мање више, зимски период намалувам километража колку да одржувам кондиција ~200K месечно, ама затоа вклучувам тренинзи за сила (стомачни, пленкови, нозе итн итн).

Можам да речам дека докај -5 немам гајле во однос на тренинзи, но не правам брзински тренинзи (интевали/темпо) на таа температура, за такво нешто барем 2-3 степени и нагоре.

Повеќето трчачи овој период го користат за "Base building".

Поголем проблем после 5 часот е загадувањето, отколку температурата.
Доколку си во можност Средно-Пантеле патеката е ок или пак трим патеката, за да се избегне загадувањето.
Секако најбитно е да имаш и саглам облека, во повеќе слоеви.
  • Капче
  • Бандана
  • Ракавици
  • Долга драјфит (може и кратка)
  • Шушкавец или елече
  • за поладно време подебел "Base layer"
  • Доле хеланки (и гакици чисто ради естетика, од секад ми било геј момент само хеланки :ROFLMAO:)

    Пример: :)
    1699542805627.png
1699542564568.png
1699542573742.png
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom