Труење на кучиња и мачки

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Мене ми се гади од дуплата хипокризија кога некој како овој член ми пререкува за првата намена на животните.
Модерно општество демек не требало да се јаде месо, човекот е трево(о)пасен, има супституција за хранливи материи... Ајде, а целото човештво што се бавело со сточарство, демек само ради млеко? Не бидете смешни.

Друго ме интересира, колкава е цената на тој безбоен отров во земјоделските аптеки? Пошо ако има висока цена, се знае причината за негова продажба - црн пазар.
околу 200 денари се движи не е исплатливо да се шитка на црн пазар сеуште го има во земјоделски аптеки ;)
Една дигресија, не гледам дека некој спомна за ~500.000 илјади јагниња што секоја година се колат/извезуваат да се колат од Македонија? А солжи крокодилски се ронат за кучињата ? Оние што шират зарази, беснило и напаѓаат во глунтици навечер?
Ми се гади просто од хипокризијата на луѓето.
Јадете пилешко, свинско, јунешко, јагнешко?
А не сакате да знаете од каде доаѓа месото? Кога е во аморфна форма на хамбургер, и вие не гледате кога говедето во кланица е удирано со чекан по глава, дури му прска крв од очите, паѓа на земја во агонија од болка, но поради смачканиот мал мозок е одземено во краците неспособно да мрда, а потоа со нож е заклано, тогаш е во ред нели? Или просто не ви е грижа, само затоа што вие не го гледате, и го галите вашиот мил пекинзер в скут, хранејќи го со конзерва првокласно месо.

Дволични бесрамници.

Сурова класификација друже, ова ти е исто ко класите кај луѓето, оние со кеш во џебот и „сина крв“ можат да прават што сакаат око да не им трепне, ако скине конци некој од нив го плачи целиот свет небаре голем човек бил, а од нас „обичните“ луѓе може да сме многу попаметни и поинтелигенти од тие копилиња али за нас ги боли само најблиските, а во светот сме смо една мала дамка. Кога замине некој политичар, водач, естраден уметник сите квичат наоколу е мене од тоа ми се гади, релативна работа е колку тие биле способни и надарени, меѓу обичните луѓе има многуууу попаметни и понадарени за било која работа од тие таму, но родени во погрешно време на погрешно место, така да заеби ја етиката.
Така е и со животните ете луѓето си ги класифицирале и му дале ранг и нив, кучето ќе биде чувар и другар и ќе го жалат, мачката исто, украсните птици пак исто (значи скоро се по надворешен изглед), овцата, свињата, живината.... се во тој низок дел од пирамидата фрлени и ќе служат само за храна.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.959
Мене ми се гади од дуплата хипокризија кога некој како овој член ми пререкува за првата намена на животните.
Модерно општество демек не требало да се јаде месо, човекот е трево(о)пасен, има супституција за хранливи материи... Ајде, а целото човештво што се бавело со сточарство, демек само ради млеко? Не бидете смешни.

Друго ме интересира, колкава е цената на тој безбоен отров во земјоделските аптеки? Пошо ако има висока цена, се знае причината за негова продажба - црн пазар.
Кај гледаш дупла хипокризија? Членот е можно веган или вегетеријанец и е револтиран. Ама неговиот пост како така има поента, твојов ни потврдува нешто ни став покажува. :D
Како и да е, го осудувам пристапот на зуска ли како и да е бидејќи не смее да им соли памет на луѓето шо да јадат бидејќи е тоа личен избор.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.111
Поени од реакции
6.760
Само труење за скитниците. Ма какво сака нека е, не убаво не грдо не мирно, труј ги бе. Ако ти е жал земи го дома. Кога еднаш ќе те нападна куче од нигде никаде ќе видам дали уште ќе бидите против труење. Мене тоа ми се деси, значи не го задевав, т.с не го ни забележав и будалава ме нападна. Строго ланате му е мајката, деновиве ќе си ја добие.
druze,karmata e KUCKA,razmisli 2 pati pred da prevzemas nesto
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Кај гледаш дупла хипокризија? Членот е можно веган или вегетеријанец и е револтиран. Ама неговиот пост како така има поента, твојов ни потврдува нешто ни став покажува. :D
Како и да е, го осудувам пристапот на зуска ли како и да е бидејќи не смее да им соли памет на луѓето шо да јадат бидејќи е тоа личен избор.
Не само што е личен избор, туку со тоа што има лупнато дека е лошо да се колат домашни животни (зборам за добиток), прво осквернавува 95 одсто од целата планета на човештвото, од друга страна сам/а се побива во фактот со идејата live and let live. Право на избор на секој поединец е, исто како што самата (пра)историја на човештвото ја потврдува една од првичните потреби на добитокот и неговата доместификација. Оттука е таа дупла хипокризија.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Имам прашање ... дали знае некој од кога ќе соберат шинтериве некое куче-скитник, дали го чуваат затворено дур незнам еве не го земе некој да го чува, или ги убиваат ?
Во правилникот на стационарот (конкретно за Вардариште зборам), стои дека кучињата се заловуваат, се третираат за паразити, внатрешни/надворешни, се стерилизираат/кастрираат, се вакцинираат... престојот на кучињата е 20 дена, ако никој не се појави да го вдоми или да си го пронајде изгубениот миленик, се враќаат на истата локација од каде што се земени -маркирани (во најдобар случај). Правилото на работа е залови, стерилизирај.кастрирај и врати. Е проблемот е што не се почитува овој закон овој правилник, и кретените задолжени за работа со стационарот си тераат по свое. Кучињата ги испуштаат на рандом локации (така се ствараат чопори и од таму агресивноста на кучињата) а не на локацијата која ним (на кучињата) им е позната, а воедно и луѓето кои циркулираат низ тој простор. Тоа сепак е една од подобрите варијанти, а воедно и поретка. Најчесто завршуваат убиени. Само во нашава држава, никаде на друго место, не постои стапка од 60% од еутанизирани кучиња. Највисоката стапка на еутанизација е 15%, што поради болест, што поради агресивност. Али, Македонија е ова.
Значи никаде во правилникот на работење на стационарот не постои дека 60% од кучињата кои се заловуваат треба да се еутанизираат!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Иако и граѓаните не ги исклучувам од дел од вината, проблемот и со прљавштините и со бубашвабите, глувците, мачките и кучињата се разбира дека е скоро 100% до градоначалниците и локалните служби (непостоење или нефункционирање), нивно огледало.
Проблемот со трујачите пак во крајна линија е и до законот и спроведување на законот. Ако јас како корисник на земјоделско земјиште купам пестицид или друг отров, треба да ме евидентираат во една централна база и во мвр. Ако не сум земјоделец, едноставно немам потреба од пестицид. Со евиденцијата мвр ќе има поголема контрола врз реонот во кој се случило тоа труење како и тоа кој купил отров и за што го користел. Сега како да едноставно купувате 100 шишенца дијазепам или 10 лепенки морфиум и никој не ви прави проблем.

Декември најавија предлог фитофармацевтски закон (како за хуманата фармација, зегин аптеки :) ) со кој ќе се опфати евиденцијата и на купувачи и корисници на пестициди.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
И што сакаш да кажеш со ова?
Сакаш да се „пофалиш“ дека деновиве планираш да отруеш куче со ланате?

Еве јавно на форумов имаме нов потенцијален трујач на кучиња.
Знам дека си миленик на кучиња а можеби и на други животни, али ако те напаѓа едно исто куче неколку пати, и секој ден да поминуваш со страв на тоа место, а немаш друг избор ќе видам дали ќе бидеш со истиот став за труење. Не се фалам, нема причина за фалење.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Знам дека си миленик на кучиња а можеби и на други животни, али ако те напаѓа едно исто куче неколку пати, и секој ден да поминуваш со страв на тоа место, а немаш друг избор ќе видам дали ќе бидеш со истиот став за труење. Не се фалам, нема причина за фалење.
Си се јавил на шинтери?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Треба да се пријави во полиција, иако не знам дали баш таа институција е надлежна за решавање на овој хорор. Нека и се соберат сите станари и нека се посрамоти пред цел комшилук, нема поголема казна за проста жена.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ја не сфаќам зашто, едноставно, не се објави адреса на живеење и име и презиме! Па ќе видиш наеднаш како нема да има отрови! А и они знаат дека е таа... ајт таму нека ја решат кога веќе надлежните се праат ненадлежни! Не знам кај точно низ Србијава беше, тој што е фатен на камера како труе куче у двор! И име и презиме и адреса и слика и телефонски број! Од што се плашат толку нашиве? Да не ја усрамат?
 
Член од
26 февруари 2014
Мислења
11
Поени од реакции
20
Само труење за скитниците. Ма какво сака нека е, не убаво не грдо не мирно, труј ги бе. Ако ти е жал земи го дома. Кога еднаш ќе те нападна куче од нигде никаде ќе видам дали уште ќе бидите против труење. Мене тоа ми се деси, значи не го задевав, т.с не го ни забележав и будалава ме нападна. Строго ланате му е мајката, деновиве ќе си ја добие.
Почни да ги труеш луѓето. Тие се причината за создавање кучиња - скитници. Луѓето ги бркаат животните на улица откако ќе им здосадат. Луѓето ги пуштаат своите миленици на улица за време на парење...
За жал, ниедно решение нема да биде ефикасно за справување со овој проблем додека не се смени свеста на луѓето, додека не почнат да гледаат и да размислуваат подалеку од својот нос.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Латане е дефинитивно најкористен отров веројатно и најопасен понекогаш се случува и по цели улици да иструјат со кучиња и скитници и домашни, но веке се почесто трујачите ги фаќаат на камера. Како и да е многу жална и лоша работа неколку пати имам гледано како се мачи отруено кутре и јасно ми е каков грев е тоа. Мислам дека е време и законски да се казнуваат посериозно луѓето што трујат животни.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
нема потреба граѓанин да труе куче скитник. Во Хрватска до 60 дена куче скитник се чува во азил, ако никој не го вдоми се еутаназира . Кај нас станавме жртви на глупави закони. Луѓе не се грижат за кучиња, но ранат кучиња скитници кој не се стерилизирани и вакцинирани, а се агресивни и напаѓаат на територијата каде ги ранат. Најлошо се болестите кој може да бидат опасни за луѓето. . http://novamakedonija.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=49722[DOUBLEPOST=1434638518][/DOUBLEPOST]
Си се јавил на шинтери?
еве кај нас не идат, се вадат дека граѓаните ги кријат кучињата скитници, всушност не можат да ги заловат, треба да имаат оружје за успивање...
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
нема потреба граѓанин да труе куче скитник. Во Хрватска до 60 дена куче скитник се чува во азил, ако никој не го вдоми се еутаназира . Кај нас станавме жртви на глупави закони. Луѓе не се грижат за кучиња, но ранат кучиња скитници кој не се стерилизирани и вакцинирани, а се агресивни и напаѓаат на територијата каде ги ранат. Најлошо се болестите кој може да бидат опасни за луѓето. . http://novamakedonija.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=49722[DOUBLEPOST=1434638518][/DOUBLEPOST]
еве кај нас не идат, се вадат дека граѓаните ги кријат кучињата скитници, всушност не можат да ги заловат, треба да имаат оружје за успивање...
Да бе, решение е убивање. Патем знаеш колку еутаназии во Вардариште се извршени? Проблемот е што глупиов народ упорно не ги стелиризира/кастрира милениците, со изговор дека биле греота и неќеле природа да им нарушуваат, а уствари нарушуваат и мир во околината и здравје на нивниот миленик. И знаеш дека шансите да стане агресивно кутре кое е стелиризирано/кастрирано пред една година се далеку поголеми отколку она кое не е стелиризирано/кастрирано. Исто така кај рано стелиризираните/кастрираните кучиња секогаш се појавува хиперактивност, плашливост и напаѓање од страв. На стара последна во Драчево баш видов кутре од само 3 месеци со обетка. Се обидов да се приближам, но избега. Потоа ги галев другите улични кучиња и некако почна да ми верува, но си држеше дистанца. Најголем успех ни беше кога ми ја нушна раката и замавта со опашот. Сега не сум го видела, но се надевам дека не му се случило нешто лошо и дека во тој момент било скриено...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom