Труднички муабети

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Бидејќи на сите трудници им се мотаат триста филмчиња низ глава и 100000 мисли и прашања, на темава ќе споделуваме искуства и сивети од сите сегашни, идни и поранешни трудници :)
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.950
Поени од реакции
10.055
Prvo i osnovno sekoja trudnica treba da znae deka site bremenosti se razlicni, i nikako da ne se sporeduva so druga, kaj sekoja teloto reagira razlichno, jas tri pati bev trudna site tri bremenosti mi bea razlicni, od pocetni prv tri semestar i natamu, bitno e da mozete sto porelaksirani da bidete zatoa sto toa deluva mnogu na bebeto stresot, stravot, ima bebinja koi plachat mnogu zaradi prezivean golem stres preku majkata i strav, ne se opteretuvajte so hrana, jadete zdravi raboti i pred se svezi, vo nikoj sluchaj ne jadete za dvajca :) Zatoa shto posle ke treba da slabeete za dvajca, isto i post poragjaj ako se odlucite da doite, shto i vi preporacuvam, nishto nemoze da zameni srekja na edno bebence gusnato i zadoeno so majcina ljubov, plus e golem zastiten imunitet za nego, veshtackite mleka ne se ni od daleku tolku korisni za bebinjata, cicinjata pak ke se vratat vo forma i ke vi bidat ubavi, jas tri doev pa super mi se, citajte strucni literaturi, ne babi u komsii i nadri eksperti, ako se plasite od nesto ne cuvajte vo sebe, zemete broj od ginekologot i konsultirajte se, osobeno ako ste prv pat trudnica, mojot ginekolog bez problem mi go imase dadeno telefonot i so tretoto i ako znaev se shto e i kako e, ako imate posuva koza uste od start od prvite dve crveni crtki na testot na bremenost mackajte so kremi, kako pavloviceva ili nekoja od tonicite na Eucerin, za da zbegnete strii, mackajte se okolu stomak, pod zadnikot, na zadnikot kaj preponite i gorniot but, pa duri i gradite. Ako imate neshto sto Ve interesira mozete da me prasate, kolku znam i mozham ke vi odgovoram. Starite vikaat so lesno :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Дали сте земале пренатални витамини пред да останете бремени? Мене докторот ми препорача да почнам да ги земам уште од сега за во случај на бременост иако му кажав дека не планирам во најблиска иднина.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Дали сте земале пренатални витамини пред да останете бремени? Мене докторот ми препорача да почнам да ги земам уште од сега за во случај на бременост иако му кажав дека не планирам во најблиска иднина.
Јас месец дена пред да забременам земав фолна киселина - Тифол и магнезиум+Б6 :pipi:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Јас месец дена пред да забременам земав фолна киселина - Тифол и магнезиум+Б6 :pipi:
А дали имаше некој side-effects во смисла: зголемен апетит или несоница и сл. или како обични витамини (ништо не чувствуваш)?
Не знам дали да почнам уште сега да ги земам или да почекам некое време, на сто памети сум :D
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.950
Поени од реакции
10.055
А дали имаше некој side-effects во смисла: зголемен апетит или несоница и сл. или како обични витамини (ништо не чувствуваш)?
Не знам дали да почнам уште сега да ги земам или да почекам некое време, на сто памети сум :D
Jas nezemav nishto pred da ostanam bremena, i fala bogu site 3 gi nadnosev, e sega moze treba neso da zemes, ne sum do tolku doktor, ama pa ako zimas vitamini sigurno ke ti pojacaat apetit ako nishto drugo.
Magnezium znam najveke go preporacuvaat poradi zacrvstuvanje na muskulnite zidovi na matkata, za da nedojde do nedaj boze spontani abortusi.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Jas nezemav nishto pred da ostanam bremena, i fala bogu site 3 gi nadnosev, e sega moze treba neso da zemes, ne sum do tolku doktor, ama pa ako zimas vitamini sigurno ke ti pojacaat apetit ako nishto drugo.

Епа знам, малку шујбе ми е да ги земам ама па исто и страв ми е да не ги земам.
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.950
Поени од реакции
10.055
Епа знам, малку шујбе ми е да ги земам ама па исто и страв ми е да не ги земам.
Ako planirash da zabremenish za brzo zemaj, ako ne batali, zemaj koga ke pochnesh da planirash da zabremenuvash :)[DOUBLEPOST=1451186532][/DOUBLEPOST]
Ako planirash da zabremenish za brzo zemaj, ako ne batali, zemaj koga ke pochnesh da planirash da zabremenuvash :)
I namesto da se kljukash so vitamini i veshtacki apchinja, zimaj ovoshje, i zelenchuk bogat so magnezium, dodeka reshish da ostanesh trudna ke ti se napravat rezervi vo organizmot, odma apchinja oni prepishuvaat samo da te natera da jadesh poveke.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
А дали имаше некој side-effects во смисла: зголемен апетит или несоница и сл. или како обични витамини (ништо не чувствуваш)?
Не знам дали да почнам уште сега да ги земам или да почекам некое време, на сто памети сум :D
Немав ништо од тоа, па дури ни симптоми дека сум бремена освен што ми каснеше па направив тест. Ниту еднаш не повратив, немав вртоглавици ни па зголемен апетит. Градите малку болеа како за добивање и 3-4 дена киселини :pipi:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.773
Поени од реакции
2.743
Немав ништо од тоа, па дури ни симптоми дека сум бремена освен што ми каснеше па направив тест. Ниту еднаш не повратив, немав вртоглавици ни па зголемен апетит. Градите малку болеа како за добивање и 3-4 дена киселини :pipi:
Крајот на 3тиот месец е повраќањето поизразено.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Крајот на 3тиот месец е повраќањето поизразено.
Јас не повратив ниту еднаш додека бев бремена, освен последните 2 месеци што имав повремено киселини.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Nema potreba da izigravash nasilna mlada zhena i da banirash, zatoa shto I neznaesh kako se pravi.
Абе бан ко бан ќе се издржи некако, ама мирно да спиеш а си убил дете бе? Не ли те мучи совест? Уште и спрдаваш на форум и се праиш невин. Стигло време за ќорка. Тоа ќе да е. Тик так тик так...
 
Последно уредено:
M

Moon Child

Гостин
Јас немам никаков апетит, ништо не ми се јаде, а чувствувам глад.
Во почеток на втор месец сум, само овошје дерам колку да ме засити. Незнам дали подоцна апетитот ќе се појави...:unsure:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.544
Дали може бременоста да е причина за хрчење? Дали сте имале таков случај? И што би помогнало да се спречи?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
851
Дали може бременоста да е причина за хрчење? Дали сте имале таков случај? И што би помогнало да се спречи?
Хрчењето е честа појава во бременоста, нарочито во второто и третото тромесечие..некои статистики говора т дека 30% од трудниците го имаат овој"проблем".
Ништо не е страшно, има неколку причини но лекот е само спиење на страна, подигната положба на главата, ако треба и со две перници и се разбира најбитното а тоа е да се истрае до највозбудливиот момент....СО СРЕЌА:):smirce:
 
На врв Bottom