Трите слики од Анчо

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 061.jpg . Picture 062.jpg . Picture 065.jpg
која цена е една плочка,едно име и презиме,поточно 1кгр.месинг.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403






e ne e TETOVO, ne e. skopje E na padinite na Vodno (denes)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6398[1].jpg ... Слика6399[1].jpg ... Слика6400[1].jpg ...sahranite mi srce kod ranjenog kolena
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6568[2].jpg ... Слика6570[1].jpg ... Слика6571[1].jpg Novo Lisice - posledna 5-15
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6626[1].jpg .... Слика6627[1].jpg .... Слика6628[1].jpg ....kade bese ?????
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6761[1].jpg
se fativ za metla samoinicijativno


Слика6762[1].jpg Heroinite go zasluzile toa

... Слика6764[1].jpg tie poveke srabotile za mene i tebe..SLOBODA
-------------------------------------
Trite sestri CIRIVIRI
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
----101........ili mojot zivod Prazna kartonska kutija
O,da i da procitame i nekoja vasa prikazna tuka, a jas sakam da gi priberam na edno mesto dosegasnite i narednite tuka.
Dali da odat so naslov i pod reden broj se mislam, pa moze,a ako Vukan me kutne prodolzete vie.
Naslovot e toj mnogumina i se sekavaat na tie prikazni posebno vasite dedovci i babi, vo vremeto koga Tv imase po edno vo maalo.
---------------------
1.Bosik na Kale 1945 g.
Togas se naogav vo tesno,bel den uste nemav videno no sepak sakav da se sprotistavam koga bi mozel,a bideiki sum bil mnogu mal,duri i nevidliv resiv da mu kazam na tatkomi,togas tamu na Kale partizan vo 1 artileriska brigada.
Mu vikav,mu cukav,go tegnev... a toj samo ke se pocesase dole mislejki toa se samo dosadnite bolvi.
Pocna i sneg da vee na plostadot,pocna i da se suska megi vojnicite ide Apostolski ke ne vratat na Kale.
Vidov ne vidov deka rabotava ne ja biva i deka svarno ke gi vratat na Kale,ta so cel glas pocnac da se deram.
-Tato...Tato.... Za solun, za Solun tato , za Srem NE.
No toj gledam samo pak ke se zacesa dole misli deka se bolvi i ne me slusa...ne me poslusa, vo kolona se vrati so site na Kale.
A sto sega se mislam po tolku godini ako me poslusase i me cuese ta i toj da pocnese tamu da vika ZA SOLUN DA, ZA SREM NE.
Stvarno samo ako otvorese usta , jas pak ke nemozev ova sega da go pisuvam,toj ke bese nekade strelan na patot za Srem pomegu Agino selo i Deljadrovci.a so toj cin i jas ke se isusev.
Uste i ova, site drugari partizani odbija ne sakaa da strelaat,go cuv toa so svoj usi...samo nekolku heroini se javija i BUM padna partizanot. ( se mislam dali i toa im bese edinstveno ubistvo vo 2 s.v.)
--------------------
2. Vardar- Skopje 1965 g.
Kaj otidova i kako ripnav 20 godini, ama ima vreme ke se navratime nekogas i za pedesetite.
Jas sum cedo na Proleteri ( od svih zemalja ujedinitise) tatko rabotnik cuvar vo skladiste,majka rabotnicka cistacka vo slavnata Ce-Ka, onaa ceka nad crkvata Sv.Dimitrija pod Kale.
E taka mnogu cesto ke me zemese majkami tamu koga rabotese i cistese na onie koj ne rabotat,trebase da im se istresat pepeljarite izbrise biroto,stavi mastilo vo teglite i frlat neprocitanite vesnici.
E toa bese moja rabota da gi sobiram vesnicite i frlam vo kanta. Ama jas ne gi frlav ke gi sokriev nadvor pod zbunovite i potoa ke gi odnesev doma na skrisno mesto vo supata.
A vesnicite bea Komunist, Borba,Komunist,Borba i monogu retko nekoja Nova Makedonija,tie si gi krieva ili noseva doma budjite.
Vardar bese Skopje, Skopje bese Vardar, se ziveese za taa nedela i toj Vardar, site patista od Topaana i Krnjevo i site drugi Maala vodea na stadion.
Se razbira i jas tamu pred stadion uste rano prv. Tamu pred vratite a pred mene kupce KOMUNIST I BORBA,i vo race nekolku. Se uste ne go znaete krajot na prikaznava.
Ajde dva dinari vesnik...zemi, poveli....dva dinari....fala ... zemete... moze za dinar...moze zemi... ajde vesnici za sedenje...vesnici.
I taka si sobirav jas dinari,nedela , meseci godina... i se resiv kupiv od Nama 4 metri crna svilena postava i 4 metri crvena postava vo sirina bese 1metar, gi odnesov na snajder i mi sosi zname.
Pravo pravcato Vardarovo Zname so koe potoa vleguvav na stadion,ne gi molev veke cickovcite- Cicko da vlezam so vas.
I toa ne e se, vie ne ste izleguvale od stadion posle utakmica vo tie godini, pred i po vratite imase kopcinja so lopata da rines,pa taka jas gledav da izlezam megu poslednite i da gi sobiram, ke i trebaat na majkami taa plete djemperi.Edna kutija so kopcinja se uste cuvam polna
tttttttttttttttttttttt
tuka go prefrliv tekstov od temata 101 prikazna.... se izmaciv dva saati pisuvav ama vtoropostiracot se rasipa
moze i ovde ke prosolzam ili ke stopiram so prikaznive,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom