Трето полувреме

B

BooBojan

Гостин
Сега во среда на 24 во кое кино,и од колку часот ке има проекција на трето полувреме и отприлика колку се движат картите?Благодарам однапред.
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.182
Поени од реакции
24.311
Сега во среда на 24 во кое кино,и од колку часот ке има проекција на трето полувреме и отприлика колку се движат картите?Благодарам однапред.
Во Милениум ти е секој ден, од 17 30, па во 20 и во 22 30 имаш проекции. Не сум баш сигурен дали се овие терминиве, провери им на страната. 150 денари е карта.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.407
По втор пат го гледав вечерва и само ќе оставам една песна како поздрав, ништо повеќе, затоа што овој пат уште повеќе ме потресе...
Не е спојлер, само е песна, не кажува ништо за филмот...
 
П

Паган-др

Гостин
Само што се вратив од Милениум. Филмов е нешто феноменално. Пола и више филм го глеав со грутка у грло, малце ми фалеше да се истурам од плачење.

Првото пеење на Море сокол пие на железничката

Филмов ги има сите нишани за светска слава. Искрено, не верував дека македонски филм ќе ме погоди вака. Дефинитивно би го гледал уште еднаш во кино, и чекам после проекциите да излезе на ДВД.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.100
Поени од реакции
1.821
http://www.imdb.com/search/title?genres=history&title_type=feature&num_votes=1000,&sort=user_rating,desc
Честито Трето Полувреме е и официјално Број 1 игран филм на историска тема според гласовите на IMDB. Пред филмови како Шиндлерова Листа. Лоренс од Арабија. Брејвхарт. Мостот на реката Квај. Ганди. Дас Боот итн.
Следна цел 25000 гласови и да влезе во листата на сите филмови на сите времиња. Таму први се Shawshank Redemption и Godfather 1 и 2.
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 17:43 ---
П.С. Пред некој ден го гледав пак првиот игран филм на Дарко „Збогум на 20тиот век“ откачен и бизарен филм...Мене многу ми се допадна. Се гледа и во постарите филмови дека е навистина талентиран режисер.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.146
Поени од реакции
4.116
Кога го гледав филмов,јас првпат во животов слушнав аплауз во кино после завршување на филм.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.000
Поени од реакции
3.536
Кога се очекува филмот да може да се гледа на интернет? :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Кога го гледав филмов,јас првпат во животов слушнав аплауз во кино после завршување на филм.
Е па очигледно не си бил често во кино. Имаше аплауз последен пат кога бев и на Dark Knight Rises :icon_mrgr:
 
А

Анноун

Гостин
Многу ми беше симпатично , една женичка седеше до мене на филмов во Милениум . Ај што негодуваше на глас кога имаше некоја неправда кон нашите ( од типот "ц,ц,ц") , ама да видите кога имаше сцени со фудбал , како се радуваше со тупаница стегната нашите кога ќе дадеа гол :pos: , си викам ја на стадион да не дојдов? :)

Права македонка :pipi:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.891
Поени од реакции
5.337
Ај едно кратко ревју.

ОДЛИЧЕН филм. Според мене најдобар до сега.
Катарина не глуми толку лошо колку што сите викате. Мада цепа премногу маалски дијалект и многу неприродно звучи. Некои рекоа таков бил порано скопскиот дијалект, ама не ми соодветствуваше во филмов.
Крајот е многу неприроден. Очекував некој епилог, и таман мислев дека ќе го добијам али баш тогаш ме пресече. Многу нагло и од никаде.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Катарина не глуми толку лошо колку што сите викате.
Не, Катарина глуми УЖАСНО лошо. Ја нема онаа харизма, онаа сплотеност со ликот, мислам дека глуми аматерски со напамет научен дијалог и изрецитиран само.
Ама затоа совршено се поклопува надворешно со Ребека. Девојка од 40сетите, богата убава, учена, со таа костимографијата која е одлична. А и има едно нешто што мислам дека допринело да Катарина е токму Ребека. Па Катарина изгледа како класична еврејка. Слаба, ковчеста, испакнати коски на ликот... надворешно е совршена еврејка. Ама за глума нц, не бива.
Дури и Сашко не го даде максимумот од ликот. Просечен беше.
За разлика од Шпиц кој е совршен мајкеми. Димитрија исто. Голманот Африка има мала но на момент и клучна улога.

Филмов мене ме воодушеви, го гледав уште пред месец дена.
Кај нас проработе национализмот па премногу го возвишуваме филмов, од една страна е добро навистина, бидејки како што сме критичка нација и плука све живо диво, така да супер што конечно аплаудираме на добар филм.
Не постои совршен филм така и овој, но оној Оскар и Златен Глобус за странски филм мене ми е некако далечен. Не е се во филмот. А прво што и ние не ја знаеме странската реакција на филмов. Но за една номинација треба многу работи, а не само квалитетот на филмот. Ако има во академијата за Оскари доста евреи, тогаш мож ќе има и номинација :)
А и полиглотски е филмот, така да тука веројатно ќе има уште гласови од страна, има 10тина јазици кои се зборат.
Приказната е многу добра, но од една страна се гледа дека колку и да им е тешко на нашите тие сепак се забавуваат и одат играат фудбал, навиваат. Ама од друга страна се гледа и колку потклекнува македонче, еден миг сите зборат спрски, друг миг истите им се поклонуваат на бугарите, во друг нацистички поздрав, тоа е кој стигне не превзема, а ние сите ги гледаме ко ослободители, па и до ден денес не ја научивме таа лекција да не веруваме во секој збор.

Се на се филм кој уште 20 пати би го гледала.
За мене најдобриот македонски филм досега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom