Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Го гледаш насловот, се вчудоневидуваш, како тоа девојче 8 години трчала маратон (42,2 км). Си викаш зарем во Македонија постои нешто волку импресивно, а од друга страна како ја пуштиле родителите да се натпреварува.

upload_2019-4-9_23-28-46.png

Ја отвараш веста и убаво кажале каде учи девојчето, каде трчала и доаѓа редот за време колку остварила. И читаш 37 минути, за тие што се помалку упатени светскиот рекорд на маратон е 2:01:39. И одма ти станува јасно дека девојчето најверојатно трчала 5км трка што е секако за восхит, но тоа што не е за восхит е идиотизмот на новинарите што во цела вест не ставиле никаде во која дисциплина се натпреварувала. Ако веста ја чита баба ми, или некој што не се разбира во спортски резултати, ќе си рече леле браво девојчево маратон трчало. Па потоа ќе следат ситуации од типот е тоа девојче маратони трчала на 8 години, чим она трчала и јас можам, па пријавувања онесвестувања итн. Потоа си продолжуваат да наведуваат дека ова било дури трет маратон, што јасно кажува дека и тие самите не се информирани што трча всушност девојчето и воопшто не се компетентни да пренесуваат една ваква вест. Има ли во Македонија некој асален новинар на ова веб сајтовите, или се е само колку да се добијат кликови за да се привлече реклама на банер и ич не им чуе за квалитетот на вестите.


upload_2019-4-9_23-29-5.png

Линк од веста
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Го гледаш насловот, се вчудоневидуваш, како тоа девојче 8 години трчала маратон (42,2 км). Си викаш зарем во Македонија постои нешто волку импресивно, а од друга страна како ја пуштиле родителите да се натпреварува.

Прегледај го приврзокот 207451

Ја отвараш веста и убаво кажале каде учи девојчето, каде трчала и доаѓа редот за време колку остварила. И читаш 37 минути, за тие што се помалку упатени светскиот рекорд на маратон е 2:01:39. И одма ти станува јасно дека девојчето најверојатно трчала 5км трка што е секако за восхит, но тоа што не е за восхит е идиотизмот на новинарите што во цела вест не ставиле никаде во која дисциплина се натпреварувала. Ако веста ја чита баба ми, или некој што не се разбира во спортски резултати, ќе си рече леле браво девојчево маратон трчало. Па потоа ќе следат ситуации од типот е тоа девојче маратони трчала на 8 години, чим она трчала и јас можам, па пријавувања онесвестувања итн. Потоа си продолжуваат да наведуваат дека ова било дури трет маратон, што јасно кажува дека и тие самите не се информирани што трча всушност девојчето и воопшто не се компетентни да пренесуваат една ваква вест. Има ли во Македонија некој асален новинар на ова веб сајтовите, или се е само колку да се добијат кликови за да се привлече реклама на банер и ич не им чуе за квалитетот на вестите.


Прегледај го приврзокот 207452

Линк од веста
А ти се газиш да спуштиш под 1:50 на полумаратон :D Да не си ја фрли опремата за трчање пред да дочиташ? :D

А про по ова, овие денови пола Скопје кажува дека ќе трча на "маратонот", мислејќи на трката од 5км...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Мене ми е интересно како Драган Вукиќ си сима глупа емисија во автобус на ЈСП вртејќи низ веќе презагаденото Скопје а никој од колегите ни збор околу некои морални карактеристики и нивото на свест.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мене ми е интересно како Драган Вукиќ си сима глупа емисија во автобус на ЈСП вртејќи низ веќе презагаденото Скопје а никој од колегите ни збор околу некои морални карактеристики и нивото на свест.
И стварање непотребна гужва плус, за вртење од курташак....и амортизација на тоа кинеските канти.
Нема ни некаква симболика. Седат и праат муабет шо и на гајба да се седнати и у џакузи би звучел глупо, пошо и е глуп муабет. Ова е као "никој не напраил вакво нешто до сега"...не напраил пошо е суперглупо.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И стварање непотребна гужва плус, за вртење од курташак....и амортизација на тоа кинеските канти.
Нема ни некаква симболика. Седат и праат муабет шо и на гајба да се седнати и у џакузи би звучел глупо, пошо и е глуп муабет. Ова е као "никој не напраил вакво нешто до сега"...не напраил пошо е суперглупо.
Незнам кој е продуцент (веројатно тој самиот) и како нема осет, прво; како не видол дека идејата е глупа а второ; расипничкото однесување.

Тоа е, полно е вакви идиоти во оваа област (ТВ, филм, театар) во мајка Макадонаа.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
А сликата од друг со исто име и презиме кое го нашле на фб. :facepalm:

Прегледај го приврзокот 207427
Го познавам и починатиот и лицето што е на сликата од исто место са мислам село де Звегор... Јас се секнав кога ја видов сликата а не лицето што е ставено ... Луда работа...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Незнам кој е продуцент (веројатно тој самиот) и како нема осет, прво; како не видол дека идејата е глупа а второ; расипничкото однесување.

Тоа е, полно е вакви идиоти во оваа област (ТВ, филм, театар) во мајка Макадонаа.
Пун ми е фејсбукот со лудаци шо викаат пожарникари за спасуење мачиња, гулаби по дрва - оние, вечно загрижени за се', а не се сеќавам дека некој реагирал за ова.
Наивно да се очекуе на него да му текне такво нешто дека праи, пошо он мисли дека е ментално надмоќен над публиката шо ја забавља и му гостуе у емисија, а не е свесен колку е бос.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.633
Поени од реакции
38.809
најјако ми беше кога видов во курир една објава некој од анима мунди школки собирал од езерцата од парк и дома ги сликал. Дека ги чистеле со багери па да не ги повредат, за планктоните луѓе дури мислат, а за битни ствари кур ги боли.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.633
Поени од реакции
38.809

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.011

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Неам никаков проблем со worshiping на некого. Добро п**е, со харизма, природна лепота, убава насмевка, па и суптилно јебазовна...ова се кловнови бе, чудовишта...почнувајќи од водителкава, која е поштедена од хејтање на форумов...не знам како сме ја пропуштиле.

Муабетот е надреален...имала слики од Париз дома :facepalm: тој и читал поезија :facepalm: ....своевремено силви-бенд праеше масовни убиства со тв-интервјуа у овој стил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom