Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Не да ми се кења туку пролив јак ме фаќа.

Пред три години се појави во „Ѕвездите на Гранд“- како денес изгледа Ален Хасановиќ? (ФОТО)

Отвараш текст ништо посебно, фото нема некоја посебна промена кај човеков. Вест само колку да се пише нешто а да се добие преглед и посетеност.

Ебати то истражувачкото новинарство.
 
L

Löwe

Гостин
Не да ми се кења туку пролив јак ме фаќа.

Пред три години се појави во „Ѕвездите на Гранд“- како денес изгледа Ален Хасановиќ? (ФОТО)

Отвараш текст ништо посебно, фото нема некоја посебна промена кај човеков. Вест само колку да се пише нешто а да се добие преглед и посетеност.

Ебати то истражувачкото новинарство.
Тој речиси не се промени отогаш. Еве како денес изгледа Хасановиќ.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Тој речиси не се промени отогаш. Еве како денес изгледа Хасановиќ.
Што тогаш ни извртуваат наслови ?

Отвараш пошо насловот некако тера да мислиш нешто се променил па уште у загради ФОТО со големи букви.
 
L

Löwe

Гостин
Што тогаш ни извртуваат наслови ?

Отвараш пошо насловот некако тера да мислиш нешто се променил па уште у загради ФОТО со големи букви.
Да де, мислиш сменил пол, станал жена aла Азис порано, со таков наслов :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
ГЕРМАНЕЦ НА ТРАКТОР СО СВОЕТО КУЧЕ ТРГНАЛ НА СВЕТСКО ВО РУСИЈА
https://off.net.mk/offside/fudbal/germanec-na-traktor-so-svoeto-kuche-trgnal-na-svetsko-vo-rusija
...Неговата Германија го отвора Светското на 17 јуни во Москва против Мексико па Хуберт се надева дека....




да не се знаело кога почиње Светско
срамота
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Трендо од кој ми се кења....
Ех, да ми текнеше да напраам принтскрин на порталов кога најбитна тема на денот беше „Мешање бонбончиња Mentos со Diet Coke“, а „шупакот“ објавуваше криминали на претходниот шупак (воедно и мецена и спонзор на трендоленд)
Ти ебам смрдлето „патриотско“....да ти плаќаше „шупакот“ како претходниот сега ќе постираше текстови како „па и Чешка си го смени па што?, па Судан, мудан....“
Мрсул ефтин, по ништо различен од Саше АНАЛитико.


1.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Трендо од кој ми се кења....
Ех, да ми текнеше да напраам принтскрин на порталов кога најбитна тема на денот беше „Мешање бонбончиња Mentos со Diet Coke“, а „шупакот“ објавуваше криминали на претходниот шупак (воедно и мецена и спонзор на трендоленд)
Ти ебам смрдлето „патриотско“....да ти плаќаше „шупакот“ како претходниот сега ќе постираше текстови како „па и Чешка си го смени па што?, па Судан, мудан....“
Мрсул ефтин, по ништо различен од Саше АНАЛитико.


Прегледај го приврзокот 192156
Ја не му се бунам за тоа што го праи. Негова работа. Ја зборам за начинот.
Све попатетичен станува, со секој нареден ден.
Не беше волку патетичен никогаш.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
ГЕРМАНЕЦ НА ТРАКТОР СО СВОЕТО КУЧЕ ТРГНАЛ НА СВЕТСКО ВО РУСИЈА
https://off.net.mk/offside/fudbal/germanec-na-traktor-so-svoeto-kuche-trgnal-na-svetsko-vo-rusija
...Неговата Германија го отвора Светското на 17 јуни во Москва против Мексико па Хуберт се надева дека....




да не се знаело кога почиње Светско
срамота
на германиа првата утакмица е на 17ти...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
на германиа првата утакмица е на 17ти...
Знам добро кај им е грешката, фала богу дека не мислам оти не знаат кога почнува.


Проблемот веројатно им е, како и кај сите - во преведување буквално, од англиски.
Најверојатно пишувало таму од кај што земале - Germany opens WC at17-th, или нешто слично.
Germany opens WC at17-th - не се преведува буквално и не значи дека Германија го отвара Светското, туку се преведува отприлика како - Германија го стартува/почнува Светското на 17-ти.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Знам добро кај им е грешката, фала богу дека не мислам оти не знаат кога почнува.


Проблемот веројатно им е, како и кај сите - во преведување буквално, од англиски.
Најверојатно пишувало таму од кај што земале - Germany opens WC at17-th, или нешто слично.
Germany opens WC at17-th - не се преведува буквално и не значи дека Германија го отвара Светското, туку се преведува отприлика како - Германија го стартува/почнува Светското на 17-ти.

да не се знаело кога почиње Светско
срамота
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Да не те замарам со правописни термини, само ќе те прашам - дали некогаш си слушнал дека некогаш некои изрази означуваат скриено, а не буквално значење, во контекстот во кој се употребени?

На пример - Леле, ќе те убијам, си ми го изел чоколадото!

Па така и тука.
Очигледно е дека станува збор за патетична честа грешка кај нашите медиуми, а тоа е лош превод. Јас наводно ги зафркавам дека не знаат кога почнува светско, што веројатно никој не би си го помислил. Нешто што е далеку пофлагрантно и несекојдневно од вистинската патетична секојдневна причина - лош превод. Значи, очигледно, на шега ги правам по-грешни одошто се.
И тоа би требало да биде сфатливо за сите, али не е така. Сфаќам зошто.

На пример, слично како во тема политика кога некој загрижен патриот ќе каже - Заев потпиша да не ебат сите кога ќе отидеме у Грчка.
Тоа претерување е очигледно и има сврха.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Буквалниот превод е очајно приметлив во речиси сите наши медиуми, особено порталите, без проблем веднаш се препознава кој текст е преведуван од англиски а кој, уште почесто, од српски.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Да не те замарам со правописни термини, само ќе те прашам - дали некогаш си слушнал дека некогаш некои изрази означуваат скриено, а не буквално значење, во контекстот во кој се употребени?

На пример - Леле, ќе те убијам, си ми го изел чоколадото!

Па така и тука.
Очигледно е дека станува збор за патетична честа грешка кај нашите медиуми, а тоа е лош превод. Јас наводно ги зафркавам дека не знаат кога почнува светско, што веројатно никој не би си го помислил. Нешто што е далеку пофлагрантно и несекојдневно од вистинската патетична секојдневна причина - лош превод. Значи, очигледно, на шега ги правам по-грешни одошто се.
И тоа би требало да биде сфатливо за сите, али не е така. Сфаќам зошто.

На пример, слично како во тема политика кога некој загрижен патриот ќе каже - Заев потпиша да не ебат сите кога ќе отидеме у Грчка.
Тоа претерување е очигледно и има сврха.

да ама светкото ако почнува денес , за германија почнува на 17ти пошто не играат сите у ист ден... на пример за Уругвај почнува утре , за франција на 16ти итн ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom