Трендови во МК медиумите од кои ни се кења

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ме нервираат статиите на оние црнобело, кафепауза и слични сајтови, оние од типот, како некоја Трпејца се преселила пред 10 години у Шведска, и таму не било топло, немало емоции, луѓето биле ладни и несреќни, дека никаде нема како во Македонија, а она седи таму и ужива*. 80% сум убеден дека се фејк, или тие 20% некоја ги пишала онака ради реда, да се подразмисли народ :D

Под ужива, не мислев она буквално, ама сигурно и е подобро него тука. Иако стојам на ставот дека, боље најмизерен во Шведска, него најмизерен во Македонија :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
https://kajgana.com/slovenechki-arheolog-otkri-izguben-grad-na-maite

Тикал се вика градот, не Тикала. Веројатно пак грешка у падежен превод од српски или хрватски или словенечки, каде што најверојатно пишувало - град је мањи од Тикала (или слично нешто).
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
https://kajgana.com/slovenechki-arheolog-otkri-izguben-grad-na-maite

Тикал се вика градот, не Тикала. Веројатно пак грешка у падежен превод од српски или хрватски или словенечки, каде што најверојатно пишувало - град је мањи од Тикала (или слично нешто).
Често ја приметувам истата грешка на многу места, веднаш се приметува кога текст е (лошо) преведуван од српско-хрватски. Пред два дена кога пишуваа за убиството на овој србинот од Косово, секаде беше копипастиран текст „убиен е со долга деветка“, израз што многу ретко се користи во македонскиот јазик.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Па јебига сеа не можеш да знаеш што значат некои сленг изрази у некој друг јазик, не ќе викаат лектор од српски да им го одобри текстот пред да го објават.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
треба задолжително да стане вака сите луѓе да бидат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

А еве што стварно рекол: "Македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и нација на Атињаните или Спартанците. Античка Македонија беше голема сила на античкиот грчки свет која се прошири, особено во времето на Александар Велики, многу пошироко од денешната географски област Македонија."
Со полувистини најдобро се постигнува ефектот кој е посакуван.

Јако е, дека нашиве медиуми не го цитираат Етнос, за кој е и дадено интервјуто, него го цитираат Портал Њуз кој ја "пренел" веста за тоа што он рекол за Етнос.
Профи.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.789
Поени од реакции
6.992
Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

А еве што стварно рекол: "Македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и нација на Атињаните или Спартанците. Античка Македонија беше голема сила на античкиот грчки свет која се прошири, особено во времето на Александар Велики, многу пошироко од денешната географски област Македонија."
Со полувистини најдобро се постигнува ефектот кој е посакуван.

Јако е, дека нашиве медиуми не го цитираат Етнос, за кој е и дадено интервјуто, него го цитираат Портал Њуз кој ја "пренел" веста за тоа што он рекол за Етнос.
Профи.
PREDAVNIK, PRODADENA DUSA, OVOJ OD MO4KA PRAEN GO SPODELUVAS MAKEDONZA JA RASPADNAVTE CRN DEN DA NE VIDETE SO ALTANI SE IYNAZEMAVTE NA MAKATA NA MEKODENCETO
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Ципрас за „Етнос“: Македонска нација не постоела никогаш

А еве што стварно рекол: "Македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и нација на Атињаните или Спартанците. Античка Македонија беше голема сила на античкиот грчки свет која се прошири, особено во времето на Александар Велики, многу пошироко од денешната географски област Македонија."
Со полувистини најдобро се постигнува ефектот кој е посакуван.

Јако е, дека нашиве медиуми не го цитираат Етнос, за кој е и дадено интервјуто, него го цитираат Портал Њуз кој ја "пренел" веста за тоа што он рекол за Етнос.
Профи.
Јако е шо ниту еден наш медиум не го преведе интегрално интервјуто од грчки, бар за делот шо се однесува на спорот со нас.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Па јебига сеа не можеш да знаеш што значат некои сленг изрази у некој друг јазик, не ќе викаат лектор од српски да им го одобри текстот пред да го објават.
Падежи не се сленг, аман.

(но ти веројатно си реплицирал за долгата деветка, во тој случај nvm)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
http://vecer.mk/makedonija/selmani-sekoj-eden-makedonec-treba-da-go-nauchi-albanskiot-jazik-video
Вечер се стандардно професионални.
Селмани-Османи исто е. Слика од еден, што нема врска со изјавата, а видео од друг.
И така публиката на Вечер е благо ретардирана па исто и се фаќа, можат и чинија со гомна да им сервираат, ќе проголтаат.

Изглеа им е распад система више, никој не води сметка што се пишува.

Уапсени Полјаци, го славеле роденденот на Хитлет!
http://vecer.mk/svet/uapseni-poljaci-go-slavele-rodendenot-na-hitlet[DOUBLEPOST=1516728548][/DOUBLEPOST]Алабанија ги отвора досиејата на албанските политичари кои соработувале со УДБА, ЦИА И КГБ
http://vecer.mk/balkan/alabanija-gi-otvora-dosiejata-na-albanskite-politichari-koi-sorabotuvale-so-udba-cia-i-kgb
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.805
Внатрешна Војна во НАТО! Турција Убива Џихадисти но и Американски Војници во Северна Сирија
tp://kolozeg.info/2018/01/24/внатрешна-војна-во-нато-турција-убива/
Коложег цитира турски дописник на Ројтерс, со линк од Ројтерс, во кој тој тврди дека се убиени Курди и ИСИС борци.
Нити американски војници убивање, нити внатрешна војна во НАТО има негде у текстот.
https://www.yahoo.com/news/turkey-seeks-no-clash-russia-syria-u-pursue-100523103.html

Жал ми е понекад за вас. Стварно.

Па уште напишале:" убивајќи 260 Курди и Џихадисти меѓу кои и голем број Американски воени “советници” (читаj овде на Reuters) "
 
Последно уредено:

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
http://kurir.mk/makedonija/vesti/foto-bogoev-se-ozeni-i-go-pokaza-luksuzot-mladiot-oligarh-se-pofali-vo-koja-kukja-se-pie-vino-od-stotici-evra/
„Моет“ е француско пенливо вино, од средна класа, но сепак „солено“ за македонскиот џеб. Цената на „моет“ на фришоп е околу 60 евра за шише, а цените за вакво пенливо задоволство во македонските ресторани се движат од 100 до 150 евра, за шише. Доколку станува збор за спешл едишн, односно лимитирана едиција, која не за општа продажба, цената на „моет“ може да достигне и до 500 евра од шише.

Чинот на запросување – за поздравување, ама изјавата на младиот општински градоначалник – за смеење.

„Да не беа Бејли и Кале, сиротиот Богоев ќе останеше вечен ерген… неженет до пензија “ – со потсмев ја коментираат поединци.

Патем, ако тргнеш по логиката на Богоев, да ја жениш откако ќе падне власта, денес треба да ти е страв да фатиш девојка. Зашто, како што тој и неговите од СДС тргнале да владеат, многу лесно може да ти се случи брзо да ја запросиш… Едвај после неколку излегувања!“, пишува порталот.
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom