Трева (дворска-парковска)

Член од
5 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Ми препорачуваат Тиволи(словенечка) трева.
Дали има некој искуство со неа?
Јас почнувам перидов со некои корекции во дворот, имам нешто повеќе од 1300м2 само тревна површина од која во едниот дел 200м2 е под доста дебела сенка поради израснатите дрва кои се во тој дел и не овозможуваат доволна светлина преку целиот ден. Кога ја спомна Тиволи како тревна смеса јас исто сакам да ја пробам чисто да видам дали ќе има некој ефект. Инаку јас мојот двор го имам заседоно токму со семе од Семенара Љубљана и можам да кажам дека се навистина добри.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Јас почнувам перидов со некои корекции во дворот, имам нешто повеќе од 1300м2 само тревна површина од која во едниот дел 200м2 е под доста дебела сенка поради израснатите дрва кои се во тој дел и не овозможуваат доволна светлина преку целиот ден. Кога ја спомна Тиволи како тревна смеса јас исто сакам да ја пробам чисто да видам дали ќе има некој ефект. Инаку јас мојот двор го имам заседоно токму со семе од Семенара Љубљана и можам да кажам дека се навистина добри.
Јас на крај фрлив Barenbrug Dry&Strong. Поефтина ми се фана, а и демек холандска па ќе видиме што ќе излезе! За воља на вистината и времево не е најидеално, ама чекав повеќе од месец дена да се погоди и на крај морав да сеам...
Ќе пишам апдејт што и како излегло.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Јас почнувам перидов со некои корекции во дворот, имам нешто повеќе од 1300м2 само тревна површина од која во едниот дел 200м2 е под доста дебела сенка поради израснатите дрва кои се во тој дел и не овозможуваат доволна светлина преку целиот ден. Кога ја спомна Тиволи како тревна смеса јас исто сакам да ја пробам чисто да видам дали ќе има некој ефект. Инаку јас мојот двор го имам заседоно токму со семе од Семенара Љубљана и можам да кажам дека се навистина добри.
па зашто не земеш за во сенка или комбинирана?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Незнам што треба купив пред 5 -6 год ,ОД Бриколаж, Ја садев под ораси коплетно 100% под сенка,, Спрема тоа земав семе за под сенка, Тревата е одлична зелена топ, иако скоро воопшто не ја фаќа сонце.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
За да ви биде тревникот убав и зелен ќе треба да почекате неколку години најмалку 3 години.Еднодтсвно на тревата и треба време да се згусне,прочисти од корови и слично ѓубре.Нормално да се наводнува редовно,добра дренажа и редовно ѓубрење (пролет-есен)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
Доста зборите у шифри и признајте си за каква всушност трева овде разменувате информации за одгледување.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Јас на крај фрлив Barenbrug Dry&Strong. Поефтина ми се фана, а и демек холандска па ќе видиме што ќе излезе! За воља на вистината и времево не е најидеално, ама чекав повеќе од месец дена да се погоди и на крај морав да сеам...
Ќе пишам апдејт што и како излегло.
Апдејт или рано е?
Некој да препорача трева и колку да се фрла на м2?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Апдејт или рано е?
Некој да препорача трева и колку да се фрла на м2?
Прекрасна трева! Како ќилим стана за еден месец! За жал нешто прави проблем неможам да прикачам слика.
Баш сега завршив со косење.
Топло го препорачувам овој вид, со мало предупредување дека ако мислиш да сееш сега е веќе прекасно! Подобро на есен.
И уште една препорака: една недела макс две пред сеењето испркај хербицид и фрезирај непосредно пред сеидбата! (Ја се заебав оти помина месец и пол од хербицидот и месец дена од фрезирањето, па заедно со дворската ми никна и бааѓи дива трева).
Инаку со кило семе на 15-20м2 одлично густо изникна.
Позз
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
За дива трева побарај во земјоделска да ти дадат средство за уништување широколисна трева.
Не е средство за она тотално уништување на трева по двор,
туку за уништување на дива трева што и пречи на оваа што си ја посеал, објасни убаво што бараш.
Ако напрскаш со погрешното средство, ќе ја уништиш тотално.;)
Си пишува на шишето дека се сипува едно капаче во 10 л вода и со пумпа напрскаш претпладне(само на сува трева, кога ќе се просуши од роса), па навечер наводнувај ја тревата.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
За дива трева побарај во земјоделска да ти дадат средство за уништување широколисна трева.
Не е средство за она тотално уништување на трева по двор,
туку за уништување на дива трева што и пречи на оваа што си ја посеал, објасни убаво што бараш.
Ако напрскаш со погрешното средство, ќе ја уништиш тотално.;)
Си пишува на шишето дека се сипува едно капаче во 10 л вода и со пумпа напрскаш претпладне(само на сува трева, кога ќе се просуши од роса), па навечер наводнувај ја тревата.
Да, имам слушнато за селективни хербициди. Меѓутоа не се одлучувам за тоа бидејќи покрај тревата се се цвеќиња, а има и елки, грмушки...
Многу ризик ми е тоа!
А и вака свежо косена воопшто не се приметува. Тек кога ќе пркне по недела дена ќе почнат да штрчат листови од други треви.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Прекрасна трева! Како ќилим стана за еден месец! За жал нешто прави проблем неможам да прикачам слика.
Баш сега завршив со косење.
Топло го препорачувам овој вид, со мало предупредување дека ако мислиш да сееш сега е веќе прекасно! Подобро на есен.
И уште една препорака: една недела макс две пред сеењето испркај хербицид и фрезирај непосредно пред сеидбата! (Ја се заебав оти помина месец и пол од хербицидот и месец дена од фрезирањето, па заедно со дворската ми никна и бааѓи дива трева).
Инаку со кило семе на 15-20м2 одлично густо изникна.
Позз
Може да ми кажеш од каде ја зема? И дај прикачи некоја слика на некои сајт :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Може да ми кажеш од каде ја зема? И дај прикачи некоја слика на некои сајт :)
Сега гледам, немам некоја поубава слика на телефонов... утре еве обеќавам ќе сликам и закачам слика!
Инаку ја земав од Агрохемија по 320ден/кило. (Во малопродажба и по 380 мислам ја продаваат)
П.С. и да те предупредам дека миксот е 80% tall fescue! Тоа е трава која не поднесува ниско косење! Така да си знаеш и планираш дека тревникот ќе треба да го држиш 7-8цм, а повеќето косилки не одат повисоко од 55мм! Па или тример или поскапа косилка ќе треба да зимаш...
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Одлично изгледа ама висината не знам дали е океј, не планирам да вложувам мн зашто се работи за мала квадратура. Има од тој производител со пониско косење?
Се разбира дека има. Проблемот е само дали кај нас носат? (Зафркната работа била увозот на семиња и семенски материјал).
Во главном пред да посеам, гуглав и се распрашував интензивно.
Да сумирам, бидејќи сите семиња во основа се мешавина од два или повеќе видови... треба да пазиш и на тоа кој вид какви ботанички карактеристики има!
Еве ќе се обидам да ти прераскажам што дознав:

1.Lolium Parene:Најчест вид што ќе сретнеш кај нас, познат уште и по називот "англиска трева". Од добри страни: Климата му одговара, добро поднесува секакви почви и посебно е отпорен на газење!(затоа и по фудбалски терени го садат). Можеш да го косиш како сакаш.
Од лоши страни: бара (средно)одржување(редовно наводнување и ѓубрење), знае да пожолти на високи температури, и од блиску секое коренче е посебна туфка па изгледа убаво само во густ и здрав тревник.

2.Festuca arondinacea(tall fescue) е видот што јас го земав. Од добри страни: има длабок корен и соодветно на тоа еден од најотпорните видови на суша! Одлично поднесува јако сонце и ниски температури што значи травњакот е зелен поголемиот дел од годината. Не бара посебно одржување.
Лоши страни: листовите на тревките се малку пошироки и рапави од долна страна(една од покрутите трави). И треба висина за да биде здрава. За газење ја оценуваат како medium(што значи океј е ако не играш фудбал на неа).

3.Poa Pratensis(Blue grass). Најскапата од сите!
Од добри страни: има најфини листови, најдлабока зелена боја, одлично поднесува газење, косење, и може да се коси во stripes. Премиум трева за спортски терени!
Од лошите страни: Најзахтевна за одржавање од сите!!!
Преферира поладна клима и плодна почва.

4.Festuca rubra rubra(red fescue) и Festuca rubra commutata(chewing fescue), заедно со сите нивни подвидови! Како што кажува самото име, доаѓаат од фамилијата Festuca што ги прави отпорни на суша и незахтевни за одржување, но и сакаат висина(на листовите) за да виреат добро. Растат на секаква почва.
Овие треви одлично поднесуваат сенка па затоа и ги ставаат во миксови за шарена сенка. Имаат фини листови со светло зелена боја, и не се посебно отпорни на газење.

5.Agrostis(bentgrass, creeping bent, common bent...)итн. Еден тон видови во оваа фамилија! Генерално трева за голф терени.
Што значи фина текстура и ниско <5мм косење. Не сум навлегол подетално за нив.

Ова се битните видови кои ќе ги сретнеш во тревните смеси во различен сооднос. Скоро секогаш еден вид е доминантен, а другите видови се еден вид припомош. На пример кај dry&strong има 10% poa pratensis која брзо рти и има улога да ја стабилизира почвата додека фестуката из'рти и ојача.
Ова е само генерално објаснување колку за ориентација! Инаку цела наука е тревата :D
П.С. ќе заборавев... Семенарна Љубљана не земав оти не кажуваат јасно(кријат!!!) кој видови и во кој сооднос ги содржи!!! Такви цигански финти, не фала! ...значи не ми беше за парите, туку нејќам да ме прават глуп со маркетинг, а да не напишат нигде што всушност продаваат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom