Треба ли единицата АЛФА да го смени своето име?

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Не знам дали го погодив форумот ама мислам дека е најсоодветен(ако не преместете ја темава каде мислите дека припаѓа).Со сета должна почит кон сите припадници на единицата,но мислам дека идејата називот на единица на МВР да биде атинска буква е тотално одвратна.Едноставно ме иритира. Мислам дека може некое ептен посоодветно име да се најде.Како најпосетуван форум може и ке допре идејава до некој официјален претставник.А може нормално и ваши мислења.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Не знам дали го погодив форумот ама мислам дека е најсоодветен(ако не преместете ја темава каде мислите дека припаѓа).Со сета должна почит кон сите припадници на единицата,но мислам дека идејата називот на единица на МВР да биде атинска буква е тотално одвратна.Едноставно ме иритира. Мислам дека може некое ептен посоодветно име да се најде.Како најпосетуван форум може и ке допре идејава до некој официјален претставник.А може нормално и ваши мислења.
алфа доаѓа од еврејското алеф така да има еврејско име! може така?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Па нели требаше да ја укинат скроз таа единица? И така све се манијаци таму, укини и да не му ја мислиме многу многу, дали ќе се викаат алфа или А (The A-Team)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Па нели требаше да ја укинат скроз таа единица? И така све се манијаци таму, укини и да не му ја мислиме многу многу, дали ќе се викаат алфа или А (The A-Team)
значи малце се распрашав и дознав дека единицата алфи не е редовна единица т.е. нејзините припадници се менуваат секоја недела. секој полицаец може во одреден период од месецот да биде префрлен во единица алфи. они имаат посебни задачи и не се истите луѓе цело време како што е единица за брзо распоредување (народно кажано ЖЕЛКИ). значи нема што да се укине. тоа е само група луге кој дента имаат посебни задачи и се викаат алфи!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Абе темава ме испровоцира еден Атински педер што ми обрна внимание зошто именуваме единици со Атински букви.Сега не сум историцар да навлегувам во генезата на буквиве и азбуката нивна ама иритира фактот што името на единицата е Атинска буква.БАрем мене и кругот на пријатели мои.Искрено токму сега разговарав со пријател книжевник,упатен доста повеќе од мене во историјата и митологијата и се согласивме дека највеќе потсеќа на атинска буква.Нема никаква политичка или анти-полициска намера зад темава чисто АЛФА како назив.А може малку и глупо ова со имињава ама исто немам никаква намера да го мешам спорот и проблемот што го имаат атињаниве со нашето име.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Абе темава ме испровоцира еден Атински педер што ми обрна внимание зошто именуваме единици со Атински букви.Сега не сум историцар да навлегувам во генезата на буквиве и азбуката нивна ама иритира фактот што името на единицата е Атинска буква.БАрем мене и кругот на пријатели мои.Искрено токму сега разговарав со пријател книжевник,упатен доста повеќе од мене во историјата и митологијата и се согласивме дека највеќе потсеќа на атинска буква.Нема никаква политичка или анти-полициска намера зад темава чисто АЛФА како назив.А може малку и глупо ова со имињава ама исто немам никаква намера да го мешам спорот и проблемот што го имаат атињаниве со нашето име.
тој атински педер прашај го од каде доаѓа буквата АЛФА да видам дали знае да ти објасни. грците ја имаат препишано еврејската азбуга (алеф бет гимел) и направиле "нова" хеленска (алфа бета гама)!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
[acko]®;1846986 напиша:
значи малце се распрашав и дознав дека единицата алфи не е редовна единица т.е. нејзините припадници се менуваат секоја недела. секој полицаец може во одреден период од месецот да биде префрлен во единица алфи. они имаат посебни задачи и не се истите луѓе цело време како што е единица за брзо распоредување (народно кажано ЖЕЛКИ). значи нема што да се укине. тоа е само група луге кој дента имаат посебни задачи и се викаат алфи!
Полицаец/Апаш/Затвореник....кој било може да биде алфа. Само треба да знае да шлапа шамари
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
[acko]®;1846997 напиша:
тој атински педер прашај го од каде доаѓа буквата АЛФА да видам дали знае да ти објасни. грците ја имаат препишано еврејската азбуга (алеф бет гимел) и направиле "нова" хеленска (алфа бета гама)!
Имаат тие нешто нивно освем вродената хомосексуална навика?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
[acko]®;1846997 напиша:
тој атински педер прашај го од каде доаѓа буквата АЛФА да видам дали знае да ти објасни. грците ја имаат препишано еврејската азбуга (алеф бет гимел) и направиле "нова" хеленска (алфа бета гама)!
Реков не сум компетентен да навлегувам во тие води.Настрана тоа битно е што единицата носи име на атинска буква.Не е АЛЕФ Алфа е.Со сета почит ама мислам ме сфаќаш која ми е поентата.Поздрав.

Ианку мислам дека не треба да навлегуваме во тоа кој и како е примен или што направил.Сегде има лоши луѓе.Меѓутоа сета почит кон сите припадници на единицата и МВР и нивната работа.Темата ја почнав со најдобри намери.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
[acko]®;1846997 напиша:
тој атински педер прашај го од каде доаѓа буквата АЛФА да видам дали знае да ти објасни. грците ја имаат препишано еврејската азбуга (алеф бет гимел) и направиле "нова" хеленска (алфа бета гама)!
Alfa, Vita...:smir: Ova za da si znaesh.

Абе темава ме испровоцира еден Атински педер што ми обрна внимание зошто именуваме единици со Атински букви.Сега не сум историцар да навлегувам во генезата на буквиве и азбуката нивна ама иритира фактот што името на единицата е Атинска буква.БАрем мене и кругот на пријатели мои.
Pa barem probaj da im prostish. I na niv im e preku glava on 'nashite' nazivi, so koi sekoja edinica si dobiva totem zashtitnik. A i kreativniot sektor ne im e za pofalba.:smir:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
абе која алфа
пола се неписмени
ама добро е шо знат да мават
не му треба друго
треба да ги смени грујо поќе од пола
и бг таблици поќе НЕ
:tv::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
абе која алфа
пола се неписмени
ама добро е шо знат да мават
не му треба друго
треба да ги смени грујо поќе од пола
и бг таблици поќе НЕ
:tv::pos2::pos2::pos2::pos2:
абре ситеееееееееее
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
а бе алфите си се супер додека не им направиш проблеми, или да почнеш да бегаш еднашка да не беа тие ке сум го јадел немиен од Албанци, така да да не ја укинуваат таа единица
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Леле скроз отидовте на друго.Не е поентата треба ли или не треба единицата да постои.Ми беше зборот за името на единицата да се смени.Нешто посоодветно а не биква од атинска азбука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom