Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Злато растура но може и Биткоин да изненади. Но златото е најбезбедно. ГДХ +5% вчера.
Не знам за долготрајно, пошто може во било кој правец да отиде ако има било каква промена во однесувањето од страна на Фед или, пак, некоја друга геополитичка ситуација.

Во однос на Биткоини, поточно Coinbase, тие се доста популарни за трејдање пошто имаат висока волатилност, но сега за сега уште не ги владеам синтетичките опции толку добро, а без нив таму не се прават пари.
Автоматски споено мислење:

Full disclosure, периодов кога пишувам дека нешто оди нагоре или дека има добра заработка во некоја акција, зборам за краткотрајни трејдови, не зборам за инвестиции.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.640
Поени од реакции
4.943
Не знам за долготрајно, пошто може во било кој правец да отиде ако има било каква промена во однесувањето од страна на Фед или, пак, некоја друга геополитичка ситуација.

Во однос на Биткоини, поточно Coinbase, тие се доста популарни за трејдање пошто имаат висока волатилност, но сега за сега уште не ги владеам синтетичките опции толку добро, а без нив таму не се прават пари.
Автоматски споено мислење:

Full disclosure, периодов кога пишувам дека нешто оди нагоре или дека има добра заработка во некоја акција, зборам за краткотрајни трејдови, не зборам за инвестиции.
Јас мислам дека уште ќе трае трендот на златото може да им дип ако пак рипнат обврзници но не би требало. Ќе видиме јас сум длабоко влезе во злато, обврзници лонг и шорт нафта. Ќе има тренд реверсал посебно на нафта па и обврзници мислам да пробам да го тајмирам. Златото е малку посигурно но може и тоа да зеза. Ќе видиме Крипто и сребро ми се следни на листа чекам некој помал беар маркет да одам лонг на сребро и сребрени рудари. Ќе видиме сум го возел ова и друг пат. Опции не знам со маргин и кредити менаџирам.Ќе пишам што мислам. Кога ќе се развие пазарот ќе одам гроут и хај бета а накрај тек. Во основа асет клас ротејш со свингови и свичови врз база на макро тоа трејдам Тоа е планот...сега за сега функционира Сајонара.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Моето мислење е дека во наредниве три месеци акциите ќе растат, златото ќе паѓа иако не многу брзо, по последниве случувања со банките и практично купување на нивните портфолија од страна на ФЕД.
Крашот кој го чекаме нема да се случи, барем не во наредните 6 месеци. Вистинскиот краш ќе биде само кога ќе почне да се зголемува невработеноста. Ситуацијата, барем по она што го имам читано, ми личи на 70тите. За стварен bottom очекувам да биде периодот после ноември.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Кај МЕТА гледам дека е формирана Cup and Handle pattern каде рачката е скоро завршена. Ако цената го пробие отпорот на $196, може нагло да почне да се качува. Ако тргне нагоре може да не запре до $278. Но, ако не го пробие отпорот, чашката ќе пропадне. И во дејли и во аорли SMA 20 и 50 имаат прекрстување, и RSI и MACD покажуваат нагорен тренд. Прашањето е дали ќе продолжи трендот или не денес има несигурност кај трговците, ама VIX продолжува да паѓа што значи дека трендот за сега најверојатно ќе продолжи.
Мислам дека нема да ти успее булиш шољичката на дејли МЕТА пошо консолидациската фаза е веќе помината. Последниот кендл не ветува нишо но рси-то зема замав за корекција кон гапот.

META_2023-03-18_21-21-36.png
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Мислам дека нема да ти успее булиш шољичката на дејли МЕТА пошо консолидациската фаза е веќе помината. Последниот кендл не ветува нишо но рси-то зема замав за корекција кон гапот.
Последната свеќа ја допира границата ама не ја пробива, мислам дека уште не е растурена шољата. Ќе видиме во Понеделник, дали ќе пропадне или ќе тргне нагоре.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Дечки гледам дека инвестирањето во злато го правите во GDX (VanEck Gold Miners ETF), односно инвестирате во рударски компании кои се во бизнисот на ископување и обработка на злато.

Прашањето ми е зошто во ETF базиран на mining компании а не во trust како на пример IAU (iShares Gold Trust) каде со купување на удели односно акции практично купувате дел од физичко злато?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.640
Поени од реакции
4.943
Дечки гледам дека инвестирањето во злато го правите во GDX (VanEck Gold Miners ETF), односно инвестирате во рударски компании кои се во бизнисот на ископување и обработка на злато.

Прашањето ми е зошто во ETF базиран на mining компании а не во trust како на пример IAU (iShares Gold Trust) каде со купување на удели односно акции практично купувате дел од физичко злато?
Може и глд и иау исто е речиси. Рудници имаат поголема волатилност и поголема добивка но и поголем пад. Рудари се замена за левериџ. Но ако сакаш побезбедно може ИАУ и директно во фјучерси и акции на златни фондови. ИАУ и ГЛД се сосема во ред.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Може и глд и иау исто е речиси. Рудници имаат поголема волатилност и поголема добивка но и поголем пад. Рудари се замена за левериџ. Но ако сакаш побезбедно може ИАУ и директно во фјучерси и акции на златни фондови. ИАУ и ГЛД се сосема во ред.
Ох. Јас пак помислив да не има некои ограничувања во купувањето односно поседувањето...
Што знам, како што гледав IAU е oversold моментално. Може да почекам извесен период да се намали цената... Мислам дека ќе има фора уште 2-3 месеци пред посериозен раст...ако се врати инфлацијата...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.640
Поени од реакции
4.943
Ох. Јас пак помислив да не има некои ограничувања во купувањето односно поседувањето...
Што знам, како што гледав IAU е oversold моментално. Може да почекам извесен период да се намали цената... Мислам дека ќе има фора уште 2-3 месеци пред посериозен раст...ако се врати инфлацијата...
Мислиш да купиш злато кога ќе почне да расте инфлацијата повторно?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Дечки гледам дека инвестирањето во злато го правите во GDX (VanEck Gold Miners ETF), односно инвестирате во рударски компании кои се во бизнисот на ископување и обработка на злато.
Јас не инвестирам во злато, но како и сите други хартии од вредност кога имаат јасно забележлив тренд го користам за краткорочно трејдање.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.640
Поени од реакции
4.943
Јас не инвестирам во злато, но како и сите други хартии од вредност кога имаат јасно забележлив тренд го користам за краткорочно трејдање.
На кој временски хоризонт тргуваш?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Само со 50 поени ФЕД можат да си го вратат кредибилитетот бар до следен митинг. Се друго е тикет за неизбежен финансиски колапс кој и онака е неминовен и во двата случаја. Паул Волкер од 80ти години ака ,,The man who saved America'' , поради неговата дебелокожна непопустливост и инает да се справи со речиси слични предизвици како денес, успеал во тоа. Јебеш и Соликон и Силвергејт, луѓе во негово време скокале од Empire State во знак на револт поради неиздржливите стегачки политики. Но дури и тој има направено грешка шо прерано направил пауз, па кратење на каматните стапки дозволувајќи инфлацијата да се врати повторно со залет.

Денес и утре за Пауел се ,,To be or not to be''. 25 поени, 0 поени или кратење на федерал фунд рејт ви се катапулт за пазарите на капитал и инфлацијата. 50 поени од друга страна се опасна корекција.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.640
Поени од реакции
4.943
Само со 50 поени ФЕД можат да си го вратат кредибилитетот бар до следен митинг. Се друго е тикет за неизбежен финансиски колапс кој и онака е неминовен и во двата случаја. Паул Волкер од 80ти години ака ,,The man who saved America'' , поради неговата дебелокожна непопустливост и инает да се справи со речиси слични предизвици како денес, успеал во тоа. Јебеш и Соликон и Силвергејт, луѓе во негово време скокале од Empire State во знак на револт поради неиздржливите стегачки политики. Но дури и тој има направено грешка шо прерано направил пауз, па кратење на каматните стапки дозволувајќи инфлацијата да се врати повторно со залет.

Денес и утре за Пауел се ,,To be or not to be''. 25 поени, 0 поени или кратење на федерал фунд рејт ви се катапулт за пазарите на капитал и инфлацијата. 50 поени од друга страна се опасна корекција.
0.25% ќе биде и најверојатно последно за долго време ќе одат со кратења и инфлација ќе има пак висока само не многу брзо.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Peter Schiff :
Investors believe a #Fed pivot will inflate another #tech bubble. But this easing cycle, which will include the largest QE program yet, will send annual #inflation rates into the double digits indefinitely. That's bad for tech, as it destroys the present value of future earnings.

Мај мен.Последиците во некое друго време. Во меѓувреме Гоо вид д флоуу :uzi:

#Сезона на мечкина хибернација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom