Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
22 август 2013
Мислења
19
Поени од реакции
18
Што испадна сега, не било толку лошо да имаш пара која не може да ти ја блокираат или конфиускуваат од било која институција а?
Само да постоеше нешто такво...
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Имам три Прашања до тие што имаат пратено пари до Интерактив Брокерс преку НЛБ Електронско Банкарство.
1. Дали во делот каде што се избира кој ја покрива провизијата избирате да се подели (SHA) или Налогодавач (OUR). Доколку се избере опцијата за да се подели висината на провизијата е 0.7%. Е сега не знам дали ќе има трошоци од други банки кои би биле посредници (доколку ги има). Ќе плаќам во долари па износот ќе се прати према Сити Банк во УСА. Од техничка поддршка на НЛБ не ми дадоа чиста информација дали би имало трошоци од посредници или не (претпоставувам за да ме форсираат да ја изберам целата провизија да ја платам јас иако можно е да ја нема).
2. Бидејќи ќе праќам во долари, ИБ не дава класичен ИБАН сметка. Дали во полето за Ибан/Сметка ја внесувате виртуелната сметка која што ја дава (Virtual Bank Account Number)?
3. Дали Routing Number треба да се внесе некаде или тоа ќе го направат од НЛБ според прикачениот документ каде што ги имаат сите податоци?

Благодарам.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Имам три Прашања до тие што имаат пратено пари до Интерактив Брокерс преку НЛБ Електронско Банкарство.
1. Дали во делот каде што се избира кој ја покрива провизијата избирате да се подели (SHA) или Налогодавач (OUR). Доколку се избере опцијата за да се подели висината на провизијата е 0.7%. Е сега не знам дали ќе има трошоци од други банки кои би биле посредници (доколку ги има). Ќе плаќам во долари па износот ќе се прати према Сити Банк во УСА. Од техничка поддршка на НЛБ не ми дадоа чиста информација дали би имало трошоци од посредници или не (претпоставувам за да ме форсираат да ја изберам целата провизија да ја платам јас иако можно е да ја нема).
2. Бидејќи ќе праќам во долари, ИБ не дава класичен ИБАН сметка. Дали во полето за Ибан/Сметка ја внесувате виртуелната сметка која што ја дава (Virtual Bank Account Number)?
3. Дали Routing Number треба да се внесе некаде или тоа ќе го направат од НЛБ според прикачениот документ каде што ги имаат сите податоци?

Благодарам.
1. pracaj so OUR. napravi prvo request za depozit na sajtot pa posle pravi depozit. AKo odis so SHA, sigurno ke ima provizija od korespodentna banka i nema da ti stigne celiot iznos. ako si napravis request za 5000 usd a stignat 4970$ moze da imas problem, ne znam. Jas samo so OUR pracam.

2. Smektata e taa, nema IBAN tuku samo brojki.

3. Obavezno do navedi tvojot broj ( U i brojki ) i ime i prezime.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ErT
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Имам три Прашања до тие што имаат пратено пари до Интерактив Брокерс преку НЛБ Електронско Банкарство.
1. Дали во делот каде што се избира кој ја покрива провизијата избирате да се подели (SHA) или Налогодавач (OUR). Доколку се избере опцијата за да се подели висината на провизијата е 0.7%. Е сега не знам дали ќе има трошоци од други банки кои би биле посредници (доколку ги има). Ќе плаќам во долари па износот ќе се прати према Сити Банк во УСА. Од техничка поддршка на НЛБ не ми дадоа чиста информација дали би имало трошоци од посредници или не (претпоставувам за да ме форсираат да ја изберам целата провизија да ја платам јас иако можно е да ја нема).
2. Бидејќи ќе праќам во долари, ИБ не дава класичен ИБАН сметка. Дали во полето за Ибан/Сметка ја внесувате виртуелната сметка која што ја дава (Virtual Bank Account Number)?
3. Дали Routing Number треба да се внесе некаде или тоа ќе го направат од НЛБ според прикачениот документ каде што ги имаат сите податоци?

Благодарам.
НЛБ Електронското банкарство многу лесно функционира за евра, за долари многу тешко. Јас праќам исклучиво во евра, а потоа ги претворам во долари.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
НЛБ Електронското банкарство многу лесно функционира за евра, за долари многу тешко. Јас праќам исклучиво во евра, а потоа ги претворам во долари.
Од кој аспект тешко? Ги одбиваат налозите во долари? Не би сакал да губам при конверзија од една валута во друга, па ќе мора да биде УСД.
Автоматски споено мислење:

1. pracaj so OUR. napravi prvo request za depozit na sajtot pa posle pravi depozit. AKo odis so SHA, sigurno ke ima provizija od korespodentna banka i nema da ti stigne celiot iznos. ako si napravis request za 5000 usd a stignat 4970$ moze da imas problem, ne znam. Jas samo so OUR pracam.

2. Smektata e taa, nema IBAN tuku samo brojki.

3. Obavezno do navedi tvojot broj ( U i brojki ) i ime i prezime.
Фала за одговорот. Само да видам дали те разбирам точно, ABA Routing Number којшто се состои од 9 цифри не треба да се наведе никаде, а Bank Account Number којшто се состои од 16 карактери од кои првите 8 се цифри, па следи буквата U и потоа останатите цифри од сметкат е бројот што треба да се наведе во првиот чекор на НЛБ Клик, така?
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Од кој аспект тешко? Ги одбиваат налозите во долари? Не би сакал да губам при конверзија од една валута во друга, па ќе мора да биде УСД.
нлб мклик во долари јас правам и е прелесно.

Фала за одговорот. Само да видам дали те разбирам точно, ABA Routing Number којшто се состои од 9 цифри не треба да се наведе никаде, а Bank Account Number којшто се состои од 16 карактери од кои првите 8 се цифри, па следи буквата U и потоа останатите цифри од сметкат е бројот што треба да се наведе во првиот чекор на НЛБ Клик, така?
да. немаш ибан, имаш број на сметка. рут.бр не внесуваш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ErT

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Имам три Прашања до тие што имаат пратено пари до Интерактив Брокерс преку НЛБ Електронско Банкарство.
1. Дали во делот каде што се избира кој ја покрива провизијата избирате да се подели (SHA) или Налогодавач (OUR). Доколку се избере опцијата за да се подели висината на провизијата е 0.7%. Е сега не знам дали ќе има трошоци од други банки кои би биле посредници (доколку ги има). Ќе плаќам во долари па износот ќе се прати према Сити Банк во УСА. Од техничка поддршка на НЛБ не ми дадоа чиста информација дали би имало трошоци од посредници или не (претпоставувам за да ме форсираат да ја изберам целата провизија да ја платам јас иако можно е да ја нема).
2. Бидејќи ќе праќам во долари, ИБ не дава класичен ИБАН сметка. Дали во полето за Ибан/Сметка ја внесувате виртуелната сметка која што ја дава (Virtual Bank Account Number)?
3. Дали Routing Number треба да се внесе некаде или тоа ќе го направат од НЛБ според прикачениот документ каде што ги имаат сите податоци?

Благодарам.
Преку банка е 0.6%, преку Ел банкарство е 0.7, идиотите во тутунска наместо да ја прават апликацијата поефтина за да не им се собира гужва, тие наплаќаат поскапо.
Испечати го документот, и оди во банка, ќе го пополнат самите.
Јас праќам евра, и си ги продавам на ибкр за усд, имаат подобар курс од нашите банки.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Каква чудна штама на форумов. Се надевам фативте добар кеш од шортање и путови
Откако сајклот тргна надолу бројот на опинион мејкери си се намали складно :)

#Еuphoria-та да ја вратите :cujte:
 

Attachments

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Не би се секирал премногу поради пад од десетина проценти што уследил по раст од неколку стотини проценти
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
18
Поени од реакции
7
Здраво на сите. Ги прочитав сите постови од почеток до тука, но не сретнав некој отворено да дискутира дали прави DCF (discounted cash flow) анализа за да ја добие суштинската вредност на акцијата?
Колку оваа анализа ви помогнала во донесување на одлука?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom