Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
24 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
32
Шпаркасе исто, без проблем
Што документи ти бараа кога уплаќаше? Освен wire transfer документот треба уште нешто? Гледам во некои случаи бараат и Account Confirmation Letter. Друго нешто треба?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Преку која банка е најлесно да се префрлат средства на Интерактив? Јас пробав преку Стопанска да го направам свифтот, но некако беа упрпани дека ќе сум тргувал крипто валути (иако експлицитно им кажав за хартии од вредност ми е), и ми бараа фактура/документ во кој точно ќе биде наведено што купувам со тие пари, нешто што не верувам дека би можел да го изгенерирам бидејќи не работи платформата на тој начин.

Вака низ форумов гледам НЛБ се спомнува како релативно безболен начин, други искуства?
Шпаркасе исто, без проблем
Preku KMB ide lesno. Ti treba samo account confirmation letter I dokumentot za wire depozit. Parite se prefrlaat ili istiot den ili naredniot.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Преку која банка е најлесно да се префрлат средства на Интерактив? Јас пробав преку Стопанска да го направам свифтот, но некако беа упрпани дека ќе сум тргувал крипто валути (иако експлицитно им кажав за хартии од вредност ми е), и ми бараа фактура/документ во кој точно ќе биде наведено што купувам со тие пари, нешто што не верувам дека би можел да го изгенерирам бидејќи не работи платформата на тој начин.

Вака низ форумов гледам НЛБ се спомнува како релативно безболен начин, други искуства?
Барај банка што дозволува девизни трансакции и девизни приливи онлајн. Да не мора да идеш до експозитура.
Пример НЛБ го дозволува тоа, а Шпаркасе не.

П.С. бегај од Шпаркасе подалеку.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Што документи ти бараа кога уплаќаше? Освен wire transfer документот треба уште нешто? Гледам во некои случаи бараат и Account Confirmation Letter. Друго нешто треба?
За во НЛБ еве кои документи ти требаат:
  1. Reports-Other Reports-Account Confirmation Letter with Customer Agreement испечати го овој документ.
  2. После тоа Account Settings - и лево од името на акаунтот имаш знакче со буква i, кликни таму, ќе ти ги покаже сите твои информации, испечати го и тој документ. Прегледај го приврзокот 318670
  3. Испечати го документот за депозитот што ти треба.
Со овие 3 документи ќе немаш проблем во банка.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Preku KMB ide lesno. Ti treba samo account confirmation letter I dokumentot za wire depozit. Parite se prefrlaat ili istiot den ili naredniot.
Супер штом си плаќал така, бидејки ги имам овие два документи ќе пробам следната недела.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Мене едниот тикет ми го имаа испуштено, ми се скапа извинување тој агентот оти им отворив втор со референца кон првиот.
Инаку генерално добивам одговори за 1-2 денови во тек на неделата.
Исто чекав еден ден да ми променат основна валута од евра во долар.
Не разбирам како го немаш договорот,тој кај мене беше достапен веднаш.
Пробај гњави ги на chat, имаат и live support.
Account Confirmation Letter беше доволно, фала многу. Не ми е јасно зошто им требаат речиси 20 денови да ми пратат документ со нивен потпис и печат.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85

Attachments

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Колку е точно ова и дали се однесува и на ЕТФ (поседување над 10 години - ослободени од данок)
Целата статија: https://finance.gov.mk/од-први-јануари-личниот-доход-се-одано/
Ова ќе важи од 1ви 2023. И не заборавај дека тоа важи само за земји со кои имаме склучено договор за одбегнување на двојно оданочување. Ако ЕТФот ти е од УСА и понатаму тие ќе ти одбиваат 30% витхолдинг, само нема да треба да ги платиш тие 10% кај нас. Барем така мислам, ова не е 100% проверена информација.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Ова ќе важи од 1ви 2023. И не заборавај дека тоа важи само за земји со кои имаме склучено договор за одбегнување на двојно оданочување. Ако ЕТФот ти е од УСА и понатаму тие ќе ти одбиваат 30% витхолдинг, само нема да треба да ги платиш тие 10% кај нас. Барем така мислам, ова не е 100% проверена информација.
Тоа значи дека европските ЕТФ Vanguard S & P 500 UCITS на пример, после 2023 г., доколку ги чуваме повеќе од 10 години, сме ослободени од секаков данок?
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Според договорот со таа земја. Со секоја земја има различен договор, а со некои нема воопшто договор. Претходно на форумов некој имаше постирано список на земји со кои имаме таков договор. Истиот го има и на сајтот на УЈП.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Se nadevam ne me poslusavte za 1490.HK. Moze sega da si kupite na ponisko :D i jas se mislam da dokupam.

@Side Hustler ti kazav tuka ribaj kolku sakas, na MSE forumot ne spomnuvaj stranski kompanii, tamu moze samo za PKB da se zbori :pos:

ps. Lesno e da ribas nekoj so otvoreni pozicii :bravobe: pisuvaj i ti sto i koga kupuvas pa da vidime :kafence:

Baba sovetuvav da se kupuva i na 130, 120, 110....koj me poslusal do kraj, sega e uprosecen i u plus, kako mene.
Автоматски споено мислење:

ps. i ostanatite sto gi spomnav gi uproseciv, DM mi e okolu 5,1$ prosecna, tuka seuste sum u minus i ako ostane ovaa cena naskoro pak ke kupam za da mi e pod 5$ prosecna.

CRSR 20.5$ - nova pozicija od vcera.

PINS - prosek 33$ ( dokup na 32$ ).

BABA 130$ prosek
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom