Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
25 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво

Подолго време сум заинтересиран да инвестирам во акции, се регистрирав успешно на IBRK, но пред да префрлам пари на сметка, имам неколку прашања за трансферот. Ако некој има искуство со девизно плаќање преку NLB klik, ме интересира кои податоци / опции ги внесувате или избирате.

- На IBRK порталот морав да изберам EUR за да гo добијам IBAN бројот, инаку со USD добивав само ABA број, кој најверојатно важи само за трансфер во рамки на USA. Дали откако ќе го добијам IBAN бројот можам да префрлам долари (веќе имам на сметка) или секогаш се плаќа во денари и се конвертира во евра?

- Дали избирате IBAN или Smetka во образецот за девизно плаќање?

- Ако изберам "SWIFT" во образецот, не го признава "SWIFT/BIC Code" на IBRK: "CHASDEFXXXX". Дали избирате CODE во образецот за девизно плаќање или внесувате само "CHASDEFX"?

- IBAN бројот од IBRK има празни места "DE82 5XXX ..." (најверојатно форматирано за подобар приказ), дали така го внесувате бројот или ги тргате празните места?

- Колку дена после трансферот располагавте со средствата на IBRK, односно дали ви се случило да пристигнат средствата, па IBRK после 4-5 дена да ви ги ослободи?

Да споделам и едно поинакво искуство со трансфер на пари. Успеав да префрлам минимални средства (50тина долари) преку картичка од НЛБ и сметка на Wise (https://wise.com - претходно се викаа TransferWise). Отворив сметка во USD на WISE и си уплатив со мојата картичка (во денари). Средствата веднаш пристигнуваат и можете да ги префрлите како USD-USD трансфер кон IBRK и во рок од еден ден може да ги видите на сметката, но не можете да тргувате со нив. Ги ставаат на "On Hold" pa после 4-5 работни дена ми беа ставени на располагање. Провизиите се мали, околу 2-3 долари ми зедоа за трансферот, но мене лично не ми се допаѓа многу, можеби поради тоа што не сакам да префрлам големи суми од картичка и со посредник (WISE), а и тоа што не можев веднаш да располагам со средствата.

Поздрав
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
- На IBRK порталот морав да изберам EUR за да гo добијам IBAN бројот, инаку со USD добивав само ABA број, кој најверојатно важи само за трансфер во рамки на USA. Дали откако ќе го добијам IBAN бројот можам да префрлам долари (веќе имам на сметка) или секогаш се плаќа во денари и се конвертира во евра?
Не сум префрлал долари на eur сметка, не сум сигурен, почекај некој друг ако пробал да пише. Иначе не се плаќа во денари, директно во евра си префрлаш. (долари во твојов случај)

- Дали избирате IBAN или Smetka во образецот за девизно плаќање?
IBAN

- Ако изберам "SWIFT" во образецот, не го признава "SWIFT/BIC Code" на IBRK: "CHASDEFXXXX". Дали избирате CODE во образецот за девизно плаќање или внесувате само "CHASDEFX"?
Само CHASDEFX, тие три XXX на крај се опционални и означуваат дека станува збор за main branch (central office, head office), али нашиве банки не го признаваат.

- IBAN бројот од IBRK има празни места "DE82 5XXX ..." (најверојатно форматирано за подобар приказ), дали така го внесувате бројот или ги тргате празните места?
Без празни места, али не верувам дека би правело проблем и со празни места.

- Колку дена после трансферот располагавте со средствата на IBRK, односно дали ви се случило да пристигнат средствата, па IBRK после 4-5 дена да ви ги ослободи?
Зависи, првиот пат чекав 2 дена, после тоа обично стига за неколку саата до 1 ден макс.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
131
Поени од реакции
95
Дали е дозволено на македонски државјани да купуваат stocks преку IqOption?
Негде прочитав казниво било, забрането било. А негде читам дека веќе сме можеле самостојно да инвестираме во странски акции.
Ne e kaznivo taka da slobodno mozes da investiras vo stranski akcii. E sega dali na iqoption moze da se napravi account so makedonski pasos toa treba da si proveris.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Ne e kaznivo taka da slobodno mozes da investiras vo stranski akcii. E sega dali na iqoption moze da se napravi account so makedonski pasos toa treba da si proveris.
Може, ама како што читам критики не биле баш за верување кога се работи за исплата.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Може, ама како што читам критики не биле баш за верување кога се работи за исплата.
Па нормално дека не се кога се работи за binary options. Зошто воопшто сакаш да се занимаваш со тоа?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Activision Blizzard kje gi kupuvash?
Na radam mi se. Bez razlika na site losi vesti vo vrska so kompanijata i menadzmentot, nivnite se igri se vrv i toa e ona sto e najbitno. Na sreden/dolg rok ima golem potencijal za 60-80% rast i vracanje na ATH. Ova so omikron sojot sekako im odi vo prilog.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
173
Sto ke kazete za VISA, premnogu primamlivo mi deluva na ovaa cena. So ogled na toa sto ke pomine panikata so omikron isto kako i so delta sojot pa FED ke pocne poleka so zgolemuvanje na kamatnite stapki vo tekot na slednata godina. Seto ova i odi vo prilog na kompanii kako VISA, MasterCard, AXP i ostanati..
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Па нормално дека не се кога се работи за binary options. Зошто воопшто сакаш да се занимаваш со тоа?
Те молам појасни што сакаш да кажеш со ова? Ниедна платформа за Binary options не е легитимна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom