Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
21 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
6
Во твојов скриншот има и друга банка и ИБАН. Еве кај мене. На линкот кој го прати погоре во USD residence outside USA е таа која ми ја кажаа и од банката. Но кај мене јавува друга банка.
Прегледај го приврзокот 310799
Во која валута си? Ако си во долари, пробај да ставиш во евра и пробај да сетираш wire transfer од почеток.
 
Член од
21 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
6
Во USD. Тоа е изгледа проблемот.
Пробај стави еур (после можеш и in-app да смениш валута) Ако ти успее пиши тука да знаат други во иднина.
П.С. Курсот е подобар ако префрлиш евра од кај нас (КМБ) и после си купиш долари.
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
USA не учествува во IBAN системот. Мегутоа доколку имаш број на сметка и routing number може било која банка да спроведе плаќање во америка, абсурдно е да неможе некоја банка во америчка банка да направи плаќање од втора светска војна навака. Или си во банка што незаслужува лиценца или вработените не се за таа работна позиција или ги мрзело те зезале…
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Купив JBL, оние што се познати кај нас по квалитетна аудио опрема. Сега во главно се фокусираат на ембедед хардвеар анд софтвеар Одлична комбинација на велју и горут компани плус и се во сектор кој мислам дека ќе расте во следниве години.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Купив JBL, оние што се познати кај нас по квалитетна аудио опрема. Сега во главно се фокусираат на ембедед хардвеар анд софтвеар Одлична комбинација на велју и горут компани плус и се во сектор кој мислам дека ќе расте во следниве години.
Ako si kupil JBL si kupil Jabil. Jabil proizveduva elektronika i najgolem klient preku 20% im e Apple. Stabilna kompanija, nizok PE za sektorot, ama mnogu zavisi od Apple. Ja imav jas od lani, ja prodadov na pocetok na godinava.

JBL audio opremata ja prioizveduva Harman Kardon. Harman Kardon e kompanija vo celosna sopstvenost na Samsung i poveke ne kotira.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ako si kupil JBL si kupil Jabil. Jabil proizveduva elektronika i najgolem klient preku 20% im e Apple. Stabilna kompanija, nizok PE za sektorot, ama mnogu zavisi od Apple. Ja imav jas od lani, ja prodadov na pocetok na godinava.

JBL audio opremata ja prioizveduva Harman Kardon. Harman Kardon e kompanija vo celosna sopstvenost na Samsung i poveke ne kotira.
Да така е таа е.
 
Член од
20 април 2021
Мислења
16
Поени од реакции
8
PLTR povtoren Buy rejting Jefferies PT 31$
Автоматски споено мислење:

AMD, HOOD MSFT GOOGL TWTR earning after close deneska.
 
Последно уредено:

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
PLTR povtoren Buy rejting Jefferies PT 31$
Автоматски споено мислење:

AMD, HOOD MSFT GOOGL TWTR earning after close deneska.
AMD izgleda blowout earnings? Imav akcii od $80 do $115 izgleda gi prodadov porano....

GOOGL kje imaat odlichen earnings report izgleda, neznam za MSFT

AMZN u chetvrtok... cenata kje pochne da ide nagore posle ovoj earnings report? AWS i Ads katalizatori
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Дали пријавувате во ујп нешто при повлекување(withdraw) од Илирика или ИБ на наша сметка?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Дали пријавувате во ујп нешто при повлекување(withdraw) од Илирика или ИБ на наша сметка?
Да пријавувам и пишувам дека не треба да платам данок. Сега ќе видам дали ќе имам проблем со следната годишна сметка. Така ме посоветува сметководител.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Да пријавувам и пишувам дека не треба да платам данок. Сега ќе видам дали ќе имам проблем со следната годишна сметка. Така ме посоветува сметководител.
Дали знаеш до кога има рок да се пријават од кога се примени?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Дали знаеш до кога има рок да се пријават од кога се примени?
До 15ти следниот месец. Значи ако се на пример денес примени 27.10 треба до 15.11. баш сега треба да пријавувам до 15.11 што пишав. Може се електронски на е-пдд.
Автоматски споено мислење:

Исто кога ќе ти стигнат во банка ќе те прашаат од кај ти се пред да ти ги распоредат на сметка. Треба нешто да се потпише во банка пред да ти бидат на располагање. Може да дадеш и генерално овластување за да не одиш лично секогаш кога ќе ти стигнуваат, јас направив така. Зошто имам често девизни приливи од странство не само од акции туку и од други извори. Јас средив сите приливи да ми бидат во УСД за да не менувам валути и да губам на курсни разлики, но тоа е индивидуално.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
ne prijaviv edna dividenda od 50tina funti, zaboraviv vo rokot, znaci ja ostetiv drzavata nekoi 5 funti. Da ocekuvam kazna 500 eur?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom