Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Dali fizicko lice od MK mozi da inverstira vo akcii na stranski berzi ili vo ETF?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Грешка си другар не е секаде така, преку Илирика не е така.
Можам да ставам налог во 21:59 навечер 1 минута пред да затвори берзата и ми се извршува, се сам онлине правиш.
Се случува да купам и продадам неколку пати во текот на денот.
Извини ама банките во МК нудат ретардирана услуга како да сме во 19 век, а не во 21 век.
Што ако има информација во 19:00 часот што битно ќе ја помести цената на одредена акцијата, ќе чекаш до утре за да отвори банката за да ставиш налог.
п.с. За 0.05% повеќе или помалце годишно да изгубам некогаш 10 или 15%, не фала ќе си платам за услуга од 21 век.
Мислев на банките, кај Илирика ова е примарна дејност така што не се чудам да имаат подобра услуга.

Инаку се сложувам дека во делот на тргување со хартии од вредност се заглавени нашите банки во 2000та. Ми бараа 600-700 денари месечно за пристап до мТрејдер
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Мојата нова аквизиција HZO
MarineMax, Inc. operates as a recreational boat and yacht retailer in the United States. The company sells new and used recreational boats, including pleasure boats, boats, and sport cruisers; mega-yachts, sport yachts, and other yachts; fishing boats; motor and convertible yachts; pontoon boats; fishing boats; ski boats; and jet boats. It also provides marine parts and accessories comprising marine electronics; dock and anchoring products that include boat fenders, lines, and anchors; boat covers; trailer parts; water sport accessories, which comprise tubes, lines, wakeboards, and skis; engine parts; oils; lubricants; steering and control systems; corrosion control products and service products; high-performance accessories, including propellers and instruments; and a line of boating accessories, such as life jackets, inflatables, and water sports equipment. In addition, the company offers novelty items, such as shirts, caps, and license plates; marine engines and equipment; maintenance, repair, and slip and storage accommodation services; and boat or yacht brokerage services, as well as charters yachts. Further, it provides new or used boat finance services; and arranges insurance coverage, including boat property, disability, undercoating, gel sealant, fabric protection, and casualty insurance coverage. Additionally, the company operates vacations in Tortola, British Virgin Islands. It also markets and sells its products through offsite locations and print catalog. The company has 77 retail locations in Alabama, Connecticut, Florida, Georgia, Maryland, Illinois, Massachusetts, Minnesota, Missouri, New Jersey, New York, North Carolina, Ohio, Oklahoma, Rhode Island, South Carolina, Texas, Washington, and Wisconsin. MarineMax, Inc. was founded in 1998 and is based in Clearwater, Florida.
Од 14.01.2021 до сега +75% :D:pijani:
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Да, подетално од 1 страна па навака кој опции ти стојат на располагање

Dali fizicko lice od MK mozi da inverstira vo akcii na stranski berzi ili vo ETF?
Автоматски споено мислење:

Исчисти??

Од 14.01.2021 до сега +75% :D:pijani:
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Од 14.01.2021 до сега +75% :D:pijani:
Браво
 
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Здраво на сите,

Која е минималната(оптимална) сума за инвестирање?

Сакам да купам акции од кинески фирми. Можно е да пробам со сума од 150-200€ ?

Ако е малку, можно е здружување или друг тип на инвестирање предлог?

Фала многу.
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo jas sakam da pocnam so investiranje pa TDAMERITRADE mi izglada kako dobra opcija so minimalni provizii dali e mozno da se otvori account vo Makedonija?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Zdravo jas sakam da pocnam so investiranje pa TDAMERITRADE mi izglada kako dobra opcija so minimalni provizii dali e mozno da se otvori account vo Makedonija?
Za zal na TD Ameritrade ne moze da se otvori account od makedonija. Ne moze da se otvori account od nitu edna zemja vo evropa, a ni od UK.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
Дали некој успеал до сега да префрли пари преку електронско банкарство на нлб до интерактив брокерс.
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Дали некој успеал до сега да префрли пари преку електронско банкарство на нлб до интерактив брокерс.
Јас имам. Прочитај неколку страни наназад се ти е објаснето
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Кога менуваш брокерска куќа дали има некоја дополнителна логистика за докажување на портфолиото или новиот брокер си ги презема информациите од централно место (како ц.депозитар за МСЕ)?
На е-традер имаат апдејт и вметнаа трансакции на странски берзи, но само од 1.1. а другите од претходно не се регистрирани.
Пред извесно време гледав за електронските налози со Илирика што е далеку подобро и поедноставно од емаил+телефонски потврди преку другите места. Од аспект на логистика подобри се Илирика, не знам од аспект на провизии како стојат. Има некој споредба скоро правено?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Кога менуваш брокерска куќа дали има некоја дополнителна логистика за докажување на портфолиото или новиот брокер си ги презема информациите од централно место (како ц.депозитар за МСЕ)?
На е-традер имаат апдејт и вметнаа трансакции на странски берзи, но само од 1.1. а другите од претходно не се регистрирани.
Пред извесно време гледав за електронските налози со Илирика што е далеку подобро и поедноставно од емаил+телефонски потврди преку другите места. Од аспект на логистика подобри се Илирика, не знам од аспект на провизии како стојат. Има некој споредба скоро правено?
Немам повеќе од 0.5-0.6% провизија платено преку илирика по трансакција.
Незнам колку е преку банките.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Немам повеќе од 0.5-0.6% провизија платено преку илирика по трансакција.
Незнам колку е преку банките.
2,4% TNB за суми по 3.000 усд. Не пазарам толку фреквентно и ок бев. Сепак гледав да научам колку може повеќе за да избегнам повторување на грешки. Но доаѓа динамичен период и тргување на спор колосек ќе значи пропуштени можности.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Јас имам. Прочитај неколку страни наназад се ти е објаснето
Едно прашање, мислам немаше пишано. Дали нлб зема некоја провизија за трансверот на ИБРК и колкав процент?
Автоматски споено мислење:

2,4% TNB за суми по 3.000 усд. Не пазарам толку фреквентно и ок бев. Сепак гледав да научам колку може повеќе за да избегнам повторување на грешки. Но доаѓа динамичен период и тргување на спор колосек ќе значи пропуштени можности.
Се плаќа месечно одржување или овие 2.4 се целосни трошоци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom